Jesenné degustácie kvalitných vín
Bratislava, Admin – V reštaurácii bratislavského hotela Max Inn sa koná od septembra každú stredu degustácia slovenských, moravských alebo burgenlandských vín. Podujatie sa začína večer o 19.00 hod. a trvá spravidla dve hodiny. V prvých dvoch mesiacoch degustácie mali možnosť hostia reštaurácie hotelu degustovať hlavne slovenské a moravské vína, november a december je rezervovaný pre vína burgenlandských vinohradníkov.
Milovníci dobrých vín majú možnosť si v príjemnom prostredí reštaurácie hotelu ochutnať bohatý sortiment ponúkaných vín. Hovorí sa, že víno je výborný spolustolovník, s ktorým sa dobre trávi čas i jedlo samotné. Degustácia sa preto koná vždy v spievode chutných teplých alebo studených jedál. Hostia si môžu vybrať jedlo z aktuálnej ponúky, ktoré pre tieto príležitosti navrhuje šéfkuchár reštaurácie. Jedlá sú vyberané spôsobom, aby vhodne doplnili a podporili proces degustácie vín. Jedlo či už teplé alebo studené, musí dať možnosť vyniknúť chuti rôzných druhov vín. V rámci jedného degustačného podujatia sa prezentujú vína vždy od určitého vinohradníka, pravidelní návštevníci podujatí môžu časom získať prehľad o majstrovstve a umení vinohradníkov z rôznych vinárskych regiónov. Na týchto akciách sa väčšinou ponúka 8 – 10 druhov vín, pričom podľa regiónov a veľkosti vinárstiev kolíše počet a sortiment bielych, ružových a červených vín. Treba uviesť, že ochutnávky vína prebiehajú formou riadenej degustácie, v rámci ktorej majiteľ vinohradníctva alebo somelier poskytne hosťom aj krátky odborný popis jednotlivých vín. V prípade zahraničných vinárov je zabezpečené samozrejme aj simultánne tlmočenie pánom Petrom Groškom, ktorý je spoluorganizátorom degustačných podujatí.
V stredu 18. novembra prezentoval svoje vína mladý rakúsky vinár pán Harald Kiss zo susedného Burgenlandu. Sympatický vinohradník pestuje vinnú révu na trinástich hektároch, rodinný vinohrad sa nachádza v blízkosti Neziderského jazera pri dedinke Halbturn. Počas podujatia hostia mali možnosť ochutnať veľmi dobré a chuťovo plné burgenlandské vína. Majiteľ vinohradu poskytol účastníkom podujatia odborný výklad o svojich vínach, stručne popísal charakter vín a poskytol aj bazálne informácie o procese zberu a produkcie svojich vín.
Degustáciu zahájil najprv prezentáciou svojich bielych vín, na ochutnanie ponúkol tri druhy bielych vín: Welschriesling, Chardonnay a Muskat & Friends. Z ružových suchých vín predstavil len jediné – Pink Marie Zweigelt Rose. Z červených vín ponúkol najširšiu ponúku, po suchom červenom víne Zweigelt Classic Neusiedlersee, nasledovali jeho skvelé selekcie: Zweigelt a Modrá Frankovka, ktoré odpočívali 10 mesiacov v malých dubových sudoch. Pri označení týchto dvoch vín využíva burgenlandský vinohradník v rámci dobrého marketingu aj výhody svojho priezviska, klientom totiž prezentuje tieto vína originálnymi anglickými názvami: Red Kiss Zweigelt Selection (Červený bozk Zweigeltova selekcia) a First Kiss Blaufränkisch Selektion (Prvý bozk modrá frankovka selekcia).
V záverečnej časti degustácie mohli milovníci dobrého vína ochutnať aj dve rezervy z ponúky suchých červaných vín pána Kissa, ktoré získali zlaté mediale na prestížnej súťaži Berliner Winetrophy. Obe suché červené vína Zweigelt vom Waldacker a Blaufränkisch vom Kaiserberg zreli 16 mesiacov v barikovaných dubových sudoch. Farba vín bola rubintovo tmavo červená, víno bolo cítiť s príchuťou lesných plodín a čiernych čerešní. Väčšina hosťov označila práve tieto dve červené vína za najkvalitnejšie. Pán Kiss má priemerný výnos hrozna z jedného hektára viníc priemerne okolo 5 000 kg. Na 7,5 hektároch má vysadené biele sorty (Welschriesling, Chardonnay a Muscat Ottonell) a na zvyšnej polovice plochy pestuje známe rakúske červené odrody (Zweigelt a Blaufränkisch). Nielen vína ale aj tlmočenie bolo výborné, vďaka Petrovi Groškovi. Bývalý Bratislavčan ešte za totality emigroval zo Slovenska. Spoluorganizátor podujatia žije dlhé desaťročia vo Švajčiarsku a má veľmi pozitívny vzťah k vínu a vinohradníctvu. Niekedy doplnil výklad burgenlandského vinohradníka aj vlastným názorom a hodnotením.
Počas degustácie mali hostia možnosť hodnotiť kvalitu ponúkaných vín, využitím zjednodušenej somelierskej metodiky. Kvalita a charakter jednotlivých vín sa hodnotila do predloženej tabuľky jednotne, vždy v rozpätí päťbodovej stupnici. Hostia hodnotili svojimi zmyslovými orgánmi: zrakom, čuchom a chuťou. Najprv sa hodnotil optický vzhľad vína: čírosť a farba, potom pomocou čuchových receptorov vôňa: intenzita, jemnosť a kvalita a následne degustáciou: intenzita, jemnosť, kvalita a perzistencia vína.
