Plamienok vydáva knihu Ako pomôcť smútiacemu priateľovi

BRATISLAVA/ADMIN – Nezisková organizácia Plamienok vydáva v týchto dňoch publikáciu „Ako pomôcť smútiacemu priateľovi.“ Jej vydanie je zároveň ukončením ročného webového projektu pre verejnosť s rovnakým názvom, zahŕňa populárne náučné blogy a podcasty. Je to prvý komplexný projekt na Slovensku venujúci sa edukácii a poradenstvu laickej verejnosti v oblasti sprevádzania v smútení. Je určená najmä tým, ktorí majú v blízkosti smútiacich priateľov a premýšľajú, akým spôsobom im pomôcť. Počas života sa v tejto situácii ocitne každý z nás.

„V uplynulých rokoch ste sa nás mnohí pýtali, ako pomôcť priateľovi po úmrtí blízkej osoby. Láskyplný vzťah a dobrá vôľa sú nevyhnutné. Aby sme však skutočne pomohli, potrebujeme o tejto téme vedieť viac. Zvyčajne až potom dokážeme našou láskavosťou a citlivosťou pomôcť tomu, kto smúti. Priali by sme si, aby ste na stránkach tejto knihy našli inšpiráciu, ako pomôcť Vášmu smútiacemu priateľovi či priateľke. a hlbšie sa ponorili do života v kontakte s múdrosťou a láskou. Aby sme mohli pomôcť iným, potrebujeme najprv spoznať seba samého,“ píše riaditeľka n.o. Plamienok a spoluautorka knihy MUDr. Mária Jasenková. Ďalším autorom publikácie je supervízor Centra smútkovej terapie n.o. Plamienok, psychológ Iván Gómez García.

MUDr. Mária Jasenková, riaditeľka n.o. Plamienok a spoluautorka knihy

Kniha s originálnymi ilustráciami Daniely Olejníkovej ponúka čitateľovi osem spôsobov, ako byť pri svojom smútiacom priateľovi. „Pred návštevou u neho si vyskúšajte praktické cvičenia na konci každej témy. Ukážu vám, ako pri pomoci postupovať, “ približuje Ivan Gómez inštruktážnu časť obsahu knihy, ktorá zahŕňa napríklad vyfarbovanie mandaly Kvet života, dychové cvičenia v prírode, napísanie listu priateľovi, počúvanie nahratej meditácie po oskenovaní QR kódu či cvičenie s použitím smiechu.

Ak by ste sa chceli viac zahĺbiť do problematiky “Ako pomôcť smútiacemu priateľovi”, nechajte sa inšpirovať článkami v našich blogoch, praktickými odporúčaniami našich terapeutov a rozhovormi v našich podcastoch.  Tejto problematike sa venujeme celý rok na našom webe a  ponúkame tak laickej verejnosti ucelený koncept edukácie a  poradenstva v oblasti sprevádzania  v smútení, ktorý je na Slovensku prvý a jedinečný. Počas celého roku 2020 prinášame inšpiratívne ilustrácie, texty a  rozhovory, ktoré pomáhajú nájsť vlastnú cestu pomoci. Farba smútku je u  každého iná a  preto naša pomoc každému, kto smúti je jedinečná,“ hovorí MUDr. Mária Jasenková. Spolu s psychológom Ivanom Gómezom na záver knihy Ako pomôcť smútiacemu priateľovi, dodávajú: „Dennodenná práca a sprevádzanie smútiacich detí a rodín v Plamienku nám opakovane pripomínajú, že my, ľudia, sme schopní prekonávať náročné životné situácie a obdobia. Dôvera a láskavosť, ktoré dávame a dostávame vždy jedinečným spôsobom, nám dodávajú silu života. Priateľstvo je životný poklad. Prehlbuje a upevňuje sa zdieľaním toho, čo žijeme, prijímaním a ponúkaním pomoci. Sme presvedčení, že medzi nimi neexistuje rozdiel. Dávame a dostávame zároveň.“

Nezisková organizácia Plamienok od roku 2002 bezplatne poskytuje nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť doma v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy. Od roku 2011 v Centre smútkovej terapie v Bratislave na Zadunajskej 6/A terapeuti Plamienka bezplatne poskytujú psychologickú, terapeutickú a poradenskú pomoc smútiacim deťom a ich blízkym ako aj dospelým po strate dieťaťa. Plamienok sa tiež od roku 2003 venuje vzdelávaniu študentov, odborníkov a laickej verejnosti, aby sa kvalita detskej paliatívnej starostlivosti na Slovensku zlepšovala.

