Amerika prepadáva pitiu neupravenej a nefiltrovanej vody

Bratislava, Admin – Počuli ste už o takzvanej raw, teda surovej strave? Zjednodušene povedané, jej prívrženci veria, že život a všetky dôležité funkcie závisia od enzýmov, ktoré varenie potravy zabíja, a tak dávajú prednosť surovému jedlu. V USA sa tento trend rozšíril aj na pitie vody. Zástancovia „raw“ vody hlásajú, že voda nesmie byť vôbec upravená, aby si zachovala všetky zdraviu prospešné látky. Ako je to naozaj? A dostaneme sa k takejto vode aj na slovenskom trhu?

Myšlienka pitia neupravenej vody, ktorá pochádza z dažďa, ale aj z potokov, riek či dokonca zo stojatých vôd, sa začala šíriť najskôr v sanfranciskom Silicon Valley. Dnes už nejde iba o módu zbohatlíkov zo severu Kalifornie a novému trendu prepadávajú ľudia na celom západnom pobreží. V USA tak dochádza k rozmachu startupov, teda nových a rýchlo sa vyvíjajúcich spoločností, ktoré predávajú úplne obyčajnú neupravenú vodu. Možno si poviete, že Američania zase raz „objavili Ameriku“. Neupravovaná pramenitá voda je predsa k dostaniu aj na slovenských pultoch. Avšak pozor! „Raw“ voda, dostupná na americkom trhu, nespĺňa ani zďaleka prísne európske hygienické štandardy a preto by bolo chybou zamieňať ju s vodou určenou slovenskému spotrebiteľovi. Zatiaľ čo americkú „raw vodu“ si môžete predstaviť ako obyčajnú dažďovú vodu, neupravená voda, ktorá je k dispozícii na európskych predajných pultoch pochádza z hĺbkových vrtov a vyznačuje sa svojou čistotou.

Riziká „raw“ vody

Podobne ako u raw potravín, aj v prípade vody, ktorá neprešla žiadnou úpravou, si spotrebitelia sľubujú rad pozitívnych účinkov na ich zdravie. „Surová“ voda má totiž obsahovať všetky prirodzené organické látky vrátane baktérií a mikróbov, ktoré vraj majú telu iba prospievať. Odborníci však varujú. Podľa expertov takáto voda  totiž predstavuje veľké zdravotné riziko. Na rozdiel od vody získanej z hĺbkových vrtov, kde znečistenie a výskyt vírusov nehrozí, môže „raw“ voda zapríčiniť rad infekčných ochorení. Ide predovšetkým o pôvodcov črevných nákaz, najmä brušného týfusu, bakteriálnej dyzentérie, cholery, vírusovej hepatitídy A, enteroviróz, parazitárnych a iných ochorení. Takáto voda sa navyše ľahko pokazí, je náročná na prepravu a skladovanie. Napriek tomu sa v USA veľmi dobre predáva. Nič na tom nemení ani vysoká cena vody, ktorá sa pohybuje približne od 25 do 50 eur za 10 litrov. Pre našinca, ktorý si môže len za pár centov dopriať  „živú“ a zdravotne nezávadnú vodu, je to len veľmi ťažko predstaviteľný fakt.

Neupravené vody na Slovensku 

Výrobcovia pitnej vody sú totiž na Slovensku i v Českej republike povinní vykonávať pravidelnú prevádzkovú kontrolu v celom procese dodávok od zdroja až k spotrebiteľovi a výsledky kontroly predkladať orgánom na ochranu zdravia. Mnohé z týchto vôd podliehajú aj chemickej úprave, čo platí aj pre pramenité vody z podzemných zdrojov. Nájdu sa však aj také kvalitné vody, ktoré vyhovujú prísnym kontrolám i bez akejkoľvek úpravy. „Väčšina prameňov prechádza filtráciou, zbavuje sa síry, mangánu, arzénu či železa a ožaruje sa UV žiarením. Dôvodom je snaha vyhovieť prísnym kritériám a limitom stanovujúcim obsah dusičnanov a organických látok. Výnimočne však existujú aj také kvalitné prírodné vody, ktoré sú ‚živé‘ a skutočne nepotrebujú žiadnu úpravu,“ vysvetľuje Pavel Vacek, riaditeľ výrobného závodu Toma Natura z Teplíc nad Metují v Adršpašsko-teplických skalách. Práve tu, v chránenej krajinnej oblasti Broumovsko pramení tzv. „živá“ voda, ktorá je výnimočná nielen svojou čistotou, ale aj skvelou chuťou. Hlboko v skalách presakuje cez pieskovec ako cez ten najjemnejší filter do hĺbky stoviek metrov, odkiaľ sa čerpá artézskymi vrtmi. Voda je natoľko kvalitná, že nepotrebuje žiadnu úpravu, takže z hĺbky zeme putuje nerezovým potrubím rovno do fliaš. Na rozdiel od raw vody však spĺňa všetky hygienické kritériá, a tak si môžete bez obáv vychutnať chuť čistej vody. Čo by za to dali zbohatlíci spoza veľkej mláky…

(Zdroj: Kristína Gabíková, Botticelli; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*