Príležitosť pre planétu a našich spotrebiteľov
Bratislava, Admin – Viac ako 90 % emisií CO2 v dnešnej Európe je zo spaľovania energie, ktorá pochádza z výroby elektrickej energie a vykurovania domácností. Napadlo by vám, že pri vysávaní „škodíte“ životnému prostrediu? Len v Európe máme totiž cca 288 miliónov vysávačov. Ročná spotreba týchto vysávačov spôsobí vypustenie 6,6 megaton emisií CO2 do vzduchu. Len pre porovnanie – rovnaký objem emisií vytvorí 3,3 milióna áut, alebo jeden človek, ktorý by 6 600 000-krát cestoval z Paríža do New Yorku a späť.
Úspory energie sú hlavným prostriedkom pre zníženie emisií skleníkových plynov.
To je dôvod, prečo Európska únia začala svoj 20-20-20 plán. Chce 20 % zníženie emisií skleníkových plynov, dosiahnutie 20 % podielu energie z obnoviteľných zdrojov a zvýšenie energetickej účinnosti o 20 %, to všetko do roku 2020. Smelé plány. Po bielej technike a žiarovkách EÚ zamerala svoju pozornosť na malé domáce spotrebiče, špeciálne na vysávače. Bolo naozaj na čase skoncovať s „pretekmi o väčší výkon” vo “vysávačovom” priemysle.
„Veľa ľudí bolo doteraz presvedčených, že čím väčší príkon vo wattoch, alebo vyšší sací výkon, tým vysávač účinnejšie vysáva. To je ale obrovský omyl, “ hovorí Category manažér, Groupe SEB Slovensko, Dušan Holec.
Preto od septembra 2014 Európska únia zaviedla dve hlavné opatrenia: ECO DESIGN a energetické štítky.
Európsky ECO DESIGN a energetické štítky
ECO DESIGN je zameraný na zefektívnenie vysávačov. Stanovila sa horná hranica pre príkon vysávača, ako aj minimálna požadovaná úroveň odstraňovania prachu (Dust Pick Up = DPU). Kritériá ECO DESIGN sú veľmi prísne. Odteraz výkon nesmie presiahnuť 1600W a Dust Pick Up na koberci musí byť väčší alebo rovnajúci sa 70 % a 95 % na tvrdých podlahách. Od septembra 2017 bude EÚ vyžadovať ešte väčšiu účinnosť – zníži opäť horný limit pre príkon a zvýši požadovanú účinnosť na koberci a na tvrdých podlahách.
Čo je Dust Pick Up?
Kvalita fungovania sa meria po novom podľa DPU = Dust Pick Up = percento prachu povysávané po piatich ťahoch hubicou tam a späť na jednom mieste. Merania sa vykonávajú v špecializovaných laboratóriách.
Energetické štítky v praxi
Štítok pomôže spotrebiteľom lepšie pochopiť vlastnosti produktov. V rámci EŠ nájdeme 6 základných prvkov, ktoré nám urobia prehľad o vysávači.
1. Trieda energetickej úspornosti vyjadrená na škále od A ( vysávač s nízkou spotrebou energie) po G ( vysoká spotreba energie) vychádza z najlepších parametrov kvality vysávania na oboch typoch podláh pri minimálnej spotrebe elektrickej energie.
2. Ročná spotreba energie v kWh
3. Trieda účinnosti vysávania na kobercoch ( DPU tiež od A po G)
4. Trieda účinnosti vysávania na tvrdých podlahách ( DPU, A až G)
5. Filtračná účinnosť – opätovné vypúšťanie prachu do ovzdušia
6. Hladina hluku v dB
Od septembra 2014 energetické štítky hodnotia energetickú účinnosť vákuového vysávača od A po G. Od septembra 2017 má Európska únia v pláne ešte viac sprísniť pravidlá. Energetická účinnosť sa bude udávať od A +++ do D, pričom produkty zaradené v kategóriách E, F a G už nebude možné v Európe predávať.
