Pri priateľských pôžičkách sa spoliehame na dobré slovo

Bratislava, Admin – Skutočne pevné priateľské puto zaväzuje a ak sa náš blízky ocitne v núdzi, cítime povinnosť mu pomôcť. S tým súvisí aj to, že každý druhý Slovák už svojmu priateľovi pomohol finančne. Drvivá väčšina tých, ktorí už priateľovi požičali, pritom nepožaduje doklad o pôžičke a nechce od nich ani úrok, či inú protislužbu.

Viete však ako vyzerá typický priateľ Slováka? Tak aj na to sa Poštová banka pozrela v exkluzívnom prieskume, ktorý pre ňu urobila prieskumná agentúra 2muse. Ako sa vekom meníme, oceňujeme na priateľoch iné vlastnosti či ich životné postoje. Kým vo veku 18 až 35 rokov je pre nás dôležité, aby bol priateľ milý, vtipný, kultivovaný a inteligentný, v strednom veku (36 – 50 r.) je najdôležitejšie, že priateľ je tu pre nás a vypočuje nás. V staršom veku (51 – 65 r.) viac očakávame, že by náš priateľ mal byť zodpovedný a spoľahlivý.

Za najväčší skutok od priateľa ľudia považujú výpomoc pri rekonštrukcii alebo stavbe domu (28 %), požičanie peňazí (26 %), či opatrovanie v chorobe (21 %). Okrem toho si cenia na priateľoch psychickú podporu.

Napriek obavám sa spoliehame na dobré slovo
Polovica opýtaných v prieskume uviedla, že už svojim priateľom požičala peniaze. „Najčastejšia „priateľská pôžička“ je bezúročná, do 300 eur a na „dobré slovo“. Vo väčšine prípadov majú ľudia skúsenosť, že sa im peniaze vrátili do jedného roka a požičané peniaze putujú najmä na bežné výdavky,“ vysvetľuje Tatiana Valachová, projekt manager prieskumnej agentúry 2muse.
Za dobrým pocitom z pomoci pôžičkou sa však skrývajú aj obavy a neistota. Takmer každý druhý opýtaný má pri požičiavaní obavy, či svoje peniaze od priateľa ešte uvidí. Napriek tomu, 90 % ľudí sa pri poskytnutí „kamarátskej pôžičky“ spolieha na dobré slovo a nevyžaduje k tomu notársky overený ani iný doklad. Dokonca 95 % ľudí nechce za túto službu priateľovi úrok ani inú protislužbu.

Nepytame odmenu za priatelsku pozicku

Slováci sú vo všeobecnosti menej asertívni a ťažšie sa im hovorí nie, ak príde priateľ so žiadosťou o pôžičku. Ak sa situácia nevyvinie podľa ich predstáv, či už sa priatelia na podmienkach dohodli alebo mali nereálne očakávania, je to pre priateľstvo veľká rana,“ vysvetľuje psychologička Daniela Mináčová. Často sa podľa nej rozhodujeme pod vplyvom emocionality danej situácie a až neskôr (napr. v pokoji doma) sme schopní uvedomiť si riziká s tým spojené. Bilancia je taká, že takmer tri štvrtiny (72 %) už svoje peniaze dostali naspäť, 17 % dostalo zatiaľ jej časť a 11 % ešte nedostalo naspäť ani cent.

Vyberú si radšej banku alebo rodinu
Ak ale majú ľudia možnosť vybrať si, od koho si peniaze požičajú, preferujú radšej spotrebný úver z banky alebo si požičajú od rodiny. Len veľmi málo ľudí si vie predstaviť, že by si požičali peniaze od kolegov. „Potvrdzujú to aj naše skúsenosti, že ak klienti potrebujú peniaze na plánované výdavky, napríklad rekonštrukciu alebo nový spotrebič, uprednostnia úver z banky, aby predišli prípadnému naštrbeniu priateľských vzťahov,“ referuje riaditeľ odboru retailových produktov v Poštovej banke Juraj Dolný.

Ako upozorňuje, stávajú sa aj prípady, že si klient vezme spotrebný úver namiesto svojho blízkeho, ktorý mu sľúbil splácanie alebo sa za neho zaručí. Slovné sľuby a reality sa však môžu líšiť a preto odporúčame, aby sa ľudia podľa možnosti nepodpisovali pod cudzie pôžičky.

Co_maju_pozicky_priatelom_spolocne

Auto, oblečenie, telefón….
Od priateľov si požičiavame aj iné veci ako peniaze. „Najčastejšie je to oblečenie, ale pomerne často si požičiavame od priateľov aj bicykel, telefón, športové vybavenie, fotoaparát a dokonca aj auto. Určite nie je veľkým prekvapením, že ženy si výrazne častejšie než iné veci medzi sebou požičiavajú oblečenie a muži zase bicykel a auto,“ dodáva Tatiana Valachová.

Nefinancne_pozicky_od_priatelov

Priateľské pôžičky používame najčastejšie z týchto dôvodov:
1. Jedine od priateľov si môžem požičať bez úroku (51 %)
2. Priatelia sú pre mňa prvá pomoc pri riešení finančných problémov (38 %)
3. Je to rýchlejšie ako získať pôžičku od banky alebo iného subjektu (29 %)
4. Aj ja som im v minulosti požičala peniaze (25 %)

(Zdroj: Anna Jamborová – Poštová banka, Pripravil: Eugen Michal Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*