Ako si vybrať správny fotoaparát na dovolenku

Bratislava, Admin, 15. 6. 2014 – Vaši blízki, ich emócie, ďaleké cesty, festivaly, nové zážitky či priatelia. Všetko toto je spojené s letom, ktoré je pre väčšinu symbolom krásnych dovoleniek a zaslúženého odpočinku. K tomu, aby ste mohli všetky tieto okamihy zachytiť na fotografie, ale napríklad aj na video, potrebujete kvalitný fotoaparát.

Dôležité faktory pri výbere

„Pre tých, ktorí chcú zachytávať zážitky a pekné chvíle na dovolenke, sú určené hlavne kompaktné fotoaparáty. Svojimi rozmermi a hmotnosťou sú tou správnou voľbou. Určené sú hlavne pre ľudí, ktorí nemajú zvláštne požiadavky na kvalitu fotografií a nechcú sa príliš zaoberať nastaveniami fotoaparátu,“ uviedol Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti OKAY Slovakia. Tieto fotoaparáty sú väčšinou automatické a ponúkajú niekoľko prednastavených režimov, ako napríklad portrét, oslava, pláž alebo nočná snímka. Ak chcete zachytávať okrem fotografií aj krátke videá, mal by mať fotoaparát zabudovaný mikrofón.

ID: 10666

Pri výbere prihliadajte na viacero faktorov. Jedným z nich je objektív. V prvom rade sa zamerajte na to, aký je priemer šošovky objektívu. Ten vo veľkej miere ovplyvňuje svetelnosť. Čím sú jej hodnoty nižšie, tým viac svetla cez objektív preniká a tým budú fotografie fotené pri slabšom svetle krajšie.

V kompaktnom fotoaparáte namiesto veľkosti zoomu radšej uprednostnite širší uhol záberu. Za štandard sa považuje 35-milimetrová ohnisková vzdialenosť so 62-stupňovým uhlom záberu. Ohnisko zodpovedajúce 28-milimetrovému kinofilmu naopak umožňuje v stiesnenom priestore odfotografovať väčší počet osôb alebo pri snímaní panoramatických snímok postačí menší počet záberov na vyskladanie požadovanej panorámy.

Samsung_WB35F zm

Pri fotení vám určite pomôže obraz v hľadáčiku alebo zadný LCD displej. Kvalita zobrazenia závisí od farebnosti displeja, rozlíšenia a rýchlosti odozvy. Pokiaľ chcete fotiť z netradičných uhlov, používateľovi to umožní výklopný displej.

Funkcie, ktoré pomôžu

Väčšina fotoaparátov dnes ponúka zaujímavé prídavné funkcie, ktoré môžu pri fotení veľmi pomôcť. Skvelou pomôckou je optický alebo elektronický stabilizátor obrazu. Pri snímaní obrazu dokáže odstrániť chvenie prístroja spôsobené nestabilitou rúk. Pomôže hlavne pri fotení s dlhším ohniskom alebo pri horšom svetle. Vynikajúcou funkciou je tiež zaostrovanie s vyhľadaním hlavného objektu. Rýchlym a presným automatickým zaostrovaním totiž fotoaparát rozpozná a zaostrí fotografovaný objekt. Pokiaľ má fotoaparát aj menu retušovania, môžete vylepšiť odfotené snímky pomocou širokej ponuky vstavaných filtrových efektov.

Extrémne fotenie

Vďaka fotoaparátom odolným voči prachu či vode sa nemusíte báť fotiť kdekoľvek na dovolenke. Tieto fotoaparáty majú pevnejšiu konštrukciu, ponúkajú spoľahlivé vodotesné prevedenie a ponoriť sa môžete až do hĺbky 10 metrov.

Ukladanie fotografií

To, kam sa budú ukladať fotografie alebo videá, si zvolíte sami. Fotoaparáty majú väčšinou zabudovanú vnútornú pamäť, ktorú je však možné rozšíriť o prídavné pamäťové karty s kapacitou až 32 GB. Pre prepojenie s počítačom či iným zariadením sa používajú štandardné USB káble, pre ešte kvalitnejší prenos aj mini HDMI. „Niektoré fotoaparáty majú dokonca integrovaný Wi-fi modul, vďaka ktorému môžete bezdrôtovo prenášať fotografie a videá do počítača či zdieľať ich na sociálnych sieťach ako Facebook alebo YouTube,“ dodáva Martin Gergely.

Napájanie fotoaparátov

Akumulátory zohrávajú veľkú úlohu, pretože od ich kapacity závisí, koľko fotografií je možné uložiť na jedno nabitie. Li-Ion akumulátory sú síce drahšie ako klasické NiMH rozmeru AA, majú však oveľa väčšiu výdrž. Pokiaľ však nechcete so sebou brať aj nabíjačku na batérie, vystačíte si s obyčajnými alkalickými.

(Kharisma, OKAY Slovakia, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*