Záťažový test v Antarktíde pre Sony VAIO

Bratislava, Admin, 20. 1. 2014 - Jeden z najľahších notebookov na svete - Sony VAIO Pro 11, vybavený poslednou generáciou procesora Intel® CoreTM - v týchto dňoch absolvuje extrémny záťažový test. Britovi Benovi Saundersovi pomáha počas štyroch mesiacov pešieho prechodu Antarktídou na Južný pól

zostať v kontakte s civilizáciou cez denne aktualizovaný blog a fotografie. A to všetko pri teplotách okolo – 50 °C. Ben Saunders je polárny bádateľ, jeden z troch ľudí v histórii, ktorí uskutočnili sólo lyžiarsku expedíciu na Severný pól (Reinhold Messner nazval túto výzvu “desať krát nebezpečnejšiu ako výstup na Mount Everest”).

SONY VAIO DSC_7071 zm

Vo veku 26. rokov, bol Ben najmladším polárnikom, ktorý absolvoval túto cestu. Rekord neprekonal nikto počas nasledujúcich desiatich rokov. Podarilo sa mu to v roku 2004 a NASA expedíciu označila ako “the worst since records began”. Dosiahol tak rekord v najdlhšej Britskej sólo Arktickej výprave. Do dnešného dňa, túto cestu nikto nezopakoval.

SONY VAIO BenSaunders08

Ben Saunders spolu s polárnym bádateľom Tarkom L’Herpinierom vyrazili zo Scottovej chaty v Antarktíde na rekordnú cestu z kraja kontinentu smerom k Južnému pólu, podporovaní technológiami Intel. S dĺžkou 1800 míľ, pôjde o najdlhšiu polárnu expedíciu v histórii, bez sprievodu.

SONY VAIO DSC_7242 zm

Výprava ide po stopách Scottovej výpravy spred 100 rokov, ktorá dobila Južný pól na lyžiach. Vďaka psím záprahom ich však predbehli Nóri. Sklamaní Briti potom počas spiatočnej cesty zahynuli kvôli extrémnej zime. Odvtedy sa o prechod vlastnými silami nepokúsil nikto. Ben Saunders v sprievode Tarka L’ Herpiniera prejdú počas 4 mesiacov peši neuveriteľných 2 900 km na trase z pobrežia Antarktídy na Južný pól a späť. Na prelome rokov sa im už podarilo dosiahnuť Južný pól a momentálne sú približne v štvrtine spiatočnej cesty.

SONY VAIO BenSaunders06

Najľahší ultrabook zvládol dlhodobý test v mínusových teplotách
Prežitie polárnikov nezávisí len od kondície a výživnej stravy, ale aj od čo najnižšej hmotnosti saní s nákladom. Keďže v extrémnych podmienkach rozhoduje každý gram, polárnici pred výpravou znižujú hmotnosť všetkými možnými spôsobmi – dokonca skracujú kefky na zuby či vŕtajú otvory do lyžičiek. Takéto „zásahy“ pri technike neboli nutné: B. Sanders si vybral najľahšie kúsky na udržanie kontaktu so svetom.

SONY VAIO BenSaunders11

Srdcom výbavy je ultrabook Sony VAIO Pro 11, ktorý váži vďaka použitiu ľahkých karbónových vlákien len 870 gramov a je vybavený technológiami od spoločnosti Intel, ktoré zaisťujú dlhú výdrž batérie aj adekvátny výkon. Pred výpravou ho počas 6 mesiacov testoval inžinier Simon Lambden v laboratóriách Intel pri teplote -40 °C. A aj keď prírodné podmienky sú v Antarktíde extrémnejšie ako tie laboratórne, doterajší priebeh výpravy potvrdzuje spoľahlivosť ultrabooku v extrémnych teplotách. Súčasťou výbavy sú aj tri sady lítium-polymérových batérií, dva špeciálne upravené solárne panely na ich dobíjanie vo dne aj v noci (na južnej pologuli je aktuálne polárny deň, čiže svetlo 24 hodín denne), kompaktný fotoaparát a satelitný telefón s internetom s rýchlosťou 128 kbps.

SONY VAIO DSC_7257 zm

Každodenne aktualizované informácie z výpravy nájdete na webe polárnikov http://scottexpedition.com/.

(Peter Blažečka, Branislav Matliak, Foto: Seesame, Intel)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*