Závislosť od internetu je už aj u školopovinných detí

Bratislava, Admin – Kedysi bol počítač v rodine skôr výnimkou ako samozrejmosťou. V súčasnosti má takmer každý člen rodiny vlastný počítač, tablet, alebo notebook. Doba sa neustále mení. Všímať si to môžeme najmä na školopovinných deťoch, ktoré trávia voľný čas diametrálne odlišne ako ho trávili ich rodičia. Môže za to najmä internet. Jeho vplyv môžeme badať už aj na deťoch, ktoré by sa mali hrať ešte s hračkami a nie s počítačovou myškou.

Už aj najmenší vedia, čo je to internet

Deti začali používať internet len preto, lebo videli, že aj ich rodičia, poprípade kamaráti ho používajú. Myslíte si, že malé školopovinné dieťa, keď mu dáte do rúk tablet, ani len netuší, na čo sa používa? Veľký omyl! Už malí drobci, ktorí navštevujú ešte materskú škôlku a hrajú sa s rýchlymi elektrickými motorkami, vedia, na čo slúži. Prečo ale deti začali tráviť čas na internete? Pretože sa chcú spojiť so svojimi priateľmi a pretože si chcú uľahčiť robenie domácich úloh a seminárnych prác.

Vzbura 

Ak sa už vaše dieťa naučí tráviť popoludnia na počítačoch, čaká vás veľmi ťažká úloha. Odlákať závislé dieťa od počítača bude predchádzať srdcervúcim plačom, trucovaním a hádkam. Bohužiaľ, nevyhnete sa im. Dieťa bude protestovať, pretože rado trávi voľné chvíle práve pri počítači a nevie si nájsť inú aktivitu, ktorá by ho zaujímala. Má pocit, že mu niečo beriete, zakazujete a očakávať, že to príjme pokojne veru nemôžete. Nečakajte, že si rozloží rozostavané puzzle určené pre deti a začne ich skladať.

Dieťa závislé od počítača odlákate vychádzkami, výletmi na ich obľúbené miesta alebo spoločnými športovými aktivitami.

Jasne mu dajte najavo, čo si o tom myslíte

Porozprávajte sa s dieťaťom o tom, čo si o jeho častom používaní internetu a počítaču myslíte. Vysvetlite mu, že to škodí jeho zdraviu a že namiesto tohto by si mohlo nájsť iné aktivity, najmä tie pohybové. Dlhodobé sedenie neprospieva vášmu dieťaťu, preto sa mu snažte vytvárať program bohatý na rôzne pohybové športové aktivity. Ak dieťa začne sedávať pri počítači už vo veľmi mladom veku, v dospelosti bude mať problémy s chrbticou a očami. Myslite na to a namiesto tabletu dajte dieťaťu do rúk hračku, poprípade knihu. Aj keď bude vaše dieťa doma práve kvôli silným bolestiam bruška, nepovoľte mu počítať a internet. Snažte sa ho čo najdlhšie chrániť pred IT technológiami.

(Zdroj: ML; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*