NAY Elektrodom
„Aká je situácia na predajniach? V súčasnej dobe intenzívne pracujeme na zmenách v sortimente vysávačov. Začneme výpredajom starých modelov súčasne s uvedením nových Eko vysávačov, ktoré prinesú aj nové označenie energetickými štítkami. Určitý prechodný čas, až do vypredania zásob, sa na predajniach budú nachádzať popri nových, štítkom označených vysávačoch , aj pôvodné vysávače bez energetického štítku. Naši predajcovia sú už v predstihu zaškolení ohľadom týchto zmien a preto sú plne pripravení odpovedať na špecifické otázky zákazníkov v danej téme. Zákazníci sú už zvyknutí na energetické štítky z veľkej bielej techniky alebo žiaroviek, takže princíp hodnotenia im je jasný,“ uvádza vedúci nákupu Martin Hlavaj. „Najťažšie bude vysvetliť ľuďom, že príkon, a vysoké číslo vo wattoch nie je to najdôležitejšie, čo by mal kvalitný vysávač mať. Skratku DPU si asi budeme musieť osvojiť ako nový pojem. Zvyk je železná košeľa a slovenskí spotrebitelia sú skôr konzervatívni. Jednou z našich priorít je napomôcť osvete vo svete vysávačov, a preto pripravujeme aktívnu podporu pre zákazníkov v spolupráci s našimi dodávateľmi vysávačov, aby sme im pomohli lepšie sa zorientovať v zavedených novinkách.“
Spoločnosť Groupe SEB je presvedčená, že tento projekt je príležitosťou pre európskych spotrebiteľov a to predovšetkým preto, že:
– v rámci projektu sa skoncuje s nezmyselnými pretekmi o väčší výkon.
– budú podporované energeticky úsporné produkty
– spotrebitelia sa konečne zoznámia s pojmom “Dust Pick-up”, ktorý má výpovednú hodnotu a hovorí o účinnosti vysávania – čo je prvoradé kritérium pri výbere vysávača spotrebiteľom
– vysávače so slabou účinnosťou vysávania budú definitívne odstránené z európskeho trhu
– energetický štítok tiež zvýrazní ďalšie kľúčové ukazovatele, ako je napríklad hlučnosť a filtrácia
– energetické štítky sprehľadnia porovnanie dôležitých technických parametrov, ktoré budú merané jednotným normovaným postupom u všetkých výrobcov
Rowenta víta sprísnenie limitov
Od roku 2010 Rowenta Silence Force ™ Extreme iniciovala trend nízkych príkonov tým, že ponúka produkty, ktoré spotrebúvajú menej energie s účinnosťou vysávania zodpovedajúcou výrobkom 2200W.
V roku 2012 Rowenta išla ešte ďalej. Vybavila svoje Multi-Cyclonic bezvreckové vysávače (Silence Force ™ Extreme cyklónové a kompaktný Force ™ cyklónové) 900 w motormi, opäť s účinnosťou vysávania, ktoré patria k najlepším na trhu.
V roku 2014 sú všetky vysávače Rowenta v súlade s nariadením Eco dizajnu v Európe a už teraz spĺňajú kritéria stanovené pre rok 2017.
Fabrika Rowenta vo francúzskom Vernone = kvalita a tradícia
Vysávače od Rowenty sú vnímané ako prvotriedna značka energeticky úsporných vysávačov. Už od roku 2010 sú vyrábané v súlade s týmito predpismi a v septembri 2014 budú v niektorých prípadoch dokonca prevyšovať požiadavky stanovené týmito predpismi. Prelomové inovácie a výroba Rowenty sa nachádza vo Francúzsku, kúsok od Paríža, vo fabrike vo Vernone. V špecializovanom laboratóriu sa vysávače testujú na odolnosť – napríklad sa 6 000-krát vyťahuje a spätne 6 000-krát navíja elektrická šnúra, zabsolvujú tiež 10 000 zapnutí i vypnutí, 9 000 ťahov hubicou tam i 9 000 ťahov späť, 7 000 nosení za držiak a 7 000 nosení za hadicu. Skúma sa tak ich odolnosť pri aktívnom používaní aj s nie príliš šetrným zaobchádzaním. Vysávač Rowenta je podľa týchto testov nadimenzovaný a odolný na 650 hodín používania, čo približne zodpovedá 10 rokom intenzívneho používania.
(Zdroj: Mediamedia)
Zanechajte nám Váš dotaz