Odhaľte tajomstvá ukryté v archíve Vitis Pezinok
Pezinok, Admin – V zrekonštruovanej pivnici Kláštora kapucínov v Pezinku sa minulý týždeň konala prezentácia vzácnych archívnych vín spoločnosti Vitis.
Malokarpatská vinohradnícka oblasť je najstaršou vinohradníckou oblasťou na Slovensku, jej typické vína Veltlínske zelené, Müller-Thurgau, Rizling vlašský, Tramín, červený, Chardonnay, Frankovka modrá, Alibernet a ďalšie druhy vín sú obľúbené nielen doma, ale aj za hranicami Slovenska. Práve v tejto vinohradníckej oblasti pôsobí spoločnosť Vitis Pezinok, ktorá počas svojho dlhoročného pôsobenia sa stala známou a rešpektovanou značkou. Spoločnosť má svoje nezastupiteľné miesto na slovenskom trhu s vínom. Vďaka dlhodobej úspešnej existencie má aj najväčšiu zbierku archívnych vín na Slovensku. Dostupnosť kvalitných vín na slovenskom trhu tejto značky je veľmi dobrá, ťažšie je, ak by si zákazník chcel kúpiť slovenské archívne vína. Túto medzeru sa snažia zástupcovia spoločnosti doriešiť práve teraz svojou novou aktivitou.
V úvode podujatia hostí a novinárov privítal konateľ spoločnosti Hubert J.E. Peter Krúpa. Od výkonného riaditeľa spoločnosti Hubert sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých aktuálnych informácií o zámeroch spoločnosti, ktoré súvisia s budovaním archívu vín spoločnosti.
Zástupca kapucínov oboznámil prítomných aj so stručnou históriou rádu kapucínov na Slovensku a Kostola Nanebovzatie Panny Márie v Pezinku. Rehoľný rád kapucínov je v Pezinku už od roku 1674, vlastný kostol si pezinskí kapucíni začali stavať začiatkom 18. storočia.
Vinná pivnica kláštora, ktorá pochádza tiež z tohto obdobia má optimálnu klímu (nízka a stabilná teplota a optimálna vlhkosť vzduchu) pre dlhodobé skladovanie archívnych vín.
Novinári mali možnosť v rámci návštevy vínnej pivnice ochutnať osem druhov archívnych vín, najstaršie z nich bolo až 33-ročné. Za značkou Vitis Pezinok stoja kvalitné slovenské vína, ktoré sa zrodili z toho najlepšieho, čo ponúka malokarpatská vinohradnícka oblasť.
Základom každého výnimočného vína sú nielen suroviny špičkovej kvality, vinič z najvýznamnejších vinohradníckych oblastí a profesionálny prístup k jeho spracovaniu, ale aj láska k výrobe vína. Výsledkom práce je víno s dušou, ktoré tvorí široké portfólio silných značiek. Vitis Pezinok ocení každý milovník jedinečného vína.
Spoločnosť vhodne a citlivo spája staré tradície s moderným prístupom. Pri výrobe vína postupujú na základe dlhoročných skúseností, ktoré vychádzajú z histórie tradičných postupov a sú doplnené o moderné poznatky a technológie tak, aby sa dosiahla najvyššia možná kvalita vín.
Cieľom spoločnosti Hubert prostredníctvom značky Vitis Pezinok je ponúknuť zákazníkom kvalitné archívne vína s osobitým charakterom, ktoré sú pripravované s citom a skladované s mimoriadnou starostlivosťou.
Vinársky trh obohatí osem doposiaľ nepoznaných pokladov. Rozmanitosť chutí a jedinečnosť vôní sa ukrýva v archívnych vínach Vitis Pezinok, ktoré budú od júla dostupné širokej verejnosti v e-shope spoločnosti.
Novinári mali možnosť degustovať 8 druhov vín tohto regiónu a vypočuť si podrobnú odbornú charakteristiku týchto vín od skúseného vinára pána Juraja Slováčka, technológa spoločnosti Hubert J.E. Jednotlivé archívne vína malokarpatskej vinárskej oblasti, ktoré boli ponúknuté v rámci degustácie a ich stručnú charakteristiku uvádzame nižšie.
- Silvánske zelené, kabinet 2002
Duch malokarpatských vinohradov sa usídlil v tejto tradičnej odrode. Jemná, svieža „zelená“ chuť harmonicky ladí s vôňou.
