Platba mobilom a hodinkami: Ako na smart technológie
BRATISLAVA/ADMIN – Doba „cashu“ ešte stále nie je nenávratne preč. Faktom však je, že hotovostné platby pomaly, ale isto, strácajú svojich priaznivcov a rastie využívanie bezhotovostných platieb. Urýchleniu tohto trendu do značnej miery pomohlo aj neslávne obdobie pandémie. Aj starší ľudia zistili, že používanie platobných kariet je bezpečné a jednoduché. Za ešte komfortnejšie možno označiť platenie mobilom či hodinkami.
Smart technológie vstúpili do našich životov skutočne veľmi rázne. Do popredia sa dostávajú smart domácnosti s technológiami a zariadeniami, ktoré navzájom komunikujú a robia z domácnosti komplexný systém, iné ako smart televízory sa už ani nepredávajú a fungovanie bez smartfónu si dokáže v súčasnosti predstaviť asi len málokto.
Cieľom chytrých technológií je zlepšiť efektivitu, pohodlie či bezpečnosť v rôznych oblastiach života. Jednou z oblastí, v ktorých smart zariadenia využíva veľká časť obyvateľstva, je obchod. Platby mobilom a hodinkami sú jednoznačne trendom. V dnešnom článku prezradíme, prečo to tak je, ako to funguje aj ako si pridať kartu do telefónu a hodiniek, aby sa nimi dalo platiť.
Multifunkčné využitie mobilného telefónu
Mobilná platba je spôsob platby, pri ktorom sa mobilné zariadenie, ako napríklad smartfón či tablet, používa na vykonanie transakcií a platieb.
Platba mobilom je po platobných kartách druhým najčastejším bezkontaktným spôsobom platenia za tovary či služby v kamenných obchodoch. Mobilné telefóny majú však podstatne širšie využitie:
-
Platenie vďaka platobným aplikáciám
Prostredníctvom mobilných aplikácií bánk či iných finančných inštitúcií je možné pripojiť svoje bankové účty alebo kreditné karty a vykonávať platby cez smartfón. Najpopulárnejšími platobnými aplikáciami sú Apple Pay a Google Pay.
-
Mobilné bankovníctvo
Väčšina bankových inštitúcií poskytuje svoje vlastné mobilné bankovníctvo s množstvom pre klienta užitočných funkcií. Klientovi umožňuje cez mobilný telefón napríklad:
- spravovať svoje bankové účty
- platiť faktúry
- vykonávať prevody
- vybaviť si pôžičku
- založiť si a spravovať sporenie
- zablokovať platobnú kartu
- meniť limity na platobných kartách
- nastaviť si notifikácie k pohybom na účte
- nastaviť si a kontrolovať rozpočty
-
Čítačka QR kódov
Čoraz viac obchodov umožňuje platby prostredníctvom QR kódov. Používateľ si naskenuje QR kód na pokladni a potom vykoná platbu cez mobilnú aplikáciu. Moderné je to tiež napríklad v reštauráciách. Cez QR kód si najskôr načíta jedálny lístok, z ktorého si online objedná, následne zaplatí a čašník mu už len prinesie objednávku k stolu. Alebo si ju vyzdvihne pri výdajnom pulte sám.
-
Mobilná peňaženka
Existujú tiež samostatné mobilné peňaženky, ktoré umožňujú používateľom nabiť svoj digitálny účet a používať tieto finančné prostriedky na rôzne platby. Typickým príkladom je služba PayPal.
Ako pridať kartu do mobilu a ako zaplatiť
Pre platbu mobilom musia byť splnené 3 hlavné podmienky:
- Mobil musí mať funkciu NFC (Near Field Communication) a funkcia musí byť zapnutá
- V mobile musí byť nahratá platobná karta
- Obchod musí byť vybavený platobným terminálom s podporou bezkontaktných platieb
Funkciou NFC disponuje v súčasnosti takmer každý smartfón a drvivá časť obchodov má platobné terminály umožňujúce bezkontaktné platenie kartou, čo znamená, že aj mobilom.
Aj druhú podmienku je možné splniť veľmi jednoducho. Ako pridať kartu do mobilu opíšeme na príklade mBank, ktorá podporuje najpoužívanejšie a najbezpečnejšie služby pre platby mobilom.
