Satelitná televízia si zachová kľúčovú pozíciu aj vo veku internetu

Bratislava, Admin – Satelit je na Slovensku najrozšírenejším spôsobom príjmu platenej televízie. Distribuuje ju u nás šesť operátorov, máme teda na našom trhu najviac platforiem zo všetkých krajín regiónu. Satelitná televízia však aktuálne čelí rastúcej konkurencii v podobe IPTV služieb. S Martinom Ornass-Kubackim, viceprezidentom satelitného operátora SES a šéfom pre región CEE v SES Video sme sa rozprávali o súčasnosti a budúcnosti satelitnej televízie.

  • Televízia cez internet od základov mení spôsob, akým sledujeme televíziu, najmä funkciu spätného prehrávania alebo obsahu na vyžiadanie. Ako sa k tejto konkurencii stavia satelit?

Predovšetkým tým, že vnímame a napĺňame dopyt na trhu. Naša dcérska spoločnosť MX1 vyvinula nástroj na spracovávanie obsahu, i jeho metadát, a zaistenie videa na vyžiadanie (VoD), online videa (OTT) a súvisiacich procesov. Inými slovami neustále rozširujeme ponuku produktov a služieb, integrujeme teda satelitné vysielanie s online funkcionalitami.

Satelit má naďalej jasné výhody oproti IPTV a všetkým ostatným modelom prenosu televízneho vysielania. Signál letí z výšky 36 tisíc kilometrov nad zemou, nepodlieha teda geografickým obmedzeniam, ako napríklad členitosti terénu, ktorá tieni terestriálny signál. Alebo odľahlosť miest, kam sa kábel neoplatí ťahať, prípadne tam chýba potrebná infraštruktúra z iných dôvodov. Družice SES z geostacionárnej obežnej dráhy pokrývajú 99,9 % zemského povrchu, privádzajú teda televízny signál, či internet aj do najmenej rozvinutých oblastí Afriky a Ázie alebo napríklad na lode križujúce oceány.

  • Napriek tomu už niektorí európski satelitní operátori rozširujú svoje ponuky o obsah distribuovaný prostredníctvom IPTV alebo HbbTV aplikáciou. Satelitné prijímače sú bežne schopné pripojiť sa k internetu. Prečo teda rovno nezrušiť parabolu a neprijímať len cez internet?

Satelitné vysielanie zostáva najefektívnejším a najkvalitnejším spôsobom prenosu televízneho vysielania, zvlášť ak sa bavíme o formátoch HD a Ultra HD. Družica poskytuje najlepší možný obraz i zvuk vždy a kdekoľvek, zatiaľ čo rýchlosť internetového pripojenia nie je vo všetkých regiónoch rovnaká. Výnimočne vysoké prenosové kapacity satelitného vysielania z neho robia kľúčovú platformu pre nástup technológie 4K, respektíve vzhľadom na zvyšujúci sa dopyt po programoch v UHD. Aj formát HD začal a rozšíril sa cez satelit, podobne ako je tomu dnes v prípade UHD. SES už prenáša 32 kanálov v kvalite UHD, z ktorých tri sú k dispozícii bezplatne nad Európou z orbitálnej pozície ASTRA 19,2 ° východne.

Budúcnosť televízie teda prichádza cez družice, ktoré zároveň tvoria chrbticu telekomunikačnej infraštruktúry všeobecne. Jedná sa totiž o mimoriadne spoľahlivú technológiu, pravdepodobnosť poškodenia družice na orbite je 0,6 %, zatiaľ čo u terestriálnych systémov sú to desiatky percent. Čo sa televízneho priemyslu týka, tak zo všetkých vyššie spomínaných dôvodov prenášame obsah aj pre káblové a IPTV platformy. V skutočnosti sa totiž 94 % káblových a 90 % IPTV operátorov na európskom trhu spolieha na prenos signálu cez družice SES. Dodávame televízny príjem 126 miliónom európskych domácností, pričom ďalších 61,2 miliónov domácností ju sleduje cez kábel, keď signál z neho v určitom úseku svojej cesty takpovediac pretiekol naším satelitom. Rovnako tak je 21,2 miliónov IPTV pripojenia v Európe závislých na prenose prostredníctvom nás.

