10 ročných období – naplánujte si záhradu podľa fenologického kalendára
BRNO/ADMIN – Desať ročných období? To znie zložito. Ale je to veľmi praktický prístup, ak chcete vykonávať práce na záhrade v správnom čase. Veľmi známe rastliny vám svojím vývojovým štádiom ukazujú, ako ďaleko sa už vegetácia rozvinula. A môžete si byť istí, že snežienka sa nepomýli, keď svojím kvetom naznačuje predjarie a ohlasuje tak začiatok nového záhradníckeho roka. Nezáleží na tom, či snežienka rozkvitne v januári alebo v marci. Fenologické hodiny majú iné časové meradlo a každý rok idú inak. Môže sa teda stať, že v jednom roku trvá zima dlhšie než v inom. To potom oneskoruje vývoj v prírode aj na záhrade po celý rok. A my sami, aj naše vnútorné hodiny, môžeme byť ešte stále nastavení na „zimu“, hoci kalendár už ukazuje „marec“.
Vývoj vegetácie teda nezávisí od mesiaca uvedeného v kalendári, ale od poveternostných podmienok v danom roku. A práve tieto prírodné signály určujú začiatky desiatich „fenologických období“. Z pozorovania prírody, ktoré presne ukazuje, ako ďaleko je aktuálny vývoj vegetácie, vychádza fenologický kalendár, ktorý ladí s naším vlastným vnímaním prírody a času.
Na sezónny vývoj prírody však nemá vplyv iba počasie. Záleží aj na geografickej, a teda klimatickej polohe vašej záhrady. Každý si určite všimol, že v miernych prímorských oblastiach alebo v lokalitách s vinicami sa vegetácia vyvíja skôr ako vo vyšších nadmorských výškach alebo v drsnom horskom prostredí. Niekedy stačí pár kilometrov a rozdiel môže byť výrazný. V údolí rieky v centre veľkomesta môže byť sneh už dávno roztopený, zatiaľ čo v okolitej krajine je stále súvislá snehová pokrývka. V závislosti od toho, ako ďaleko sa už v konkrétnych podmienkach príroda vyvinula, bude potrebné vykonať záhradnícke opatrenia skôr alebo neskôr.
S fenologickým kalendárom môže každý sám vypozorovať, kedy je čas na určité práce. Vďaka osobnému vnímaniu prírodných javov – napríklad keď rozkvitnú snežienky – viete, čo by ste mali v danej chvíli na záhrade robiť a s čím sa ešte oplatí počkať.
Kalendár podľa rytmu prírody
Podľa fenologického kalendára je rok rozdelený do desiatich fáz. Na rozdiel od astronomických alebo kalendárnych ročných období nemá začiatok a koniec týchto fenologických fáz presne stanovený dátum. Sú závislé od vývoja v prírode, ktorý je každý rok iný.
Ku každému fenologickému obdobiu je možné priradiť tzv. indikačné rastliny. Napríklad vrcholná jar začína rozkvitnutím jabloní – ktoré však v jednotlivých rokoch a rozdielnych regiónoch nastáva v rôznych termínoch. Príjemným vedľajším efektom tohto spôsobu členenia roka je, že fenologický kalendár nám umožňuje vnímavejší pohľad na prírodu, hlbšie prežívanie jej zmien a opätovný pocit prepojenia s matkou prírodou.
Desať ročných období
→ Predjarie sa začína rozkvitnutím liesky, svoje biele zvončeky otvárajú snežienky a bledule. Koniec obdobia naznačuje rozkvet vŕby rakytovej.
→ Skorá jar je charakteristická žltými záplavami zlatého dažďa a nenápadnými kvetmi drobného ovocia ako je egreš. Rozkvitajú ovocné stromy ako čerešne, slivky, hrušky a trnky, na brezách a bukoch sa vyvíjajú listy.
→ Vrcholná jar je plná vône orgovánu a jablone sú zahalené do jemne ružových oblakov kvetov. Gaštany zdobia kvitnúce sviece, hraby a duby rozvíjajú svieže zelené listy.
→ Skoré leto sprevádzajú krémovobiele taniere kvitnúcej bazy a v záhradách žiaria kvety makov. Vrcholí rozkvet lúčnych a poľných rastlín, koncom skorého leta prebieha prvá kosba sena. Mnohí alergici sú v tomto období v pohotovosti kvôli sennej nádche.
→ Vrcholné leto prináša jemnú vôňu lipových kvetov, dozrievajú prvé plody ríbezlí a egrešov, žito je pripravené na zber. Kvitnú zemiaky a čakanka.
→ Neskoré leto rozžiari fialovou farbou vresoviská; dozrievajú jarabiny, skoré odrody jabĺk a sliviek, prebieha zber obilnín. Nasleduje druhá kosba sena.
→ Skorá jeseň nastáva, keď dozrievajú plody bazy a kvitnú fialové jesienky. Ovocné stromy sú plné plodov pripravených na zber. Deti sa tešia z lesklých hnedých gaštanov, ktoré vypadávajú zo svojich pichľavých šupiek.
→ Vrcholná jeseň je čas, keď sa lesy a záhrady sfarbia do ohnivých odtieňov padajúceho lístia. Dozrievajú žalude a padajú zo stromov. Neskoré zemiaky sú pripravené na zber.
→ Neskorá jeseň znamená útlm rastu rastlín. V tomto období dochádza k opadávaniu listov a nastáva koniec vegetačného obdobia. Zvieratá hľadajú úkryty pred zimou.
→ Zima uzatvára rok. Na jej začiatku klíčia oziminy. Ale aj v tomto období je v záhrade život – kvitne hamamel a čemerica. Ku koncu zimy sa opäť objavujú kvety liesky.
Tip
Rok v záhrade v súlade s prírodnými javmi ľahko zvládnete s knihou Rýchly záhradnícky poradca s kalendárom prác. Jedinečný ročný plánovač starostlivosti o okrasnú a úžitkovú záhradu ponúka tipy a rady na načasovanie prác podľa fenologického kalendára a rýchly prehľad všetkých prác, ktoré je počas roka v záhrade potrebné vykonať. Záhradníčenie tak prebieha v rytme prírody.
Veľkou výhodou knihy je prehľadné a užívateľsky prívetivé usporiadanie – odpovede na otázky nájdete rýchlo – podľa abecedného zoznamu kľúčových slov alebo fenologického kalendára, v ktorom je rok rozdelený do desiatich fáz podľa vývoja prírody.
Kniha je vhodná pre začiatočníkov a pre každého, kto chce získať rýchly prehľad o najdôležitejších prácach na záhrade v pravý čas. Informácie sú zrozumiteľné a názorne vysvetlené – krok za krokom. Odborníci v knihe odpovedajú na časté otázky a prezrádzajú osvedčené tipy a postupy zo svojej každodennej praxe. Servisná časť obsahuje slovníček odborných výrazov, tabuľky odporúčaných odrôd a kalendáre výsevu, výsadby, kvitnutia a zberu. „Rychlý zahradní rádce s kalendářem prací“ je ideálnym ročným plánovačom starostlivosti o okrasnú aj jedlú záhradu.
Kniha vyšla v Nakladatelství KAZDA, počet strán 204, cena 16 €, do češtiny preložil Martin Richter. knihykazda.cz
(Zdroj: Marie Palenčárová, Nakladatelství KAZDA; Pripravila: red.)
Zanechajte nám Váš dotaz