Ako si užiť grilovanie od jari do zimy?
BRATISLAVA/ADMIN – Kto hovorí, že BBQ patrí len k letu a horúcim dňom? Vybavte sa šikovnými pomocníkmi a jedlo so štipkou dymu si vychutnáte, aj keď teploty klesnú pod bod nuly. Inšpirujte sa vychytávkami, ktoré vám spríjemnia grilovanie pod šírym nebom aj nápady, ako údiť v pohodlí domova.
V lete Česi grilujú a údia snáď každý víkend, akonáhle sa ale ochladí nechajú opekanie až do budúcej sezóny vyhasnúť. Ale napríklad na druhej strane Atlantiku je úplne bežné grilovať celý rok. A to aj v Kanade, kde sú zimy naozaj tuhé. Prečítajte si tipy, ako si užiť grilovačku, aj keď vonku mrzne, ako keď praští. Na FAVI.sk sa na zimné grilovanie vybavíte od A do Z – náradím počínajúc a špičkovými grily končiac.
S kvalitnými grilmi môžete grilovať za každého počasia
Jesenné a zimné grilovanie samozrejme neznesú obyčajné kotlíkové grily. Ak si chcete BBQ užívať, ako je rok dlhý, investujte do kvalitného grilu s poklopom. Nezáleží na tom, či dáte prednosť klasickej variante na brikety, alebo tej plynovej. Dôležité je, aby bol gril vyrobený z kvalitného kovu a mal poklop, ktorý sa postará o rovnomerné prepečenie jedla za každého počasia.
Grilovanie nie je nič pre vás? Osvojte si umenie údenia
Varenie pod šírym nebom nemusí byť len v znamení grilu, ak nedáte dopustiť na domáce delikatesy, potom je pre vás udiareň to pravé. Na FAVI.sk zaobstaráte ako udiarne do záhrady, tak údiaci box, ktorý stačí dať do plynového grilu. A čo do takej udiarne hodiť? Syry, klobásy, ryby alebo pokojne všetky druhy mäsa. S bylinkami i cesnakom. Pre začiatok si vždy vyberte jednoduché recepty, ideálne sú domáce klobásky, ktoré akonáhle raz ochutnáte, v obchode už nekúpite.
Užite si varenie pod šírym nebom na jeseň
Dôležité je, aby bol gril v závetrí a dostatočne vzdialený od horľavých materiálov. Poklop grilu sa potom snažte otvárať čo najmenej, aby v ňom prudko neklesala teplota. Po ruke majte dostatok suchých brikiet, ak máte plynový gril, v zime používajte skôr čistý propán, ktorý má o niečo lepšie vlastnosti horenia. Gril si vždy poriadne rozohrejte, čo vám počas chladných a daždivých dní zaberie o trochu viac času ako v lete.
Tip Favi: Pred zapálením si rošt potrite vždy olejom. Lepšie sa tak rozohreje a mäso sa vám nepripáli.
Grilovanie pod poklopom má svoje pravidlá
Nie je grilovanie ako grilovanie, tomu pod poklopom sa prezýva nepriame. Znamená to, že jedlo je umiestnené mimo priamy žiar ohňa a zatvorené. Mäso ani zelenina sa neotáča a nežiadajú príliš pozornosti, stačí ich len vyskladať na rošt, zavrieť poklop a nechať zhruba 20 minút grilovať.
Sezóna na tanieri
V zime na rošte pripravujte skôr menšie kúsky mäsa a zeleniny, ako totiž vonkajšie teploty klesajú, predlžuje sa aj doba grilovania. A čo chutí z grilu najlepšie? Rovnako ako v lete vyberajte na gril sezónne potraviny. Na jeseň môžete hodiť na rošt samozrejme všetky druhy mäsa, na dyme ale skvele chutia tiež tekvice, huby alebo čerstvé figy, ktoré sa hodia ako sladký záver BBQ menu.
Správna starostlivosť na koniec je základ
Po každom grilovaní, je dôležité rošt dôkladne vyčistiť. Akonáhle mriežka vychladne, oceľovou kefou ju zbavte pripálených zvyškov. Na čistenie nemusíte používať žiadne chemické prípravky, buďte eko a siahnite po univerzálnom čističi z jedlej sódy. Pár lyžíc sódy zmiešajte s takým množstvom vody, aby vám vznikla hustá pasta. Tú naneste na mriežku grilu, nechajte pôsobiť pol hodiny, a nakoniec dočistite kefou.
(Zdroj: ML; Foto: Alexander Raths / Shutterstock.com; Pripravila: red.)
Zanechajte nám Váš dotaz