Slovenskí informatici sú
v zahraničí žiadaní, hovorí Peter Žemba zo STENGL
Bratislava, Admin – S nedostatkom kvalifikovaných odborníkov z oblasti informačných technológií sa potýkajú všetky krajiny Európy. Túto situáciu vyvolávajú najmä meniace sa špecifické požiadavky klientov na technologické riešenia, dynamický rozvoj trhu a nových technológií. V nemecky hovoriacich krajinách sú preto slovenskí IT špecialisti žiadaní a vybudovali si tam dobré meno. Vedia ponúknuť skúsenosti, flexibilitu, odbornosť a zodpovedný prístup k práci. Slovenská spoločnosť stengl sa venuje sourcingu IT odborníkov od roku 2000 a zameriava sa na dlhodobé spolupráce s klientmi najmä z Nemecka a Rakúska. Vďaka porozumeniu problematiky a pravidelnej komunikácii dokáže svojim partnerom poskytnúť jednotlivcov alebo tímy špecialistov s potrebnými skúsenosťami a flexibilný personálny servis. O úspechu a výnimočnosti spoločnosti stengl sme hovorili s členom jej predstavenstva Petrom Žembom.
Spoločnosť stengl patrí na Slovensku medzi lídrov v sourcingu IT kapacít. Ako ste to dosiahli, čo vás odlišuje od konkurencie?
Odlišuje nás jazyková vybavenosť našich konzultantov, vysoko kvalifikované technické znalosti v oblasti programovania, úroveň business analýz a tiež testovania SW aplikácií. Pridanou hodnotou a zároveň jednou z odlišností je aj širokospektrálne portfólio služieb ponúkané klientom. Okrem IT sourcingu implementujeme ucelené informačné systémy, sme integrátorom ERP riešení. Dodávame komplexné IT služby. Poskytujeme zákazníkom 100-percentnú kvalitu v podobe IT kapacít, ktoré na mieru a poctivo vyberáme na základe zákazníckych požiadaviek.
Akým spôsobom vyhľadávate IT špecialistov pre konkrétne projekty?
V prvom rade sa snažíme mať vždy naplno alokované všetky interné aj externé zdroje, s ktorými dlhoročne spolupracujeme. Pri obsadzovaní projektov sa ako prvé pozeráme na to, či sa neuvoľní niekto z tých ľudí. V prípade plnej obsadenosti, oslovujeme s ponukou dlhoročných a minulou spoluprácou overených programátorov a konzultantov tak, aby sme zákazníkovi vedeli zaručiť za kvalitu. No v neposlednom rade sa snažíme získavať recruitingom do tímu nových členov. V rámci recruitingových aktivít spolupracujeme s overenými a poprednými spoločnosťami ako je Profesia.sk, efektívne využívame sociálne sieťe LinkedIn, XING, Facebook, podporujeme a spolupracujeme aj so startupovými firmami.
Ako prebiehajú pohovory s kandidátmi na jednotlivé pozície?
Samotné pohovory majú niekoľko fáz a sú vykonávané podľa náročnosti danej pozície. Vedie ich sourcingové a recruitingové oddelenie s prípadným zapojením projektových vedúcich a vlastníkov, resp. zadávateľov dopytovanej pozície. S každým kandidátom sa spraví prvotný pre-screening, a po jeho kladnom vyhodnotení je kandidát prizvaný na osobný pohovor. Ten je vedený jedným z našich recruitingových expertov, ktorý na záver urobí hodnotiacu správu. Pohovor má ústnu časť a v prípadne technických pozícii aj písomnú časť, kde dostanú kandidáti z danej technologickej oblasti testovaciu sadu otázok na vypracovanie. Súčasťou pohovorov na manažérske pozície sú aj komplexné psychologické testy.
Líšia sa požiadavky na zamestnancov od slovenských firiem a od spoločností zo zahraničia?
Samotné požiadavky na jednotlivé úlohy a pozície sú vo väčšine prípadov takmer rovnaké. Zákazníci zo Slovenska, ako aj z Nemecka alebo Rakúska, sa snažia v maximálnej miere detailne zašpecifikovať potrebné K. O. znalosti a expertízu, potom tzv. „nice-to-have“požiadavky. Rozdiel zvykne byť v množstve dopytovaných pozícií, intenzita jednotlivých dopytov, ako aj technologická špecifikácia a doména. Aktuálne v najväčšom rozsahu prichádzajú dopyty od našich nemeckých partnerov a zákazníkov.
Býva potrebné doškolenie žiadateľov v určitej špecifickej oblasti?
Doškolenie je veľmi špecifická vec a v drvivej väčšine prípadov zákazník požaduje už „hotového“ človeka so všetkými potrebnými znalosťami. V niektorých prípadoch pri štarte projektu prebieha tzv. Knowledge Transfer fáza, kde sa konzultanti alebo programátori zoznamujú so zákazníckym prostredím a jeho súčasťou býva aj školenie na nový SW alebo SW nástroje. Táto fáza je tiež veľmi individuálna, dalo by sa povedať, že jej časové trvanie je od niekoľkých dní do 2 až 4 týždňov.
V čom je teda komunikácia s vašimi partnermi výnimočná, aký je recept na úspech?
S každým klientom máme jedinečný nielen obchodný, ale aj partnerský vzťah. Neposkytujeme len potrebné kapacity v danom okamihu, ale sa naďalej snažíme o získanie spätnej väzby na spokojnosť s našimi ľuďmi. Snažíme sa proaktívne ponúkať našich expertov aj pre iné projekty, prípadne podporovať zákazníka už v tzv. pre-sales fáze pri vytváraní ponuky. S každým zákazníkom udržujeme kontakt pravidelne, formou osobných stretnutí, prípadne udržiavaním pravidelnej telefonickej komunikácie. Snažíme sa reagovať promptne na ich dopyty. Vďaka viac ako 15-ročným skúsenostiam v danom obore reči klientov a partnerov rozumieme.
(Foto: Archív P. Žembu, Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz