Málo známe fakty, ktoré využijete pri výbere tonerov

Bratislava, Admin – Kúpte si kvalitnú laserovú tlačiarne a to jediné, čo budete pravidelne meniť, bude toner. Ale aj pri tejto položke sa dá prekvapivo ušetriť, len treba vedieť ako na to.

Toner vs. cartridge – základné rozdiely
Prvý, najvypuklejší a v zásade aj najpotrebnejší rozdiel spočíva v použití oboch jednotiek – toner využívajú laserové tlačiarne, cartridge zase atramentové. Cartridge teda pracujú s atramentom, najčastejšie na báze farbiva, zatiaľ čo tonery do tlačiarne tvorí prášková látka. Pre čiernobiele tlačenie stačí čierny toner, pri farebnej tlači k nemu treba dokúpiť aj tonery v žltej, azúrovej a purpurovej farbe (tzv. CMYK).

Veľkosť a vyťaženosť tonerov
Hodnoty oboch parametrov hrajú pri výbere tonerov veľmi dôležitú úlohu. Na trhu nájdete kazety, napr. od Konica Minolta, rôznych veľkostí s rôznou vyťaženosťou a výnosom. Čo to znamená? Každý toner sa po spracovaní určitého počtu strán zákonite minie. Aby výrobcovia a najmä zákazníci nestrieľali/nekupovali naslepo, došlo k zjednoteniu noriem IEC a ISO, na základe ktorých každý z výrobcov uvádza vyťaženosť svojich výrobkov. Tá je založená na 5 % pokrytí tlačených strán atramentom a udáva počet strán, ktorý toner zvládne vytlačiť.

Ako zistiť, či sa toner oplatí?
Nedá sa paušálne tvrdiť, že ten alebo onen toner je lepší, pretože zvládne vytlačiť väčší počet strán. Dokonalejšie porovnanie zistíme až vtedy, keď jeho vyťaženosť porovnáme s nákupnou cenou produktu. Výsledné číslo, ktoré vznikne vydelením počtu strán nákupnou sumou, za ktorú sa toner predáva, nám určí cenu, ktorú de facto zaplatíme za jednu vytlačenú stranu.

Dobrý tip ako ušetriť
Nie je tlač ako tlač. Iste ste si všimli, že kancelársky program, ktorý využívate na písanie, ponúka desiatky rôznych druhov písma. Vtip je v tom, že niektoré druhy sú ekonomickejšie ako iné. Ako je to možné? Záleží totiž na ploche, ktorú zaberá plná časť písmen – a tá sa môže písmo od písma odlišovať. Napr. Garamond a Century Gothic sa považujú za vôbec najúspornejšie fonty, pretože majú pokrytie strany asi na úrovni 3,40 %.

(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*