Namočil sa vám fotoaparát alebo telefón?

Bratislava, Admin – S letnými mesiacmi sa neodlučiteľne spája pobyt pri vode. Či už ste na dovolenke v Chorvátsku alebo v aquaparku, je potrebné dávať veľký pozor na to, aby sa vaše elektrické zariadenia nenamočili. Ale čo ak sa to i napriek vášmu úsiliu stane? Máme pre vás zopár tipov, ako zachrániť „utopenú“ elektroniku.

Olympus TG-830 Red zm
Ako postupovať

V prípade, že sa váš fotoaparát alebo smartfón dostal do kontaktu s morskou vodou či inou tekutinou, je najdôležitejšie zabrániť tomu, aby sa táto kvapalina šírila ďalej. „Nechránené zariadenie musíte vytiahnuť z vody maximálne do 30 sekúnd, po tomto čase začína voda vnikať do hardvéru,“ upozorňuje Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti OKAY Slovensko. „Ak ide o slanú morskú vodu, zariadenie musíte ihneď umyť vodou z vodovodu. Je dôležité mať na pamäti, že batéria v každom elektronickom zariadení funguje ako zdroj energie, a preto je najväčšmi ohrozená poškodením vodou. Vyberte ju preto ako prvú.“

Xperia_Z1_Compact_White_Tabletop

Ako druhý a veľmi dôležitý krok je vytiahnuť zo zariadenia pamäťovú kartu, v prípade telefónu, SIM kartu. Väčšina dát, ktoré máte vo svojom elektronickom zariadení, je uložených práve na nej. SIM karta a pamäťová karta sú veľmi odolné a dajú sa ľahko vysušiť kúskom suchej absorbčnej tkaniny, napr. malým čistým uterákom a následne ich treba nechať sušiť voľne na vzduchu minimálne jeden deň pred opätovným použitím. „Ak ide o smartfón, je možné sledovať indikátor, ktorý majiteľa upozorní či je zariadenie poškodené vodou alebo inou tekutinou. Tento indikátor sa nachádza väčšinou pri baterke. Ak svieti na červeno či sýtoružovo, ide o poškodenie elektrického zariadenia kvapalinou,“ vysvetľuje Martin Gergely.

XP50_Black_Front zm

Záchranný proces

Dôležité je čo najskôr odstrániť vodu zo zariadenia, a to buď vytrasením prebytočnej vody alebo použitím menšieho uteráka. „Veľa ľudí robí zásadnú chybu, a to že používa fén na vlasy ako prostriedok na usušenie postihnutého elektronického zariadenia. Fén však môže veľmi rýchlo poškodiť vašu elektroniku, najmä LCD displej smartfónu. Oveľa lepšie je umiestniť namočenú elektroniku v blízkosti iného elektronického zariadenia, ktoré vysiela teplo, napríklad pusteného televízora na hotelovej izbe,“ radí Martin Gergely. Jedna z tradičných ciest usušenia je napríklad vloženie namočenej elektroniky do misky s hygroskopickým materiálom (napríklad bielou ryžou alebo vatou) po dobu 12 hodín. Každé dve hodiny je potrebné zariadenie obracať, aby sa usušilo rovnomerne. Spomenuté materiály sú známe vysokou schopnosťou absorbovať vlhko, no v prípade väčšej elektroniky, napríklad kamery, tento proces trvá aj týždeň.

Obal

Zadovážte si vode odolnú elektroniku

Nikdy nie je zlé pripraviť sa na to najhoršie najmä ak viete, že budete oddychovať prevažne pri vode. Je mnoho spôsobov ako ochrániť elektroniku pred týmto pre ňu nepriaznivým elementom. Jedna z možností je vložiť zariadenie do plastovej tašky na zips alebo investovať do kúpy ochranného a vodeodolného obalu. „Ak plánujete dovolenku pri mori alebo na splave, odporúčame investovať do vodeodolného fotoaparátu. Tieto zariadenia sú aj mrazuvzdorné, nárazuvzdorné a odolné voči prachu. Preto sú použiteľné i mimo letnej sezóny. Cenovo sa tieto fotoaparáty pohybujú v rozmedzí od 140 do 290 EUR,“ odporúča Martin Gergely.

(Kharisma, s. r. o.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*