Akými potravinami a ako bojovať proti jarnej únave?
Bratislava, Admin – Život každého človeka je významne určený jeho genetickou determináciou. Rovnakú váhu majú taktiež životné podmienky, ktoré vykazujú určitý rytmus a riadia sa okrem iného zmenami ročných období. Zima je pre náš organizmus dosť vyčerpávajúca. Ako sa pripraviť na boj s nadchádzajúcou jarnou únavou?
Koncom zimy sa u väčšiny z nás prejavujú nepríjemné zmeny v oblasti metabolizmu a imunity. Jar by mala byť obdobím, keď zmenou životných podmienok – predovšetkým vo výžive – odstránime dôvody uvedených zdravotných ťažkostí a pripravíme sa na aktívnejšiu časť roka.
„Zimné obdobie rozhodne predstavuje pre človeka výraznú záťaž. Je nutné prispôsobiť výživu skutočnosti, že v zime máme vyššie energetické nároky. U väčšiny ľudí je tiež obmedzená pohybová aktivita. Vo väčšej miere sme vystavení infekčným ochoreniam, obzvlášť vírusovým. Nedostatok slnečného svetla je príčinou zníženej hladiny vitamínu D,“ objasňuje MUDr. Peter Minárik, v rámci projektu Biele plus. „Úpravou výživy môžeme pozitívne ovplyvniť imunitu. K tomu, aby náš imunitný systém správne a dostatočne rýchlo fungoval, je potrebná optimálna skladba živín.“
Nielen vitamíny, ale aj živočíšne bielkoviny
V jarnom jedálničku musí mať významné zastúpenie predovšetkým čerstvá zelenina. Prostredníctvom nej znížime energetický príjem a telu dodáme potrebné vitamíny, minerálne látky a vlákninu. Táto zložka potravy sa však musí doplniť o kvalitné živočíšne bielkoviny.
„Vhodným zdrojom živočíšnych bielkovín, ktorý je navyše aj chutný, je mlieko a mliečne výrobky, vrátane masla. Mlieko je výborným zdrojom bielkovín, sacharidov, tukov, minerálnych látok, vitamínov a stopových prvkov,“ upresňuje MUDr. Peter Minárik. Primerané zastúpenie a pestrý výber mliečnych výrobkov je podľa jeho slov optimálnym spôsobom, ako podporiť správne fungovanie imunitného systému.
Zázračné „déčko“ z mliečneho tuku
Aké živiny sa nachádzajú v mlieku a mliečnych výrobkoch, ktoré sú potrebné pre našu imunitu? V prvom rade ide o vitamín D, ktorý je vo veľkej miere zastúpený v mliečnom tuku. Vitamín D je zodpovedný za reguláciu cca 900 génov, z ktorých mnohé sú priamo zapojené do riadenia imunity.
„Vitamín D posilňuje našu obranu voči patogénnym mikróbom. Možno ešte väčší význam má pri tlmení poškodzujúcich zložiek imunity, ktoré môžu byť súčasťou autoimúnnych ochorení, napr. roztrúsenej sklerózy,“ informuje odborník.
Vďaka prebiotikám zdravé črevá – centrum imunity, dodáva MUDr. Peter Minárik
Je dokázané, že naša potrava zásadným spôsobom ovplyvňuje obrovský ekosystém, ktorý osídľuje črevnú sliznicu – črevnú mikroflóru. Predstavuje pre ňu nevyhnutné podnety, ktoré zabezpečia jej funkciu slizničnej bariéry a sprostredkovane ovplyvnia slizničnú aj systémovú imunitu. Črevnú mikroflóru pozitívne stimulujú zložité cukry a viacero druhov fermentovateľnej vlákniny, ktoré nazývame prebiotiká.
„Prebiotiká sa v rôznej miere nachádzajú v zelenine, strukovinách, celozrnných múkach. Z bežných potravín je najviac prebiotík v cesnaku, cibuli, obilných otrubách a prekvapivo taktiež v banánoch. Prebiotiká naše telo nevie stráviť. Podporujú však črevnú mikroflóru a následne pozitívne ovplyvňujú imunitný systém,“ pokračuje MUDr. Peter Minárik.
Probiotikum – tajomstvo dlhovekosti?
Približne pred 100 rokmi si všimol imunológ, neskorší nositeľ Nobelovej ceny, Ilja Mečnikov, že sa obyvatelia horských oblastí Balkánu dožívajú vysokého veku a navyše vo veľmi dobrom zdraví. Dôvodom bola častá konzumácia skvasených mliečnych produktov, typovo podobných jogurtu. Slávny imunológ ako prvý vyzdvihol pozitívny význam baktérií mliečneho kvasenia, (t.j. baktérií, ktoré premieňajú mlieko na jogurt) pre organizmus človeka.
Od tej doby sa uskutočnilo veľa laboratórnych aj klinických experimentov, ktoré viedli k definícii tzv. probiotík. Probiotiká sú kultúry živých mikroorganizmov s preukázateľne pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus, ktoré prijímame spolu s potravou. Pozor však – nie každá baktéria mliečneho kvasenia spĺňa kritériá na probiotiká.
„Probiotický bakteriálny kmeň musí byť odolný voči agresívnemu prostrediu žalúdka a takisto musí byť schopný odolať účinkom zložiek pankreatických tráviacich enzýmov a zložkám žlči. Zároveň musí preukázateľne, aspoň prechodne, kolonizovať sliznicu čreva a stať sa súčasťou črevnej mikroflóry. Preto je potrebné, aby ste sa vždy z informácie o danej potravine presvedčili, či obsahuje skutočne aj probiotické kultúry. Produktom baktérií mliečneho kvasenia sú všetky zakýsané mliečne výrobky. Sú prospešné nielen pre náš črevný metabolizmus, ale aj pre imunitu v širšom slova zmysle. Zakýsané mliečne výrobky sú ľahko stráviteľné a obvykle sú lepšie tolerované než mlieko. Zároveň sú obohatené o mnohé vitamíny a rastové prvky, ktoré produkujú práve baktérie mliečneho kvasenia,“ dodáva MUDr. Peter Minárik v rámci projektu Biele plus.
Odstránenie ťažkostí spojených so zimou a naštartovanie správnej funkcie metabolizmu aj imunity v jarnom období si teda vyžaduje v našom jarnom jedálničku prítomnosť mlieka a mliečnych výrobkov.
(Zdroj: Biele plus, Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz