Obrazy vyjadrujúce podoby milosrdenstva
Piešťany, Admin – Opäť Vás pozývame do Piešťan, na pokračovanie projektu UMENIE DUCHA – Návrat súčasného umenia do chrámu v jezuitskej kaplnke Sedembolestnej Panny Márie na Poštovej ulici. Doposiaľ bolo odprezentovaných 50 diel, ktoré zaznamenáva aj publikovaný katalóg. V tomto roku budú diela tematicky zamerané na jubilejný Rok milosrdenstva. V súčasnosti sa v Piešťanoch prezentuje dielo Matúša Lányiho: Molekulárny Kristus (2007).
„Často som premýšľal o tom, ako by Cirkev mohla urobiť očividnejším svoje poslanie byť svedkom milosrdenstva. Je to cesta, ktorá sa začína duchovným obrátením. A musíme kráčať touto cestou. Preto som sa rozhodol vyhlásiť mimoriadne jubileum, ktoré sa zameria na Božie milosrdenstvo. Bude to Svätý rok milosrdenstva. Chceme ho prežívať vo svetle Pánových slov «Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec» (Lk 6,36)“ – takto pápež František vyhlásil Jubilejný rok milosrdenstva, ktorý sa začal 8. decembra 2015 na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie a potrvá do 20. novembra 2016. Tradícia Svätého roka sa v Cirkvi začala písať v roku 1300 (za pápeža Bonifáca VIII.) a doteraz sa ich konalo celkom dvadsaťšesť, naposledy to bol Jubilejný rok 2000. Cieľom Jubilejného roka je ponúknuť všetkým príležitosť prehĺbiť svoju vieru a obnoviť osobný vzťah s Bohom a ľuďmi. Božie milosrdenstvo nie je iba neurčitým symbolom, ale konkrétnou príležitosťou, čakajúcou Božou náručou otvorenou prijať každého z nás, aj pozvaním k prehodnoteniu a premeneniu našich vlastných činov a postojov.
Obrazy, ktoré vyjadrujú rôzne podoby milosrdenstva, vychádzajú väčšinou z biblických podobenstiev, zo skutkov telesného a duchov-ného milosrdenstva alebo z osobného hľadania a skúsenosti umelca. V roku 2016 predstavíme diela, ktoré dávajú téme milosrdenstva vizuálnu podobu z pohľadu súčasného umenia. Obraz Molekulárny Kristus vychádza z tradičného zobrazenia Božského Srdca, prítomného takmer v každej kresťanskej domácnosti. Úcta k Ježišovmu Srdcu vyplýva z úcty k trpiacemu Ježišovi na kríži a z úcty k Eucharistii. V nej Pán sprítomňuje svoju obetu a zároveň je v nej prítomný aj s oslávenými ranami svojho umučenia: „Jeden z vojakov mu kopijou prebodol bok a hneď vyšla krv a voda“ (Jn 19, 34). Úcta k Ježišovmu Srdcu sa rozvinula najmä v 17. storočí ako reakcia na chladné, neosobné, chápanie Boha, ktoré sa šírilo medzi vtedajšími európskymi vzdelancami. Po celom svete sa rozšírila prostredníctvom dvanástich zjavení Pána Ježiša svätej Margite Márii Alacoque, na ktoré nadviazala tradícia tzv. prvých piatkov, ktoré sú osobitným spôsobom venované úcte Ježišovmu Srdcu. K šíreniu úcty k nemu prispel aj jej duchovný vodca, jezuitský kňaz Claudius de la Colombière SJ a rehoľa jezuitov.
Obraz Matúša Lányiho interpretuje známu predlohu prostredníctvom jazyka súčasnej vedy. Kristov obraz je vytvorený z častíc molekúl. Slovo molekula je odvodené od latinského slova moles – hmota. Obraz nám tak predstavuje Krista, ktorý prijal zákony hmoty a „stal sa človekom, aby sme sa mi mohli stať Božími deťmi“. Jeho fyzická podoba je abstrahovaná, stáva sa „všetkým vo všetkom“ (1 Kor 15, 28).
„Známy obraz žehnajúceho Krista dotýkajúceho sa svojho najsvätejšieho srdca rukami poznačenými ranami po klincoch zbavujem jeho fyzickej podoby. Na tomto obraze je Syn Boha znázornený ako molekulárna väzba. Fundament Boha je zredukovaný na absolútny hmotný element, aby prostredníctvom tohto kontrastu zvýraznil veľkosť svojho nositeľa,“ povedal o svojom obraze autor Matúš Lányi.
(Zdroj: Dr. Leopold Slaninka SJ, Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz