Vstupná brána pre startupy na Slovensku

BRATISLAVA/ADMIN – PERRY TALENTS vznikol ako podnikateľský akcelerátor s cieľom pomáhať a podporovať ambiciózne startupy. Fungovať začal minulý rok tzv. pilotným ročníkom, do ktorého sa aktívne zapojili prvé vybrané startupy. V septembri sa začína prvý ročník PERRY TALENTS, ktorý prinesie viacero noviniek a hlavne viac projektov. Náborová kampaň na získanie zaujímavých a perspektívnych startupov sa spustila začiatkom júla.

S ideou podnikateľského akcelerátora prišli dvaja mladí ambiciózni ľudia. „Našim primárnym cieľom bolo pomôcť mladým podnikateľom uspieť,“ hovorí jeden zo zakladateľov PERRY TALENTS Juraj Gago.Už dlhodobo totiž pociťujeme, že startupom na Slovensku chýba priestor na prácu, prepojenie na sieť expertov a zdroje na rozvoj ich biznisu.“ Podnikateľský akcelerátor PERRY TALENTS ponúka svoj program startupom na deväť mesiacov. Počas tohto obdobia majú možnosť startupy získavať profesijné znalosti na viacerých workshopoch zameraných na rôzne oblasti nevyhnutné pre úspech v podnikaní – ako je napríklad rozvoj biznisu, leadership, marketing, negociácie, expanzia a iné. Sú pre nich organizované aj networkingy, komunitné či progresové stretnutia. „Za veľmi dôležitý benefit považujeme individuálne konzultácie pre všetky startupy,“ hovorí druhý zo zakladateľov PERRY TALENTS Andrej Krúpa. „To znamená, že každý startup má svojho mentora a niekoľkých lektorov, ktorí sa snažia pracovať tak, aby sa startup posunul čo najďalej.“ Okrem toho môžu zástupcovia startupov neobmedzene a zadarmo využívať moderne vybavené priestory v centre Bratislavy na prácu či na stretnutia s partnermi alebo potenciálnymi zákazníkmi. Na záver programu majú možnosť všetky startupy prezentovať svoj program pred potenciálnymi investormi a teda aj získať potrebnú investíciu na svoj ďalší rozvoj.

Pilotný ročník

Do pilotného ročníka PERRY TALENTS sa prihlásilo 50 startupov, z toho bolo do akcelerátora vybraných najlepších sedem. Všetci absolvovali celý deväť mesačný program akcelerátora. Počas tohto obdobia mali všetky startupy možnosť  absolvovať individuálne konzultácie s expertmi z firiem, celkovo s PERRY TALENTS spolupracovalo 65 lektorov a mentorov. Po finálnej prezentácii projektov pred potenciálnymi investormi získal jeden projekt aj konkrétnu investíciu. „Počas deviatich mesiacov k nám PERRY TALENTS priviedlo celkovo sedem úspešných podnikateľov a ľudí z biznisu, ktorí nám pomáhali nastaviť náš biznis,” hovorí Matej Líška, zakladateľ projektu Muvity.Pomohli nám so všetkým, od marketingu, cez obchodnú stratégiu až po cashflow. Myslím, že sme dokázali zúročiť každú radu a pomocnú ruku, ktorú nám mentori  ponúkli.” Jednou z mentoriek projektu Muvity bola počas pilotného ročníka  PERRY TALENTS aj Dagmar Yoder so spoločnosti Deloitte. Jej motiváciou bolo pracovať s mladými ľuďmi, ktorí sa neboja vyjsť z komfotnej zóny, čo nie je vždy štandardom. „Pre nás je podpora týchto šikovných mladých ľudí akousi návratkou spoločnosti, chceme im odovzdať skúsenosti, aby sa vyvarovali chybám, ktoré by ich mohli dobehnúť neskôr,” dopĺňa Dagmar Yoder.

Prvý ročník

Podnikateľský akcelerátor PERRY TALENTS  vstupuje od septembra do svojho prvého ročníka. Po náborovej kampani majú jeho zakladatelia ambíciu vybrať 15 najlepších startupov, čo logicky so sebou prinesie aj zväčšenie priestorov, ktoré budú mať startupy k dispozícii.

„Okrem toho chceme posilniť vzdelávacie portfólio a neustále pracujeme aj na rozširovaní siete expertov – lektorov a mentorov, ktorých by malo byť v budúcom ročníku približne 150,“ hovorí koordinátorka programu Sandra Karabelli. Okrem významných firiem a spoločností oslovili organizátori PERRY TALENTS na spoluprácu aj akademickú obec.

Do podnikateľského akcelerátora PERRY TALENTS sa ako univerzita zapájame, pretože v študentoch vidíme veľký potenciál, najmä v ich tvorivosti,” horoví Jozef Masarik, prorektor Univerzity Komenského v Bratislave. Keďže nemajú potrebné skúsenosti, chceme ich podporiť administratívne aj formálne. Hľadáme nové nápady, ktoré nepochádzajú z bežného života, sú inovatívne a nemajú zatiaľ na sebe nános z minulosti. Vieme do mentoringového vzťahu vložiť pomoc a rady pri rôznych výzvach, ktorým budú pri podnikaní čeliť,” hovorí Marek Grác, podpredseda predstavenstva spoločnosti Asseco.

Vízia do budúcnosti

Na Slovensku je veľa startupových projektov, veľakrát sú rozdrobené alebo pracujú individuálne. Preto má podnikateľský akcelerátor PERRY TALENTS ambíciu spájať ich.

„Chceli by sme teda naštartovať tzv. startupový ekosystém na Slovensku. To znamená, že sme pripravení pomôcť alebo poradiť každému potenciálnemu startupu – buď ho prijať do nášho akcelerátora alebo ho prepojiť s inými, pre neho vhodnými, partnermi,” hovorí Andrej Krúpa. Zakladatelia podnikateľského akcelerátora PERRY TALENTS majú už teraz plány, ktoré prekračujú hranice Slovenska. „Chceli by sme v myšlienke akcelerátora pokračovať aj v zahraničí,” dopĺňa ambície Juraj Gago.  Od októbra chceme podobný projekt založiť aj v Českej republike. Ak budeme úspešní, zvažujeme jeho rozšírenie aj do ďalších krajín.”

(Zdroj: Veronika Cigáneková; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*