Úspešné akčné hry sa odlišujú aj pestrosťou prostredia

BRATISLAVA/ADMIN – V dnešnej dobe, keď sú počítačové hry do detailov prepracované a v tomto prostredí panuje silná konkurencia, nie je pre vývojárov ľahké sa odlíšiť od ostatných. Ak totiž hra „zapadne“ medzi ostatné a ničím zvlášť nevyniká, resp. nemá žiaden unikátny prvok oproti konkurencii, tak nemá veľa šancí na trvalý úspech. Hra sa teda musí odlíšiť. Zvlášť to platí v prípade akčných hier a „strieľačiek“, ktorých je na trhu vskutku neúrekom. Príkladom úspešného príbehu je akčná hra Rainbow Six Siege, ktorá sa odlišuje od konkurencie pestrosťou prostredia i samotným prevedením. Ono to totiž nie je vyslovene klasická akčná hra…

Osemnásť rôznych prostredí

Jedom zamorená univerzita, okupovaná americká ambasáda či boje na Blízkom východe – to je len krátky výpočet rôznych prostredí, ktoré Rainbow Six Siege ponúka hráčom. Oproti minulosti, keď akčné hry ponúkali niekoľko základných máp, je to obrovský rozdiel. A práve táto pestrosť je niečo, čím sa môže Rainbow Six Siege od ostatných hier odlíšiť. Väčšinu hráčov takýchto hier totiž nebaví len akcia a strieľanie protivníkov, ale aj spoznávanie a skúšanie ďalších máp a prostredí. Ako sami vidíte, práve týmto sa môže akčná hra výrazne odlíšiť od ostatných a vybudovať si na trhu svoje stabilné postavenie.

Významné strategické prvky

Ako sme už naznačili, Rainbow Six Siege nie je len o tom, že si nabijete samopal, vstúpite do hry a kosíte jedného protivníka za druhým. Vôbec nie. V tejto hre totiž proti sebe súpera dva päťčlenné tímy – jeden bráni priestor, druhý sa snaží dobyť dnu a oslobodiť rukojemníkov. A je len na zvážení daného hráča, či si pri dobýjaní priestoru určí ako prioritu záchranu života rukojemníkov, alebo pri akcii riskuje, že nemusí zachrániť úplne všetkých. Dôležité je strategické myslenie. Môžete mať najlepšiu mušku, ak pri tejto hre nerozmýšľate a nemyslíte dopredu na ďalší krok, tak ďaleko nedôjdete.

Rovnocenné šance na úspech

Zaujímavé je, že jednotlivé prostredia sú vytvorené tak, že brániaci aj útočiaci tím majú rovnaké šance na úspech. Zvlášť v prípade multi-playera je toto veľmi pozitívny prvok, lebo ak je prostredím a mapou jeden tím zvýhodnený a má to teda ľahšie, tak to skrátka nie je to pravé. Každopádne, aj na príklade Rainbow Six Siege vidíme, ako sa akčná hra môže príbehom, spracovaním, prostrediami a pointou odlíšiť od konkurencie.

(Zdroj: ML; Foto: Casimiro PT / Shutterstock.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*