Zadlženosť Slovákov aj naďalej rastie

BRATISLAVA/ADMIN – Pravidelné štatistiky o zadlženosti už neraz potvrdili, že patríme k pomerne zadlženým národom. Vedeli ste však, že najnovšie je priemerný dlh Slováka až 7 990 eur a z posledných údajov vyplýva, že Slováci sú spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky tými najchudobnejšími?

O vysokej zadlženosti slovenských občanov bolo už neraz počuť a mnohé štatistické údaje to len potvrdzovali. Tento problém je už dlhšie známy a zadlženosť Slovákov opäť rastie nepriaznivým smerom. Česko, Maďarsko a Poľsko sú v rámci zadlženia na tom lepšie ako my. Dlhy u nás na jednu osobu totiž značne prevyšujú jej finančný majetok. Podať si žiadosť o rýchlu pôžičku či spotrebný úver však mnohé domácnosti aj naďalej vidia ako jediné možné riešenie.

Dôraz na potrebu šetrenia

Súčasná situácia ohľadom koronavírusu výrazne poukázala aj na to, aká minimálna bola výška našich úspor. Niektoré rodiny nemali prakticky žiadne a boli odkázané len na ich aktuálne finančné možnosti. Strata zamestnania, nečakané výdavky či nižšie príjmy tak výrazne sťažili život niektorých členov v domácnosti, pričom samotná zadlženosť mohla v takomto období len narásť.

Potreba šetrenia je tak obzvlášť v dnešných dňoch veľmi zásadná a každá domácnosť by mala v rámci svojho finančného plánovania pouvažovať, ako docieliť ideálnu kombináciu príjmov a výdavkov. Okrem aktuálneho stavu financií a mesačného rodinného rozpočtu je rovnako potrebné poznať finančné možnosti aj do budúcnosti a rátať aj s nečakanými situáciami. Pomôcť v tom výrazne môže práve limit, ktorý sa stanoví na konkrétnu výšku financií za určité obdobie, no ten by sa nemal presiahnuť. Rovnako podstatné je aj zohľadniť faktory a rátať napríklad aj s možnou zmenou príjmu či rôznymi zmenami týkajúcimi sa bežných životných potrieb.

Pôžičku treba zvážiť ako poslednú možnosť

Zadlžiť sa rozhodne nechce nikto, no nie vždy nám to dané okolnosti aj umožňujú. Finančná kríza, strata zamestnania, urgentná pomoc v podobe finančnej injekcie či bežné výdavky, ktoré nemožno splácať. Každá rodina raz prejde týmito úskaliami a neraz bude zvažovať, aké sú jej finančné možnosti. Niekedy stačí trocha uskromniť sa, kým niekomu možno pomôže známy a požičia mu.

Tieto riešenia sú však len krátkodobé a nie je možné ich dlhodobo aplikovať. To isté platí aj v prípade pôžičky, kde sa viažete okrem splatenia požičanej sumy plniť aj iné povinnosti, ktoré vám z tohto uzavretia vyplývajú. Pokiaľ neviete, čo všetko takýto záväzok predstavuje, prípadne už teraz viete, že nebudete zvládať uhrádzať splátky po pár mesiacoch, potom by toto nemalo byť to adekvátne riešenie.

Zrátajte si všetky premenné

Neumožňuje vám aktuálna situácia iné riešenie? Venujte čas aj dôkladnému porovnaniu. Dnes si už môžete porovnať súčasné ponuky bankových subjektov a poskytovateľov úverov aj priamo z pohodlia domova. Takéto porovnanie nájdete na internetových portáloch, ako sú napríklad Hyperfinancie.sk, kde máte možnosť posúdiť viaceré aktuálne ponuky.

Ak teda potrebujete krátkodobú finančnú výpomoc, žiadajte o menší obnos financií, a teda takú sumu, čo zvládnete splácať. Pred samotnou žiadosťou sa tak dôkladne informujte o všetkých náležitostiach, ktoré budú s takouto rýchlou pôžičkou súvisieť. Ročná percentuálna miera úrokov, výška úroku, dĺžka splácania, počet splátok – toto všetko by ste mali vedieť.

Náš priemerný dlh predstavuje 7 990 € a horšie už je na tom len Estónsko. Tejto krajine totiž patrí prvenstvo v rebríčku v rámci strednej a východnej Európy. Bude sa táto situácia vyvíjať pre slovenský národ aj naďalej rovnakým smerom alebo sa nám podarí vymaniť sa z nekonečného kruhu zadlženia?

(Zdroj: ML; Foto:WAYHOME studio / Shutterstock.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*