Umenie podporuje aj proces liečby

Bratislava, Admin -Vernisáž 54. výstavy z voľného cyklu „Umenie, ktoré lieči“ sa uskutoční v stredu 22. októbra o 15 h v zrekonštruovanom Preventívnom centre Onkologického ústavu sv. Alžbety, na Heydukovej ulici v Bratislave. Súčasťou slávnostnej vernisáže výstavy, nadväzujúcej na deň, venovaný v Európe prevencii onkologických ochorení prsníka, bude aj vstup organizácie Ružová stužka, začlenenej do Europa Donna Slovakia, ktorá medzinárodne podporuje prevenciu onkologických ochorení prsníka. Záujemkyne dostanú možnosť, absolvovať hneď na mieste, výuku samovyšetrenia prsníka na fantóme. Taktiež budú mať príležitosť zoznámiť sa s aktuálnymi poznatkami zásad správnej životosprávy. Podujatie tradične oživí hudobná skupina Eva Band.

Kresanek Vit1

Výstava bude v Onkologickom ústave sv. Alžbety bezplatne sprístupnená od 22. októbra (vernisáž) 2014 do 10. januára 2015 v pracovné dni medzi 9 a 15 h . Na výstave uvidíte aj výber prác členiek čipkárskeho klubu Babka, tvoriace pod vedením Terézie Vitkovej, diela insitnej umelkyni Gabriely Vážnej a maliara Pavla Daniša i akad. mal. Jitky Bezúrovej-Moškovej. Výstava sa koná pod záštitou a za účasti členiek Ružovej stužky, respektíve Europa Donna Slovakia. Názov výstavy „Sme úžasní“ je odvodený od skutočnosti, že na výstave participujú aj onkologicky chorí, či ich najbližší, ktorí dokážu chorobe nielen odolávať ale aj odvážne o tom hovoriť a pomáhať tak ostatným.
Cyklus výstav umenia, ktoré sprostredkovane lieči, zaviedol v Onkologickom ústave sv. Alžbety jeho riaditeľ doc. MUDr. Juraj Kaušitz, CSc., h. prof. Vychádzal pritom najmä z predpokladu, že umenie podnecuje harmóniu a môže tak podporiť i proces liečby.

Kresanek  VitUm11  Kresanek  VitUm15  Kresanek VitUm16

Prvú výstavu cyklu „Umenie, ktoré lieči“ otvoril ústav pre pacientov i ďalších záujemcov vo februári 2000. Svoje impresionistické fotografie z talianskeho Toskánska na nej prezentoval nemecký fotograf Rolf Rock. Ako renomovaný, viackrát ocenený umelec (napríklad v roku 1977 titulom Majster fotografie Nemecka), nasadil vysokú latku i pre výber ďalších autorov tohto cyklu.
Dnes už nápad, využívať úžasnú silu umenia, sprostredkovane i pre liečbu, ktorý sa zrodil v Onkologickom ústave sv. Alžbety, preberajú i ďalšie nemocnice. Napriek tomu si i po štrnástich rokoch jeho cyklus „Umenie, ktoré lieči“ zachováva svoju výnimočnosť. Najmä tým, že v ústave takto funguje neformálna galéria, kde sa vystavovatelia a ich diela neustále obmieňajú, a nikdy tak nezovšednejú. Rovnako tiež tým, že tu popri profesionálnych umelcoch dostávajú priestor i ďalší výnimoční tvorcovia. A v neposlednej miere i samotní pacienti alebo dokonca aj lekári. O to sa po celý čas trvania cyklu stará realizačný tím Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety – vedený jeho primárkou MUDr. Alenou Kállayovou. Pri spolupráci s členkami Ružovej stužky orientovanej na prevenciu rakoviny prsníka, ktorá je súčasťou s rovnakým zameraním pôsobiacej medzinárodnej organizácie Europa Donna Slovakia.
V rámci cyklu „Umenie, ktoré lieči“ už okrem iných v Onkologickom ústave sv. Alžbety vystavovali akademickí maliari: Stano Trepač, Jitka Bezúrová, Paľo Macho, Anna a Anton Galkovci, či Nora Mitrová; maliar Mgr. art. Lukáš Wűrfl; textilná a odevná výtvarníčka Zuzana Šujanová; čipkárka Terézia Vitková; výtvarníčky: Katka Alexyová – Fígerová a Katka Šimončičová; fotografi: Rolf Rock (+), Kadim Dvořák, Jana Hojstričová, Ivona Orešková, Sandra Salomonová i Monika Gáliková, František Hauskrecht, MUDr. Jozef Kállay, Ladislav Smolák, Rudolf Legel a Pavel Sůra; tiež členovia FAPS (Fine Art Photography Slovakia): Rastislav Blaško, Sofia Farárová, Fero Hobinka, Tibor Javor, Peter Sekera, Silvia Senčeková, Vladan Pěnkava, Karol Kučera a Peter Stuhl; insitné maliarky: Mária Kapustová (+), Bernadetta Široká (+) i Vilma Rejmanová (+); výtvarník Ondrej Bartko (+); akvarelista Ing. Jozef Schmögner; drevorezbár Jozef Kakačka; priemyselná výtvarníčka Ildikó Dobešová, ale aj poetka Veronika Feješová – Boráková; viackrát tiež počítačová grafička vozíčkarka Andrea Mázorová ako aj vyliečené onkologické pacientky a pacienti, či účastníci a lektori bratislavského ATELIÉRU Centra dodatočného vzdelávania. Od roku 2001 ozvláštňuje priestory, kde sa konajú výstavy tiež socha Svätej Alžbety (ďalšia jej monumentálna, takmer trojmetrová, bronzová plastika je v areáli bratislavského hradu). Obe plastiky stvárnil popredný súčasný taliansky tvorca sakrálnych diel Norbert Sadei (+).

Text k foto:

PhDr. Terézia Vitková patrí medzi priekopníčky zachovania a liečebného využívania čipkárstva na Slovensku. Venuje sa okrem iného tradičnej baníckej čipke zo Španej Doliny, či roľníckej z okolia Slovenského Grobu. Tvorí podľa nových profesionálnych, či tradičných a vlastných návrhov. Blahodarné pôsobenie tejto činnosti si overila i pri práci s hendikepovanými deťmi v Inštitúte pre pracovnú rehabilitáciu na Mokrohájskej ulici v Bratislave. Vedie aktuálne vystavujúci čipkársky klub Babka a tiež i Kurz paličkovania pri Centre pomoci Ligy proti rakovine v Bratislave.

(Zdroj: Onkologický ústav sv. Alžbety, Foto: Peter Kresánek )

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*