Podpredseda ECB: Eurozóna zostáva naďalej atraktívna
Bratislava, Admin – Jasný smer a rovná cesta nevedie k žiadnemu cieľu a nie je tomu inak ani v prípade hospodárenia štátnych ekonomík. V tomto prípade je ale dôležité podotknúť, že veľká časť týchto procesov negatívne vplýva aj na samotných občanov danej krajiny.
Banka si pomôže opatreniami krízového manažmentu, bežní ľudia ale pocítia tieto zmeny na svojich peňaženkách, pretože so vznikom krízy v jednej z najsilnejších peňažných inštitúcii, sa objavuje veľa negatívnych dopadov vo forme:
· poklesov cien akcii na akciovom trhu
· oslabenie devízového a dlhopisového trhu
· rast inflácie
To všetko má dopad na obchodovanie, cenu ropy, kurz, ceny tovarov a iných aspektov, ktoré zhoršujú životnú úroveň bežného, zatiaľ ekonomicky aktívneho človeka.
Na prekonanie krízových situácií musí mať krízový manažment podniku svoj plán, raz ročne si ho prehodnotiť a otestovať.
Sú zmeny v spoločnostiach dôsledkom krízy?
Kríz tu bolo už niekoľko a každým jedným rokom sa objavia informácie o tom, že tá ďalšia sa už blíži. Na tú z roku 2008 asi nezabudne väčšina zainteresovaných ľudí, ktorí si dobre uvedomujú fungovanie ekonomických systémov. Dôležité je to samozrejme aj pre podnikateľov, ktorí v rámci represívnych opatrení musia často premýšľať nad nutnými zmenami v spoločnostiach.
Dobrá správa pre pesimistov
Ak sa nestane nič nepredvídateľné, zrejme sa podľa tvrdení podpredsedu Európskej centrálnej banky Vitora Constância môžeme tešiť na lepšie časy. Po takmer desaťročí kríz a neistoty svitá v eurozóne na lepšie časy a pre vás konečne jednoduchú zmenu sídla firmy, ktorú ste už dlho plánovali a odkladali. Bežní ľudia tieto pozitívne správy podľa predsedu ECB môžu pocítiť až neskôr a v prvom rade na znižovaní nezamestnanosti.
Vieme ale aj o Brexite, s ktorým má väčšina slovenských firiem uzatvorené obchodné dohody. V tomto prípade je pre podnikateľov, ktorí sú jednou z najdôležitejších súčastí obchodného a ekonomického celku, dôležité aj to, aký to bude mať vplyv na ich zisky, alebo či nebude nutné zvážiť v niektorých prípadoch aj zložitú likvidáciu spoločnosti. Ako tvrdí Vitor Constâncio: „Nikto neočakáva, že Brexit bude dôvodom na prerušenie spolupráce medzi týmito dvoma časťami, teda Veľkou Britániou a EÚ. Takže určitá nádej tu je.“
Rozdiely medzi členskými štátmi
Veci sa teda zlepšujú, ekonomika je na tom dobre, mzdy rastú a nezamestnanosť klesá, ale nie všade! Existujú napríklad krajiny na juhu, ktoré sa stále snažia prežiť a obnoviť svoj rast: Taliansko, Portugalsko a Grécko. Dá sa to nejako zlepšiť?
Súčasný podpredseda ECB, ktorý je vo svojej funkcii od roku 2010, má na to jasnú odpoveď: „V prvom rade, všetky tieto krajiny rastú. A v prípade Španielska a Portugalska je to práve teraz nad priemerom celej eurozóny.“
Pre nás je možno dôležité, že spomínaný rast sa v rámci krajín EÚ pomaly zjednocuje, čo platí aj v prípade jeho tempa. Ostáva už len čakať, kedy tieto pozitívne zmeny pocítime aj na našej životnej úrovni a peňaženke.
(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz