Voľní výtvarní umelci sa prezentujú na 25. Salóne

Bratislava, Admin – Tohtoročný výročný 25. Salón 2016 Spoločnosti voľných výtvarných umelcov (SVVU) opäť potvrdil, že tvorivosť a duchovná hodnota ľudskej emocionality a túžby po kráse sú nestarnúcimi veličinami bez ohľadu na vek človeka. Aj keď sa zdá, že výtvarné prejavy sú zväčša abstraktné a vypovedajú skôr o akomsi duchovnom blahobyte odťažitom od skutočných reálií alebo o hravej fantázii autorov, majú tieto diela konkrétny a hlboko prežívaný kontext spojený s realitou a každodenným bytím súvisiacim s danou politickou a spoločenskou situáciou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nájdeme tu humorné ale aj kritické pohľady na súčasné dianie na Slovensku, ale aj vo svete a hlavne v Európe, ktorá momentálne prežíva novodobé traumy z exodov množstva utečených a prisťahovaných zväčša islámsky orientovaných migrantov zo štátov zmietaných vojenskými konfliktmi. Veľmi výstižne to vyjadril Štefan Bobota v dynamicky farebnej kompozícii – ako koleso rúk, nôh a rôznych ostrých predmetov, ktoré sa neúprosne točia a vrú, expandujú do priestoru a hrozia možnou explóziou…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Humorné podtexty minimalistických kompozícií Mira Pribiša – „Keď farba nerozhoduje“, majú v sebe kus šteklivej irónie a všeobecne známej pravdivosti. Intelektuálne ladené citácie poetických obrazov Miloša Vanka, konfrontované s utopistickými románmi Julesa Verna nadobúdajú dvojzmyselný charakter podfarbený štipkou novodobej vulgárnosti. S podobnou pejoratívnou nadsádzkou sa zoznámime aj vo farebne decentnom obraze od Martina Kellenbergera (Dievčatá z Krížnej).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Iveta Tomanová opäť prekvapila svojimi sochárskymi kreáciami, aktuálne načasovanými a živo pohybovo akčnými. Boj dvoch rozdielnych strán, dobra a zla, boj protikladov, boj o spravodlivosť sa globalizuje a stáva sa takmer populárnym aktom ľudského snaženia. Kto rozlíši čiernu od bielej?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nájdeme tu aj vesmírne rotácie v obrazoch Dušana Sekelu, Jarmily Veľkej, aj Márie Kovalčíkovej, či Miloša Šimurdu, Kvety Fulierovej, Svetozára Králika, Petra Uchnára, ale aj Márie Jesús Rivero-Machek, či v modrých „Ilúziách“ od Jany Moncoľovej. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V expozícii sú tiež obrazy Ladislava Bergera, Evy Linhartovej, Zuzany Augustínovej-Botekovej, Mira Radeva, Michala Studeného, Igora a Júlii Piačkovcov, Milana Tvrdoňa…a objekty Alojza Drahoša, Mareka Žitňana a Bohdana Jelínka. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vírenie a vibrácia rôznych energií a pohyb vyžarujúci z obrazov Salónu 2016, sprítomňuje živú energiu, jej premeny, pády aj vzostupy, možnosti aj úskalia cez ktoré sa nedá preniknúť. Všade je však cítiť pečať človeka, stopu, odtlačok a osobitú reakciu na svet a súčasný život.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na výstave sa podieľa 54 autorov (kurátorka výstavy – Dagmar Srnenská), z ktorých každý disponuje osobitými umeleckými danosťami, preto je prehliadka výtvarných diel Salónu 2016 živou konfrontáciou autorských prístupov medzi sebou, ale aj výpoveďou o tom, ako umelci riešia svoje názory a pocity zo súčasnej svetovej i z celoeurópskej situácie. V priestoroch bratislavskej galérii Umelka sú zastúpené maľby, grafika, fotografie i sochy. Výstava potrvá do 24. apríla.

Na obr. č. 1 – Básnik Marián Párajka na vernisáži v Umelke
Na obr. č. 2 – Autorka Iveta Tomanová, Paparazzi
Na obr. č. 3 – Autor Miro Radev
Na obr. č. 4 – Autor Martin Kellenberger, Dievčatá z Krížnej
Na obr. č. 5 – Autorka Mária Kovalčíková, Zlatá sila
Na obr. č. 6 – Autor Igor Piačka
Na obr. č. 7 – Autorka Jarmila Veľká
Na obr. č. 8 – Autor Miro Pribiš, Keď farba nie je dôležitá

(Zdroj: Mária Kovalčíková; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*