Máme ôsme najlacnejšie potraviny v EÚ. V rámci V4 však nakupujeme najdrahšie

BRATISLAVA/ADMIN – Európsky štatistický úrad Eurostat každý rok zverejňuje porovnanie spotrebiteľských cien krajín EÚ. Na základe tejto analýzy môžeme zhodnotiť, že máme ôsme najlacnejšie potraviny zo všetkých štátov Európskej únie. V porovnaní s našimi susedmi sme na tom, žiaľ najhoršie. Lacnejšie nakúpite v Poľsku, Česku aj Maďarsku.

Najdrahšie potraviny nájdete v Dánsku, kde sú ceny až o 30 % vyššie, ako je priemer EÚ. Naopak, najlacnejšie sú v Rumunsku – v porovnaní s EÚ tu ušetríte až 35 % z priemernej ceny. Na Slovensku nakúpite o 8 % lacnejšie. Potraviny v Maďarsku sú podľa analýzy Eurostatu lacnejšie o 16 %, v Čechách o 17 % a v Poľsku až o 32 %.

Pri porovnaní cien jednotlivých tovarov sme na tom tiež celkom dobre. Chlieb a pečivo u nás kúpime v porovnaní s priemerom EÚ o 12 % lacnejšie, cena ovocia a zeleniny je nižšia o 3 %. Múka dokonca stojí o 21 % menej. Za mlieko, syry a vajcia platíme rovnakú cenu a ryby sú u nás o 7 % drahšie. Z hľadiska nápojov je zaujímavé, že kým alkohol je o 10 % lacnejší, nealkoholické nápoje sú, naopak, o 10 % drahšie než je priemer EÚ.

Hoci sú u nás spotrebiteľské ceny podľa štatistiky výhodnejšie než je priemer EÚ, ak chceme nakupovať lacno, mali by sme využívať akciové ponuky, ktoré nám obchodné siete pripravujú. Pred kúpou tovaru je vhodné si pozrieť letáky najväčších predajní a ceny si porovnať. Pozor aj na platnosť zliav! Napríklad, kým Kafland leták má novinky vždy od štvrtka, taký Lidl leták je platný od pondelka. Ak letáky nedostávate do svojej schránky, alebo ich vyhadzujete, odporúčame vám ich sledovať on-line. Nie len Kaufland a Lidl, ale aj veľa ďalších letákov nájdete na stránke www.kimbino.sk. Stačí si zvoliť obchod, ktorý vás zaujíma a môžete si ich prelistovať on-line. Navyše Kimbino ponúka aj aplikáciu pre Android a o nových letákoch môžete byť upozornený aj vďaka notifikácii na mobilnom telefóne. Zľavové letáky tak môžete mať vždy po ruke.

Je pozitívne, že ceny na Slovensku sú zväčša pod priemerom Európskej únie. Aby však o tom vedela aj naša peňaženka alebo stav účtu, mali by sme sledovať ponuky obchodov a nakupovať za zľavnené ceny. Až vtedy máme istotu, že sme skutočne nakúpili lacno a výhodne.

(Zdroj: ML; Foto: Archív autora; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*