Jesenné „džemovanie“ s Korunným cukrom
Admin, 18. 07. 2013 - Neskoré ovocie je nielen plné slnka, ale aj potrebných vitamínov a antioxidantov. Jeho úroda patrí síce k posledným v roku, no je o to bohatšia a rozmanitejšia. Keď nám už v špajzy hrdo stojí „vojenský oddiel“ pohárov s jahodovým, či marhuľovým džemom a dosýta sme si užili aj čas malín, pomaly prichádza obdobie jesenných plodov.
Jablko, hruška, slivka a šťavnaté hrozno si právom zaslúžia našu kulinársku pozornosť. Sú nielen plné slnka, ale aj cenných vitamínov a potrebných antioxidantov, ktoré stojí za to uchovať si na sychravé dni. Džemovacia sezóna preto ani na jeseň nekončí! Práve naopak, príprava domáceho slivkového lekváru, oberanie jabĺk a zber hrozna sa tradične považujú za vrchol ovocinárskej sezóny.
Ako na jesenný džem
Varenie džemu sa dodnes spája s mylnou predstavou nekonečných hodín strávených v kuchyni pri rozváraní ovocia. Pravdou je, že takýto spôsob je zdĺhavý a neprináša ani adekvátny výsledok. Ovocie pri dlhom varení stráca všetky cenné látky vrátane prírodných farbív a vďaka postupnému prisýpaniu cukru vzniká vo finále skôr presladený rôsol ako chutný a zdravý džem.
K príprave preto treba pristupovať inak. V prvom rade zabudnite na spracovanie celej úrody naraz. Skutočne kvalitný džem sa varí po troškách. Ak máte chuť a čas, postupne môžete zužitkovať aj väčšie množstvá ovocia. Druhé pravidlo je variť ovocnú zmes krátko a želírovanie zabezpečiť pomocou prírodných pektínov. Tretie pravidlo je o pomere cukru a ovocia. Ten je potrebné určiť ešte pred varením a dodržať ho. Ideálny je 2:1, teda 2 diely ovocia a jeden diel cukru. Pri tomto pomere bude džem dostatočne sladký, no vynikne predovšetkým chuť plodov.
Cukor a želírovací prípravok si môžete kúpiť zvlášť, praktickejším riešením však je zásobiť sa kvalitným želírovacím cukrom, ktorý v jednom balení obsahuje potrebné množstvo a správny pomer cukru, prírodných pektínov a kyseliny citrónovej, ktorá je prírodným konzervantom. Korunný cukor želírovací 2:1 je ideálnym pomocníkom pri domácej príprave džemu. Jeho zloženie presne zodpovedá spracovaniu 1 kilogramu ovocia, ktoré si vďaka šetrnému spracovaniu a rýchlemu vareniu zachová všetky cenné látky. Výsledkom je tak svieža ovocná marmeláda plná lahodnej chuti a neodolateľnej vône.
Zdravie ukryté v jesennom ovocí
Každé ovocie je zdravé, avšak to, ktoré dozrieva na jeseň je skutočne plné zdravia. Pri vhodnom spracovaní, napríklad ako kvalitný domáci džem, môže pomôcť pri liečení rôznych neduhov.
Hrozno
Obsahuje betakarotén, ktorý zlepšuje stav pleti a zraku. Rovnako je aj zásobárňou vitamínov skupiny B a C, posilňuje imunitný systém, ochraňuje nervový systém a aktivuje mozgovú činnosť. Vláknina v šupke zase podporuje činnosť čriev. Hrozno znižuje kyslosť žalúdočných štiav i tvorbu krvných zrazenín v cievnom systéme a pre močopudný účinok pomáha zbavovať organizmus škodlivých látok
Jablko
Jablko je bohaté na vlákninu a na ovocné kyseliny, ktoré pomáhajú pri zápche. Pektín a antiseptické účinky jablka liečia hnačku, upokojujú črevá a ničia baktérie. Pektín tiež znižuje hladinu cholesterolu v krvi, ktorý sa naviaže na odplavované jedy z tela, čím chráni aj pred chorobami cievneho systému a srdca. Jablčná vláknina v kombinácii s antioxidantmi zlepšuje trávenie a vylučovanie toxických látok z tela a tým prináša úľavu pri ťažkostiach s artritídou, reumou a dnou. Dužina znižuje hladinu baktérií v ústach a tým aj riziko zubného kazu.