O knihe Ako pomôcť smútiacemu priateľovi.

Kniha Ako pomôcť smútiacemu priateľovi ponúka čitateľovi osem spôsobov, ako byť pri svojom smútiacom priateľovi hlbšie ponorený do života v kontakte s múdrosťou a láskou.  Každá kapitola sa spája s osobitným článkom v blogu na webe Plamienka, kde je možné dozvedieť sa o každej z ôsmich tém ešte viac informácií a inšpirácií. Články sú doplnené originálnymi ilustráciami Daniely Olejníkovej, praktickými odporúčaniami našich terapeutov a rozhovormi v našich podcastoch tu: https://www.plamienok.sk/blog/kategoria/ako-pomoct-smutiacemu-priatelovi Na konci každej témy sú praktické cvičenia, ktoré je možné si vyskúšať pred návštevou smútiaceho priateľa.

Sme presvedčení, že ak chceme pomáhať iným, musíme sa pozrieť do svojho vnútra.

Predvídaj: Skôr ako budete kontaktovať priateľa, ktorý stratil blízku osobu, predvídajte.  Akú pomoc potrebuje?

Zostaň:  Po strate blízkeho naši priatelia alebo známi obyčajne nemajú silu zvládať každodennú realitu. Snažme sa ponúknuť im nielen našu prítomnosť, ale aj praktickú pomoc.

Počúvaj: Počúvať znamená viac ako len počuť osobu, ktorá je vedľa nás. Keď sa počúvame, sme v hlbokom vzájomnom kontakte. Prijímame a ponúkame, vzájomne sa obohacujeme. Naše srdcia sú otvorené všetkému, čo príde. Počúvať znamená byť spolu a mať rád.

Chvíľa ticha: Komunikovať so smútiacim priateľom môžeme aj bez slov, v tichu. Ticho vytvára priestor, v ktorom sa môžeme počúvať. Ticho môže byť liečivé. Priateľ, ktorý smúti, potrebuje byť aj v tichu. Tieto okamihy môžu byť pre nás niekedy nepríjemné. Našou výzvou je preto hľadať a spoluvytvárať momenty tvorivého ticha, počas ktorého sa bolesť zo straty postupne mení na lásku.

Spomínaj: Pomôžme smútiacemu priateľovi spomínať. Dokážeme aj my zdieľať spomienky o našich stratách? 

Buď sám sebou: V časoch, keď sa obávame neistoty, či našej zraniteľnosti, predstierame, že sme silní a všetko máme pod kontrolou. Strácame našu spontánnosť a autenticitu, ktoré sú pre nášho priateľa zdrojom podpory. Počas návštevy Vášho priateľa vnímajte svoju zraniteľnosť a  otvorte svoje srdce. Návšteva smútiaceho priateľa je príležitosťou ako prehĺbiť našu autenticitu a kapacitu byť vo vzťahoch prirodzený..

Smej sa: Možno Vás prekvapí, že aj v období smútenia sa dokážeme smiať. Smiech v období po strate blízkeho môže priniesť do života mnoho dobrého. Sprevádza ho emočné uvoľnenie, zníženie napätia v tele a pocit vitality. Smiechom nezrádzame toho, koho sme stratili a milovali. Smiech je nákazlivý. Pomáha premeniť bolesť zo straty opäť na radosť. Sprevádzanie priateľa, ktorý smúti, je dlhá cesta. Privítajte a otvorte sa momentom, keď smiech môže obohatiť Váš život. Nevyhýbajte sa im, ale ani ich nevyhľadávajte. Smiech príde sám, keď sa mu otvoríme.

Miluj: Láska nás spája a dáva nám nezávislosť. Láska vytvára život. Sprevádzanie Vášho smútiaceho priateľa po strate blízkej osoby môže pomôcť nielen jemu ale aj Vám zvýšiť schopnosť lásku prijímať a dávať. Príprava na stretnutie, venovanie pozornosti všetkým detailom počas návštevy, počúvanie, chvíle ticha, zdieľanie spomienok a privítanie chvíľ smiechu sú prejavy lásky. Myslite na to, čo ste dali a dostali počas sprevádzania Vášho priateľa. Buďte vďační za túto jedinečnú cestu.

(Zdroj: Silvia Štefániková, Plamienok; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*