Platba mobilom prebieha cez aplikácie ako napríklad Google Pay či Apple Pay (podľa druhu telefónu).
Platobnú kartu si do telefónu môžete nahrať dvomi spôsobmi :
-
Pridanie karty cez aplikáciu mBank – platné len pre službu Google Pay
Nainštalujte si aplikáciu mBank. Cez aplikáciu si dokážete nastaviť aj službu Google Pay. Po prihlásení sa do aplikácie, kliknutím na „Produkty“ a potom na záložku „Karty“ uvidíte všetky karty, ktoré vám boli vydané. Označte tú, ktorú chcete pridať do Google Pay.
Po potvrdení danej karty si banková aplikácia vypýta PIN kód, po jeho zadaní je v poslednom kroku potrebné ešte jedným kliknutím odsúhlasiť podmienky pre Google Pay. Keď tak spravíte, váš telefón je pripravený na platenie. Rovnakým postupom si môžete do telefónu pridať aj viacej kariet.
V prípade, že využívate službu Apple Pay, na nahratie si karty do telefónu nie je možné zatiaľ využiť aplikáciu mBank.
-
Pridanie karty do Google Pay a Apple Pay bez aplikácie mBank
Ak už máte v mobilnom telefóne nainštalovanú Google Peňaženku alebo Apple Wallet, môžete si do nej nahrať karty priamo, bez použitia bankovej aplikácie. Otvorte si Google Peňaženku alebo Apple Wallet aplikácie a postupujte podľa pokynov, ktoré sa vám budú zobrazovať na displeji vášho smartfónu.
Platba mobilom je veľmi jednoduchá. Pri pokladni len priložíte mobil k platobnému terminálu podobne ako bezkontaktnú platobnú kartu a suma sa automaticky stiahne z predvolenej karty.
Pri použití Apple Pay je potrebné mať telefón vždy odomknutý, pri Google Pay stačí mať pri niektorých transakciách v nižších sumách rozsvietený diplej.
Platba hodinkami je možná len vo vybraných modeloch
Aj platba hodinkami je na vzostupe, zatiaľ však len v obmedzenej forme. Relatívne málo značiek totiž aktuálne disponuje funkciou NFC a zároveň aj jednotlivé banky nespolupracujú so všetkými značkami smart hodiniek. Na Slovensku podporujú všetky platobné služby dostupné pre slovenský trh len 4 banky. Medzi ne patrí aj mBank. Jej klienti tak môžu okrem Apple hodinkami či viacerými druhmi hodiniek s Androidom platiť tiež smart hodinkami značiek Garmin, Swatch, Fitbit aj Xiaomi.
Aby ste mohli platiť hodinkami, potrebujete si najskôr stiahnuť do vášho mobilu aplikáciu pre dané hodinky. Napríklad v prípade, že máte hodinky značky Garmin, tak si stiahnete Garmin Connect. Následne spárujete svoje hodinky s telefónom a pre pridanie platobnej karty a umožnenie platenia postupujete podľa pokynov aplikácie.
Keď máte kartu úspešne pridanú do hodiniek, môžete nimi platiť. Pred samotným platením v závislosti od konkrétnych hodiniek musíte spravidla stlačiť vybrané tlačidlo na hodinkách a zadať zvolený PIN kód pre platenie a potom už len priložiť hodinky k terminálu.
Výhodou je rýchlosť, komfort a bezpečnosť
Medzi hlavné výhody platieb mobilom a hodinkami patria rýchlosť, pohodlie a bezpečnosť. Nemusíte nosiť hotovosť, nepotrebujete mať fyzické platobné karty. Transakcie sú často chránené bezpečnostnými mechanizmami, ako sú PIN kódy, v prípade platby mobilným telefónom tiež otlačky prstov alebo rozpoznávanie tváre.
Ak hodinky alebo mobil stratíte, možnosť platenia deaktivujete jednoducho napríklad cez internetbanking.
Nevýhodou platby mobilnými zariadeniami môže byť, že nie všetky prevádzky umožňujú bezkontaktné platenie. Zároveň, niektoré terminály majú problém s načítaním mobilného telefónu či hodiniek. Je však potrebné dodať, že v súčasnosti sa to deje už len vo výnimočných prípadoch a mobilné platenie prebieha spravidla bez problémov.
(Zdroj: wp)
Zanechajte nám Váš dotaz