Všetko, čo potrebujete vedieť o doménach

Bratislava, Admin – Internetových domén je nespočetné množstvo. Väčšinou sa stretávame s firemnými doménami, avšak čoraz viac sa začínajú objavovať aj domény súkromných osôb. Premýšľate aj vy nad založením vlastnej domény a neviete kde začať? Poradíme vám.

Prečo je dobré mať doménu?
Doména je vaša jednoduchá a dobre zapamätateľná adresa na internete. Tak, ako vás ľudia nájdu na adrese vášho domu, v internetovom svete vás ľahko nájdu na vlastnej doméne. Doména utvára váš profesionálny imidž na internete a zvyšuje vašu dôveryhodnosť. Vaša práca sa v časoch internetu omnoho ľahšie dostane k širokému publiku ľudí. Domény však už nie sú len výsadou firiem. Môžu si ich kúpiť každý, napríklad pre svoje záujmové či osobné stránky.

Ako si vybrať názov domény?
Názov domény by mal byť čo najjednoduchší, aby vás ľudia ľahko našli. Mal by sa v ňom objaviť názov firmy, predmet podnikania alebo názov produktu, ktorý predávate. Pri osobných stránkach zvoľte označenie podľa vášho mena, napr. peterkovac.sk a pri vašich záujmových stránkach ideálne predmet vášho koníčka, napr. jogavparku.sk.

Zapamätateľný názov domény by mal byť krátky. Málokto si pamätá doménu, ktorá sa skladá z viacerých slov. V dlhom názve sa ťažko orientuje a môže sa stať, že sa používateľ pomýli pri jeho zadávaní do webového prehliadača. Ideálny názov domény je jednoslovný alebo dvojslovný. Ak použijete dve slová, môžete ich od seba oddeliť pomlčkou, napr. peter-kovac.sk.

Ako získať doménu?
Doména sa dá získať jediným spôsobom tak, že si ju prenajmete. Niekde sa možno stretnete s pomenovaním kúpa domény, v skutočnosti však ide len o prenájom na isté obdobie. Názov domény si môžete prenajať aj na neobmedzene dlhú dobu. Poplatok za prenájom sa platí každoročne.

Koľko stojí doména?
V ponuke sú domény s rôznymi koncovkami a ich cena sa v závislosti od toho líši. Za registráciu slovenskej domény (s koncovkou .sk) sa platí približne 7 eur.

(Zdroj: Domeny.sk; Foto: Bigstock.com; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*