Partner v podnikaní: Áno či nie?

Bratislava, Admin – Možno máte nápad, podnikateľský plán, ale zároveň máte aj obavy ísť do toho sami a tak uvažujete, že by ste niekoho oslovili a požiadali ho o pomoc. Alebo snáď máte opačný problém. S blízkym obchodným partnerom, najlepším priateľom či dokonca bratom ste sa pustili do podnikania, no v priebehu času prichádzate na to, že to až tak celkom rozumný nápad nebol. Je to lepšie v spolupráci s niekým druhým? Máte chuť začať podnikať osamote, no nemáte dostatok zdrojov? Možno vám pomôžeme lepšie sa rozhodnúť aspoň krátkym prehľadom podstatných vecí pri spolupráci.

Človek nie je na všetko sám

Na túto dôležitú vec prídete, ak sa rozhodnete vstúpiť do podnikateľského prostredia bez spoločníka. V začiatkoch vám samota možno neprekáža, ale v priebehu času budete určite svoj biznis chcieť rozšíriť a na to všetko si asi nevystačíte len s dvoma rukami. Potrebné vedenie účtovníctva, riadenie prác, vybavovanie objednávok, materiál a rodina, to všetko jednoducho nemáte šancu zvládnuť a vydržať. Ani v spoločnosti viacerých ľudí to nie je len také jednoduché, preto nečakajte, že ako samostatná jednotka budete dlho fungovať.

Spoločná zodpovednosť

Aj tá je pre pocit v podnikaní lepšia. Nemusíte mať obavy, že všetko je len na vašich pleciach. Platí to aj v prípade kontaktov, ktoré sa s viacerými spoločníkmi automaticky rozširujú. Ak potrebujete zohnať pneumatiky Dunlop a nemáte v tomto smere nikoho známeho, druhá osoba môže byť na tom oveľa lepšie a danú situáciu hneď vyriešiť.

Viac hláv viac rozumu

Ak sa ľudia rozhodnú začať podnikať spoločne, mali by si byť vedomí nielen výhod, ale aj rizík a vyvarovať sa ich. Najlepšie je stanoviť si hneď na začiatku pravidlá, overiť si schopnosť hľadania vzájomných kompromisov a držať sa ich. Rozdeliť si úlohy, pretože niekto môže viac rozumieť SEO optimalizácií webových stránok, ktorá sa vám hodí pri  obchodovaní cez internet a druhý zasa lepšie riadeniu ľudských zdrojov. Rovnako pomôže predvídavosť, plánovanie, otvorenosť v rozhovoroch a včasné riešenie prípadných nezhôd, čo je znalosť krízového manažmentu.

Hovorí sa, že začať podnikať s priateľom znamená koniec priateľstva. Pokiaľ si však človek dokáže  dobre vybrať, týmto smerom sa to uberať nemusí.

(Zdroj: PR/ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*