Tieto čísla ukazujú, že všetky ostatné spôsoby prenosu televízneho vysielania do domácností majú v porovnaní so satelitom čo doháňať. A to som hovoril len o družiciach SES. Vo všeobecnosti budúcnosť televízneho vysielania bude v prepojení rôznych spôsobov prenosu, teda satelitného vysielania, káblovej televízie a internetových služieb. Tak, aby vysielatelia mohli šíriť svoj obsah viacerými cestami, respektíve diváci mali k dispozícii najširšiu paletu obsahu a funkcionalít. Pritom hlavnou slabinou televízie cez internet je riziko preťaženia systému v diváckych špičkách. Poskytovateľov navyše môžu obmedzovať zvyšujúce sa náklady na prevádzku platformy v dôsledku stúpajúceho počtu užívateľov a objemu dát. Satelitnej televízii však nič podobného nehrozí.

  • Akým aktuálnym výzvam čelí satelitná televízia na slovenskom trhu?

Posledné dva roky boli pre vysielateľa náročné: zmenili sa sadzby niektorých služieb, bolo zrušených niekoľko kanálov vo formáte SD, zo slovenského trhu odišlo množstvo českých staníc a TV Markíza sa stiahla z pozemného vysielania. Niektorých divákov hnevá takzvaný geo-blocking, teda obmedzenie dostupnosti určitého vysielania iba na jeho domovský trh. Mimochodom, túto prax si nepriali satelitní operátori ani distribútori satelitnej televízie, ale presadili ju poskytovatelia obsahu. Okrem toho operátori DTH vysielania po celej Strednej a Východnej Európe zápasia s fenoménom pirátskeho príjmu a zdieľania kariet. Nie je to pritom tak, že by sme našich partnerov nepodporovali, lokálne diskusie však považujeme primárne za záležitosť operátorov pôsobiacich na danom trhu. Sústredíme sa na poskytovanie najlepších služieb pre nich a tým v konečnom dôsledku aj pre divákov.

  • Ako je to teda podľa vás so satelitnými televíziami dnes a aký vývoj očakávate v najbližších rokoch?

Ako príklad si vezmime SES a konkrétne jeho pozíciu na európskych trhoch. V druhej polovici minulého roka sme nadviazali spoluprácu s Telekom Serbia, rozšírili existujúci kontrakt s Orange Romania alebo obnovili zmluvy s množstvom významných televíznych platforiem. Patrí medzi ne napríklad Sky Deutschland, pričom práve počet kanálov vysielajúcich v nemčine rýchlo narastá, len v posledných piatich rokoch o 25 %. Ešte rýchlejšie sa na satelite rozširuje ponuka obsahu v HD, ktorá sa v našom regióne za zhruba rovnakú dobu zdvojnásobila. Dynamicky sa rozvíja tiež formát UHD, vlastne rýchlejšie, než sa čakalo. Už vysielame 32 UHD kanálov, z ktorých tri sú k dispozícii bezplatne nad Európou z orbitálnej pozície ASTRA 19,2 ° východne.

V priebehu minulého roka sme navyše objednali niekoľko nových družíc a pripravili niekoľko štartov. Koncom roka bol vynesený satelit SES-11 a len nedávno SES-14, pričom za pár týždňov bude na rakete Falcon od výrobcu SpaceX vypustená SES-12. Táto družica bude zabezpečovať televízne vysielanie a prenos rôznych druhov dát nad Stredným Východom, Pacifikom a časťami Ázie, vrátane rýchlo rastúcich trhov ako sú India a Indonézia. Ako je teda vidieť, satelitná televízia a telekomunikačný priemysel založený na satelitnom vysielaní nielenže voči internetu neprehrávajú, ale naopak rýchlo rastú. A mimochodom, internet by zďaleka nebol taký rozšírený, keby sa nemohol spoľahnúť na pomoc zhora, teda na prenos dát cez geostacionárnu dráhu.

Viac sa o SES môžete dozvedieť na www.ses.com

(Za rozhovor ďakuje redakcia)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*