Od počítadla až k notebooku

Bratislava, Admin – Našim každodenným spoločníkom sa v dnešnej dobe stáva počítač. Potrebujeme ich v práci aj v škole, trávime na nich voľný čas. Veľká časť populácie si bez tohto výdobytku modernej doby nevie svoj deň predstaviť. Prvé počítače sa objavili už pred pár storočiami.

Prvý predchodcovia počítačov
Abakus – možno vám tento pojem nič nehovorí, ale v podstate ide o počítadlo. Prvé zmienky o ňom pochádzajú z Číny z roku 3000 pred našim letopočtom. Aj v súčasnej dobe nájdete ešte na zemeguli miesta, kde sa s ním počíta.
Pascalina – tento prostriedok sa podobal na kalkulačku. Zostrojil ho 19-ročný Blaise Pascal v roku 1642. Pomocou neho ste mohli spočítavať a odčítavať čísla. Veľkej popularite sa ale netešil, ľudia tento prístroj považovali za zložitý a nemali oň záujem.
Jacquardov tkáčsky stroj – J. M. Jacquard v 19. storočí vytvoril tkáčsky stroj, ktorý tkal vzory látok pomocou dierkovaných kartičiek. Rozloženie dier na kartičke určovalo vzor látky. Vtedajšia počítačová technika a súčasné notebooky boli od seba ešte stále na míle vzdialené.

Počítač na parný pohon
Babbageho diferenčný stroj – V roku 1830 sa objavil prvý stroj, ktorý dal základ počítačom. Ch. Babbage zostrojil parný stroj na počítanie logaritmov. Dostal nápad zostrojiť aj stroj, ktorý by zvládol pracovať a počítať s viacerými matematickými funkciami – bohužiaľ, v tom období nemal potrebné technológie.
Zuse Z3 – prvý elektromechanický počítací automat, ktorý vynašiel a zostrojil Konrád Zuse. Tento počítač už zvládal počítať aj s desatinnou čiarkou, čo bol na tú dobu slušný pokrok.

Elektrónka, tranzistor, notebook
Počas druhej svetovej vojny a po nej sa vyvinuli elektrónkové počítače. Boli to obrovské prístroje, ktoré na svoj chod potrebovali veľa elektrickej energie. Tieto prístroje by sme mohli považovať za prvých predchodcov dnešných počítačov.
Elektrónky časom vystriedali tranzistory a postupne sa začali počítače zmenšovať. Zároveň s tým klesala aj ich cena (elektrónkový počítač Mark 1 stál cca 500 000 dolárov a vážil takmer 5 ton), rozmery, hmotnosť a stúpala ich obľúbenosť a dosiahnuteľnosť.
Dnešné stolné počítače, alebo notebooky sú v každej domácnosti. Sú malé, ľahké, prenosné a hlavne cenovo dostupné. Cena súčasných notebookov sa pohybuje rádovo v stovkách euro a ak sa obzriete po repasovaných notebookoch, ich pomer ceny a výkonu vás veľmi milo prekvapia. Samozrejme, že aj na tieto notebooky platí dvojročná záruka.

(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*