Príbehy o riadení projektov na UK v Bratislave

Bratislava, Admin, 13. 5. 2014 – Na štvrtej konferencii BPUGTM SLOVENSKO organizovanej v spolupráci s Fakultou managementu Univerzity Komenského v Bratislave sa odprezentovalo opäť niekoľko zaujímavých a aktuálnych projektov. Išlo o prierezovú konferenciu, ktorá odkomunikovala príbehy z oblasti IT, dopravy, e-služieb, cloud riešení tak i architektúry, múzejníctva, cestovania a charity. Hlavným posolstvom celého podujatia bolo opäť vyrozprávanie príbehov, ktoré poukázali na úspechy ako i úskalia, ktorých sa museli zhostiť jednotlivci ako i celé kolektívy pri dodávke požadovaného projektu. Konferencia poukázala na skutočnosť, že spoločnosť je obklopená mnohými výzvami, ktoré treba riešiť a transformovať do zaujímavých projektov. Výstupmi týchto iniciatív môžu byť produkty alebo služby, ktoré napomôžu pozitívne zmeniť našu spoločnosť. Nakoľko mnohé prezentácie vzbudili mimoriadnu pozornosť, usporiadatelia konferencie ich plánujú v budúcnosti zaradiť v širšom kontexte na iné podujatia BPUGTM SLOVENSKO. Všetci prednášajúci sa zhodli na zverejnení prezentácií, ktoré bude možné vzhliadnuť opakovane po registrácii zdarma na stránke www.bpug.sk.

Zuzana_Kovacicova__Fakulta_managementu_UK_BA zm

PRINCE 2 vs. SCRUM
Tohtoročná konferencia priniesla inováciu vo forme workshopu PRINCE 2 vs. SCRUM. Workshop sa zameral na spoznanie výhod a možností aplikácie jednotlivých metodík. Zúčastnilo sa ho viac ako 50 priaznivcom projektového riadenia. Očakávania účastníkov boli rôzne. Od pochopenia základných princípov agilnej metodiky riadenia projektov SCRUM, cez spoznanie možných oblastí využitia PRINCE 2 až po spoznanie oblastí, kde je vhodná aplikácia jednotlivých projektových metodík.
O svoje skúsenosti s aplikáciou metodiky SCRUM sa podelil p. Michal Vallo zo spoločnosti Aguarra. Michal Vallo patrí medzi priekopníkov agilných metód riadenia projektov v Čechách a na Slovensku. Peter Balco zo spoločnosti HP zdieľal s účastníkmi svoje skúsenosti s využitím metodiky PRINCE 2 na prípadovej štúdií projektu relokácie dátového centra. Peter Balco sa okrem svojej pracovnej činnosti v spoločnosti HP venuje zdieľaniu „best practices“ v oblasti riadenia projektov ako prezident združenia BPUG Slovensko.

Peter_Balco_prezident_BPUG zm2

Živá diskusia a aktívne vstupy účastníkov sa orientovali najmä na otázky ako možno inovovať tradičný systém riadenia projektu aplikáciou agilných princípov. Diskusia poukázala na dôležitosť neustálej inovácie. Viacerí účastníci sa stavali skepticky k aplikácií SCRUMu ako k samostatnej projektovej metodike. Bolo náročné predstaviť si ako sa dá SCRUM aplikovať v praxi.
Na záver sa účastníci zhodli, že najvhodnejší model aplikácie SCRUMu je v jeho kombinácií s niektorou z tradičných projektových metodík, ktoré sú postavené na princípe dodania projektových cieľov za dodržania projektového rozpočtu, termínu a plánovaných zdrojov. V praxi potvrdili tento model 3 projektoví manažéri. Hlavnú časť projektu riadili využívaním nástrojov metodiky PMI resp. PRINCE 2 a na časť projektu, kde bolo potrebné prísť s návrhom nového inovatívneho riešenia použili princípy agilnej metodiky SCRUM.

prof._RNDr._Jozef_Komornik__Dr.Sc__Fakulta_managementu_UK_BA zm2

Základné výhody SCRUMU, ktoré môžu podporiť tradičné riadenie projektov:

• Motivácia a vysoká zaangažovanosť členov projektového tímu vychádzajúca z ich skutočného záujmu pracovať na projekte
• Každodenná zaangažovanosť klienta a užívateľa na realizácii projektu v krátkych iteráciach/sprint s konkrétnym výstupom
• Pravidelná a priebežná spätná väzba od klienta/užívateľa výsledku projektu

(PM, PB BPUG Slovensko)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*