Kde všade sa dáva sprepitné a tringelty?

Bratislava, Admin – Vedeli ste, že sprepitné sa nedáva iba v reštauráciách, ale aj na dovolenke svojej chyžnej? Kde všade je vhodné dávať tringelty? Aké sprepitné nikdy neurazí? Mnoho ľudí dáva sprepitné takmer všade, kam sa pohne. Sú však krajiny, kde by ste tringeltom dokonca urazili. Ako to teda s tým sprepitným je?

Kedy je na mieste dať sprepitné
Sprepitné je znakom vašej spokojnosti a zároveň vďakou za službu, ktorá vám bola poskytnutá. Ak teda nie ste spokojní, nikto vás nenúti dávať tringelty. V prípade vašej spokojnosti sa zvykne nechať sprepitné vo výške 10 % zo sumy, ktorú máte zaplatiť, ale nie je to povinnosť.

Reštaurácie a bary
Asi najčastejšie sa stretávame so sprepitným práve v reštauráciách a v baroch. Spokojnosť s jedlom, obsluhou či prostredím sa dá dať najavo rôznym spôsobom. Pochvala kuchárovi alebo čašníkovi je v prípade spokojnosti viac než vítaná a spomínané sprepitné tiež.

Výška tringeltu vždy záleží od konkrétneho podniku a samozrejme od účtu, ktorý platíte. Predsa, ak máte platiť 5 eur, asi nedáte 2 eurá sprepitné. Ako sme už vyššie spomenuli, taký bežný tringelt býva okolo 10 % sumy, ktorú máte zaplatiť.

Kaviarne
Aj v kaviarni sa často nechávajú tringelty. Čašníci si väčšinou sprepitné na konci smeny delia, takže ak vás obsluhuje viac čašníkov naraz, nemusíte si lámať hlavu nad tým, ktorému máte dať tringelt, prípadne, či máte dať každému, kto sa mihne okolo vášho stola.

Kaviarne, ktoré nemajú obsluhu a pitie si pýtate priamo pri pulte, majú zvyčajne niekde pri kase misku na sprepitné. Ak by aj nemali, môžete im jednoducho dať vyššiu sumu. V prípade, ak vám musia vydať, iba im povedzte sumu, ktorú im chcete zaplatiť.

Donáška jedla
Nechávate si jedlo doniesť priamo domov alebo do práce? Určite ste už nejaký ten centík nechali aj pre samotného zamestnanca, čo vám jedlo priniesol. Aj tu platí, že sprepitné by malo byť vo výške okolo 10 % zo sumy, ktorú máte platiť. Samozrejme je ale na vás, koľko a či vôbec mu dáte.

Hotely
Ako to majú hotely? Za aké služby zvyknú dávať hostia hotela tringelty? Opýtali sme sa na to priamo vedenia Hotela U Leva z Levoče.

„Naši hostia nechávajú sprepitné väčšinou v reštaurácii, a to zaokrúhlením sumy pri vydávaní. Výška závisí nielen od národnosti, ale aj od toho, či iba rýchlo obedujú, alebo majú večeru v kruhu rodiny a kamarátov. Nedávno sme zaviedli prasiatko s nápisom „pre personál“, ktoré je na recepcii a spokojní hostia do neho hádžu sprepitné pri odchode. Vyzbierané peniaze chceme využiť na výlety a teambuildingy pre zamestnancov.“

Vo všeobecnosti platí, že ak ste na dovolenke, je dobré dať nejaké to euro chyžnej. Väčšina ľudí to robí tak, že drobné necháva na nočnom stolíku. Môžete si však všimnúť, že vám tam tie drobné ostanú. Je to preto, že chyžné si môžu myslieť, že ste si tam drobné jednoducho iba odložili. V tomto prípade je lepšie nechať drobné priamo na vankúši či pod ním.

Ako je to so sprepitným v zahraničí?
Možno budete prekvapení, ale v ázijských krajinách sa sprepitné neplatí. Ak by ste im dali nejaký tringelt, mohli by to považovať za urážku. V zahraničí všeobecne platí, že nosičom sa dáva jedno euro priamo do ruky a chyžnej jedno euro na deň. Nebudete sa stíhať čudovať, ako vám potom krásne upracú a navyše vám pripravia aj krásne prestieranie na posteli.

Letné dovolenkové destinácie
Chystáte sa na dovolenku k moru? Bežné sprepitné je takisto ako u nás, okolo 10 % z ceny, ktorú máte na účte. Sprepitné mu môžete dať zvlášť do ruky, nechať ho na stole alebo mu pri platení povedať, že to je dobré.

Vždy si ale pred nechávaním sprepitného poriadne pozrite svoj účet. Niektoré krajiny, prípadne niektoré oblasti, ako napríklad talianske Benátky, si účtujú zvlášť za sedenie na osobu, zvlášť za hudbu, ak im tam hrá kapela a zvlášť si ešte automaticky účtujú percentá zo samotného účtu ako sprepitné.

V Egypte je napríklad bežné dávať tringelt naozaj za všetko. Takzvaný „bakšiš“ je veľmi bežný a pomaly neodmysliteľný vo väčšine arabských krajín. Takže ak cestujete týmto smerom, vezmite si veľa drobných.

Pred cestou do zahraničia je vždy lepšie informovať sa o miestnych zvykoch. Vyvarujete sa tak nepríjemným situáciám a užijete si výlet.

(Zdroj: GB; Foto: freepik.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*