Hruška
Pre množstvo vody má hruška močopudné účinky, preto dokáže organizmus detoxikovať. Hruška je tiež výborným zdrojom vlákniny, ktorá účinne bojuje proti zápche, preto prospieva zdraviu hrubého čreva, a podporuje aj trávenie. Navyše je aj ľahko stráviteľná, vitamín C v nej obsiahnutý zase zlepšuje obranyschopnosť organizmu. Hrušková šťava s protizápalovými účinkami zmierňuje bolesť, čistí dutiny a odplavuje hlien z tela. Hruška tiež obsahuje antioxidanty, kyselinu listovú, bór proti osteoporóze a prírodnú fruktózu a glukózu.
Slivka
Draslík a pektín, ktoré sú bohato v slivkách zastúpené, pomáhajú všetkým, ktorí majú problémy s aterosklerózou, ischemickou chorobou srdca, vysokou hladinou cukru v krvi a vysokým krvným tlakom. Slivky však obsahujú aj vitamín E a vitamín H čiže biotín. Tieto vitamíny sú bojovníkmi proti vráskam a podpisujú sa pod lesk vlasov. Slivka je tiež cenným zdrojom karotenoidov, ktoré majú protirakovinový účinok.
HRUŠKOVÝ DŽEM
Potrebujeme:
• 1 kg hrušiek
• 800 g Korunného cukru želírovacieho 2:1
• 1 pektogel
• 1/8 l vody
• niekoľko klinčekov
Ako na to:
Hrušky umyjeme, osušíme, rozštvrtíme a zbavíme jadierok. Nakrájame ich na plátky. Šupky necháme! Plátky varíme vo vode tak dlho, až sa takmer rozpadnú. Potom zmes prepasírujeme cez jemné sitko, pridáme Korunný cukor želírovací 2:1, klinček a všetko varíme 4 – 8 minút. Keď máme pocit, že už je hmota uvarená, kvapneme z nej malú vzorku na suchý a studený tanier. Ak stuhne hneď, marmeláda je hotová. V prípade, že nie, varíme ju ďalej a skúšku zopakujeme. Po dovarení vyberieme korenie, horúcu marmeládu plníme do pohárov a ihneď uzavrieme.
JABLKOVO-BROSKYŇOVÝ DŽEM
Potrebujeme:
• 500 g jabĺk
• šťava z 1 citróna
• 500 g sliviek
• 500 g Korunného cukru
• želírovacieho 2:1
• 2 kúsky celej škorice
• 3 lyžice tuzemského rumu
Ako na to:
Jablká umyjeme, ošúpeme a pokvapkáme šťavou z polovice citróna. Slivky umyjeme a vykôstkujeme. Odvážime 100 g jabĺk, 100 g sliviek a nakrájame ich na malé kúsky. Zvyšok ovocia rozmixujeme alebo rozomelieme. Rozmixovanú zmes dáme do väčšieho hrnca, pridáme Korunný cukor želírovací 2:1 a premiešame. Pridáme celú škoricu a tuzemský rum. Všetko za stáleho miešania privedieme k varu a dôkladne povaríme minimálne 5 minút. Hotovú zmes zbavíme peny a ihneď plníme do pripravených zaváracích pohárov a to až po okraj. Poháre starostlivo uzavrieme, obrátime hore dnom a asi 5 minút necháme stáť na viečku. Ak nechceme mať v džeme celú škoricu, vyberieme ju ešte pred plnením do pohárov.
(pspr)
Zanechajte nám Váš dotaz