Príbehy o riadení projektov

Bratislava, Admin 3. 3. 2014 - Tradičné chápanie manažmentu a potreba tímovej práce sa spája v posledných desaťročiach so vznikom klasických teórií a metodík projektového riadenia. Žijeme dynamicky v meniacom sa prostredí. Zmeny okolo nás si vyžadujú identifikovať nové prístupy tímov, ktoré projekty realizujú, a preto je potrebné

prispôsobovať stále viac stratégie riadenia projektov prostrediu, kde sa zámer realizuje.
Ako sa dnes pozerajú projektoví manažéri na existujúce výzvy a problémy, čo sa zmenilo za posledných dvanásť mesiacov v tejto oblasti? O týchto a iných témach budú hovoriť a diskutovať podnikatelia a vedúci projektových tímov na tohtoročnej konferencii BPUGTM SLOVENSKO (Best Practice User Group). Témou konferencie sú opäť  „Príbehy o riadení projektov™“  , kde sa slovenskí i zahraniční účastníci podelia o svoje príbehy a praktické skúsenosti, ktoré nadobudli pri realizácii reálnych projektov.

bpug ideas v0_8

BPUGTM SLOVENSKO organizuje konferenciu už po štvrtýkrát, pričom pravidelne na pôde Fakulty managementu Univerzity Komenského v Bratislave, usporadúva pracovné stretnutia týkajúce sa zdieľania praktických skúseností z oblasti riadenia projektov.

BPUG (11)

Po priaznivých odozvách na minuloročnú konferenciu sa BPUGTM SLOVENSKO a Fakulta managementu UK v Bratislave rozhodli zorganizovať  konferenciu opäť na akademickej pôde. Interakciu zástupcov firiem a akademického prostredia BPUGTM SLOVENSKO považuje za správnu cestu prepojenia s praxou. Cieľom konferencie je zdieľanie praktických skúseností z oblasti projektového riadenia, oboznámenie sa s novými trendmi a nadviazať spoluprácu v oblasti projektového riadenia.

4. ročník konferencie BPUGTM SLOVENSKO -Príbehy o riadení projektov™ sa uskutoční 10. apríla 2014 na pôde Fakulty Managementu UK v Bratislave.


Logo FM UK

Prince 2 vs SCRUM
Príďte sa inšpirovať ako realizovať vaše projekty ziskovejšie, efektívnejšie a s vyššou dávkou motivácie a chuti do práce.
PRINCE 2 je známy ako metodika riadenia projektov v kontrolovanom prostredí. Používa sa často v štátnej sfére a vo Veľkej Británii je to najrozšírenejšia metodika riadenia projektov.
Agilné (SCRUM) metódy riadenia projektov získavajú na svojej popularite najmä tým, že prinášajú do projektov slobodu, vyššiu sebarealizáciu a motiváciu pre členov tímu a flexibilne reagujú na meniace sa požiadavky zákazníka. Sú aplikované najmä v IT oblasti, ale ich potenciál je oveľa väčší.  4- hodinový workshop, ktorý sa zrealizuje práve na konferencii sa bude venovať spoznaniu metodík PRINCE 2 a agilných metodík ako je aj SCRUM. Cieľom workshopu PRINCE 2 vs SCRUM je poukázať na praktickú aplikáciu jednotlivých metodík.

Fundovaní projektoví manažéri sa na konkrétnych prípadových štúdiách podelia o svoje praktické skúsenosti s využitím metodík PRINCE 2 a SCRUM. V záverečnej diskusii definujeme výhody a nástrahy aplikácie jednotlivých metodík pri riadení projektu.
Workshop „Prince 2 vs SCRUM“ sa uskutoční  9. 4. 2014 od 14:00 do 18:00 na pôde Fakulty Managementu UK v Bratislave.

Kedy použiť PRINCE 2 a kedy realizovať projekt podla SCRUM?
Jeden z kľúčových rozdielov medzi PRINCE2 a agilnými metódami ako SCRUM je rozdiel v plánovaní. Zatiaľ čo PRINCE2 je postavený na prediktívnom (plán-based) prístupe, SCRUM funguje na krátkodobých, čiastkových úspechoch (adaptívny prístup). V praxi to znamená, že PRINCE 2 projekty sa viac zameriavajú na realizáciu a dosiahnutie pôvodných biznis cieľov, definovaných na začiatku projektu. Agilné projekty sú flexibilnejšie a efektívnejšie reagujú na meniace sa požiadavky zákazníka počas realizácie projektu.
Metodika PRINCE2 sa viac spolieha na filozofiu typu „jasné velenie a riadenie“ projektu, kde manažéri a lídri využívajú svoju právomoc riadiť projekt a tím. Projekt má jasne definované tolerancie na kontrolu času, nákladov, rozsahu projektu, rizika, kvality a výstupov. Za predpokladu, že aktuálne projektové hodnoty sú v plánovaných toleranciách, zadávateľ projektu nie je do projektu zainteresovaní na dennej báze. Vedenie projektu je plne v rukách projektového manažéra, ktorý v definovaných intervaloch informuje zadávateľa projektu o priebežnom progrese projektu. Úlohy a zadania sú rozdeľované projektovým manažérom bez priameho ohľadu na zručnosti, skúsenosti a silné stránky individuálnych členov tímu.
Agilný (SCRUM) projekt sa realizuje v úzkej kooperácii so zadávateľom projektu. Srdcom SCRUM projektu je samo-organizácia a nezávislosť jednotlivých členov tímu.Úlohy a zadania pre jednotlivých členov tímu sú k dispozícií na „zozname“ a jednotliví členovia tímu sa sami rozhodujú, na ktorej úlohe budú pracovať. Jasnou výhodou agilných projektov je väčšia sloboda členov tímu, čím sa zvyšuje osobná zainteresovanosť a chuť dať do projektu viac svojej energie pretože chcem a nielen preto, že musím.

Projektový manažment nie je cieľ, je to len prostriedok na efektívne dosiahnutie cieľa.
Ani PRINCE2 ani Agilné (SCRUM) metodiky neposkytujú komplexné návody, ktoré ak budeme krok za krokom dodržiavať nám budú garantovať úspešnú realizáciu projektu. Oba prístupy poskytujú len adaptabilné rámce, ktoré je potrebné prispôsobiť na konkrétne potreby jedinečného projektu. Vyvstáva nám principiálna otázka: „ Ako chceme riadiť svoje projekty? Z pozície sily a kontroly alebo inšpirácie a spolupráce? “ A o tom sa bližšie dozviete na  worshopoch a konferencii 9. a 10. apríla 2014 v priestoroch Fakulty managementu UK v Bratislave.

(Maroš Hinduliak, FM UK Bratislava, Peter Balco, BPUGTM SLOVENSKO)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*