- Rizling rýnsky, výber z hrozna 2003
Plný, harmonický a ovocný pezinský „ryňák“ s jemným petrolejovým tónom vo vôni a chuti. Je typickým predstaviteľom vín s výraznejšími kyselinami z malokarpatských klimatických podmienok. Odporúčame podávať k špecialitám z hydiny a k mierne pikantným pokrmom.
- Chardonnay 2000
Chardonnay – odroda známa vo všetkých vinohradníckych oblastiach sveta. Najkomerčnejšia odroda na svete však môže pôsobiť aj nekomerčne. Z ročníka na prelome tisícročí dozrela v našom archíve do elegancie vo vôni aj v chuti. Škorica, klinček, jabĺčko? A čo Vaša fantázia…
- Veltlínske zelené 1984
Víno, ktoré chce zmeniť tvrdenie, že archívne vína musia byť vekom ťažké, smutné a nudné. Klasický Veltlín z malokarpatského terroiru si aj po niekoľkých dekádach zachoval svoju dôstojnosť a sviežosť. Vo vôni jemný oriešok zahalený do karamelovo-smotanových príchutí v závere, vytvára kompozíciu ktorá po krátkej dekantácii ešte viac očarí.
- Tramín červený 1983
Klenot našich otcov dozrel do podoby, aká sa musí páčiť všetkým milovníkom Tramínov. Nuansy korenia a medu s náznakom jemnej vanilky v aromatickom profile sú priam neodolateľné. Plnosť v chuti, jemne horké, ale nasladlé drievko v závere, dáva príležitosť skúseným someliérom predviesť svoje znalosti pri snúbení s vybranými jedlami.
- Frankovka modrá 2002
Frankovka s ideálnym životopisom písaným rukou skúsených pezinských pivničných majstrov. Začiatok prežila v krásnych vinohradoch Malých Karpát, odkiaľ po niekoľkoročnom zrení vo veľkých dubových sudoch prišla dospieť do ticha nášho archívu. Vône sušeného tabaku, praženej kávy, v chuti jemné kyselinky a pikantnejšie triesloviny, v pozadí slivkový lekvár. Veľmi zaujímavé sledovať otvorenosť a úprimnosť tohto vína. Odporúčame dekantovať.
- Alibernet 2003
Divokosť tohto Alibernetu skrotená rokmi zrenia v našom archíve charakterizuje podmanivá vôňa slivkového lekváru a jemný tabakový nádych, ktorý získal zrením vo veľkých dubových sudoch. V chuti odrodovo typická trieslovina, v závere obohatená aciditou, predurčuje jeho dlhovekosť. Odporúčame dekantovať.
- Cabernet Sauvignon 2000
Je najušľachtilejší predstaviteľ červených vín. V intenzívnej ovocno-kvetinovej vôni objavíte vôňu čerešní, sliviek, čiernych ríbezlí i jemne anízový tón. Zrením víno získa harmonický nádych duba, dymu a jemnej čokolády. Robustná plná chuť je zahalená do príznačnej vône dreva. Odporúčame dekantovať.
Rady Juraja Slováčka, technológa spoločnosti Hubert J.E.
Ak sa aj vám stane, že vo svojej archívnej fľaši vína nájdete menšiu usadeninu tvoriacu sa pri zrení vína, tzv. depot, vedzte, že v žiadnom prípade neznižuje jeho kvalitu. Archívne vína odporúčam pred konzumáciou dekantovať. Na tento proces používame ploché karafy s úzkym hrdlom, aby sa styk vína so vzduchom obmedzil a vyhli sme sa nadmernej oxidácii, ktorú už vyzreté vína nevyhnutne nepotrebujú. Keďže v prípade týchto vín je zmyslom dekantácie oddelenie vína od depotu, odporúčam používať pri ich podávaní košík alebo stojan na víno a vína z neho opatrne nalievať bez toho, aby sme usadený depot nezvírili. A ešte jedno odporúčanie – archívne víno sa pije najlepšie pri teplote, pri ktorej aj vyzrieva. A to je 10-12ºC.
(Zdroj: Ľubomíra Lettrichová, Seesame, Pripravil: Eugen Nagy)
Zanechajte nám Váš dotaz