Po ukončení degustácie a procesu hodnotenia sa medzi účastníkmi podujatia vylosovala fľaša kvalitného vína. Napriek veľkej presile mužov, šťastie napokon žíčilo žene, ktorá si mohla prevziať víno od organizátorov podujatia. V závere programu bola možnosť zakúpiť si prezentované burgenlandské vína, ponúknutú možnosť mnohí návštevníci aj využili. V závere sa hodnotil celkový dojem vína.
Z osobných rozhovorov s burgenlandským vinárom a tlmočníkom vyplynulo, že burgenlandskí vinohradníci dávaju veľký dôraz na kvalitu. Tiež venujú značnú pozornosť biologickej opatere viniču a obrábaniu pôdy. Prísnou kontrolou, rigoróznou selekciou a vhodnou opaterou viniča a pôdy sa snažia zabezpečiť typický charakter svojich vín. Vinári kladú dôraz predovšetkým na kvalitu a nie na kvantitu. Burgenlandský región je najslnečnejšia oblasť Rakúska, s viac ako 2 000 hodinami slnečného svitu za rok, preto sa Burgenland radí medzi najslnečnejšie regióny Strednej Európy. Vďaka slnečnému počasiu a vhodným klimatickým podmienkam panónskej klímy, optimálnemu zloženiu pôdy a entuziazmu skúsených vinárov si získavajú vína z tohto regiónu medzinárodné renomé. Treba uviesť, že tento región sa už v stredoveku preslávil svojim kvalitným vínom. V Burgenlande sídli aj známa Weinakademie Osterreich (Rakúska vinárska akadémia), v ktorej sa školia už vyše dvadsať rokov odborníci vín z Rakúska a experti z nemecky hovoriacich štátov.
Pri jednom zo stolov ochutnávala vína veselá osemčlenná skupina nadšencov dobrého vína. Časť partie sa vybrala na degustáciu vín do hotela Max Inn už po druhý krát. Účasť na degustácii vín zorganizoval líder a „doyen“ partie Jozef. Tento úspešný podnikateľ je veľkým ctiteľom rakúskych vín, osobne favorizuje suché biele vína, hlavne Grüner Veltliner z dolnorakúskej vinárskej oblasti, ale sú mu dobré známe aj burgenlandské vína. Marian, Miro a ďalší členovia skupiny chválili biele vína: Welschriesling 2014 a Chardonnay 2014, ale niektorí viac preferovali červené selekcie: Red Kiss Zweigelt Selection a First Kiss Blaufränkisch Selektion. Väčšina prítomných sa zhodla, že posledné červené vína rezervy: Zweigelt Waldacker 2013 a Blafränkisch Kaiserberg 2012 boli predsa len najlepšie z dennej ponuky.
Vďaka pozitívnym účinkom burgenlandských vín na centrálnu nervovú sústavu sa skupina manažérov rýchlo rozrečnila a intenzívne diskutovala o kvalite a dostupnosti slovenských a zahraničných vín. V skupine boli prítomní aj zahraniční Slováci, ktorí prebývajú v hlavom meste aj niekoľko mesiacov. Peter z Hannoveru je považovaný za someliera partie. Počas dlhých rokov v zahraničí mal možnosť navštíviť väčšinu vzácnych vinárskych oblastí západnej Európy (Francúzska, Talianska, Nemecka, Španielska a Portugalska) a postupne degustáciami rôznych vín sa stal z neho odborník. V závere podujatia si zaspomínal na jeden letecký návrat z dovolenky v Juhoafrickej republiky, keď ho v minulosti pustili do lietadla v Cap Towne aj s dvoma kartónmi kvalitného moku zo známej vinárskej oblasti, ktorá sa nachádza pri úpätí kopcov Franshoek a Drakenstein (dnes na letisku vezmú z tašky nielen víno ale aj malú fľašu s pitnou vodou). Milan, ktorý žije dlhé roky v Zürichu priblížil kamarátom svoje osobné skúsenosti so švajčiarskymi vínami. Priznajme sa, Švajčiarsko ako vinárska krajina je pre Slovákov veľká neznáma. Dôvod je veľmi jednoduchý, Švajčiari takmer všetko víno, ktoré vyrobia aj sami vypijú. Majú dobré vína, ale sú údajne veľmi drahé, preto sa do ich krajiny dovážajú aj zahraničné vína vo veľkom množstve. Podnikatelia si zaspomínali aj na staré časy, keď sa v bratislavskom V klube pilo víno (Kláštorné sviečkové alebo Račiansky výber) pre tú dobu v typických pohároch „horčičákoch“. Bratislavčania už dozreli a kupujú si vína z miest, ktoré dôverne poznajú, pričom vyhľadávajú a preferujú predovšetkým kvalitné vína, či už sú to domáce alebo zahraničné.
Kde nakúpiť dobré burgenlandské vína? Treba navštíviť vybrané obchody s vínom a vinotéky v Burgenlande, čakajú len na to, aby ste ich objavili. Majú široký sortiment lokálnych vín a originálne prostredie umocňuje zážitok. Či už navštívite severný, stredný alebo južný Burgenland budete mať viaceré možnosti nakúpiť si dobré víno v štýlovej vinotéke. No a v neposlednom rade priamo v bratislavskom hoteli Max Inn na degustačných podujatiach každú stredu večer až do Vianoc.
(Foto: Archív Max Inn, Spracoval Eugen Nagy)
Zanechajte nám Váš dotaz