Osem z desiatich stredoškolákov si v lete prilepší brigádami

Bratislava, Admin – Viac ako polovica školákov v lete brigáduje, zo stredoškolákov si takto vypomáha osem z desiatich študentov. Zarobené peniaze využívajú najmä na kúpu oblečenia, novších mobilov či na cestovanie. Až 80 % z nich si nejakú časť peňazí odloží aj na sporiaci účet.

IMG_5407Na Slovensku dostáva vreckové 66 % žiakov základných škôl (ZŠ) a 77 % stredoškolákov. Aj napriek tomu mladí nezaháľajú a usilujú sa zarobiť si aj vlastné peniaze. S brigádou má skúsenosti viac ako polovica žiakov ZŠ a až 80 % stredoškolákov. Ukázali to výsledky prieskumu organizácie JA Slovensko, ktorá testovala študentov od 13 do 20 rokov v rámci programu Viac ako peniaze. Takmer polovica opýtaných stredoškolákov má založený účet v banke, vyše 65 % používa mobil, či internet banking a skoro všetci aj platobnú kartu. „Podľa skúseností učiteľov je však rozdiel medzi väčšími mestami a vidiekom. Deti v menších mestách a obciach prichádzajú do kontaktu s modernými platobnými nástrojmi v neskoršom veku,“ povedal na tlačovej konferencii prítomným novinárom Peter Kalčevský, programový manažér JA Slovensko (na obr. č. 1 a č. 2) a dodáva: „V nižšom veku ešte účet nepotrebujú, pohybujú sa blízko domova a aj možnosti využitia platobnej karty sú tu obmedzenejšie. Rodičia im ho väčšinou založia až keď odchádzajú študovať do iného mesta, alebo bývajú na internáte.“

Snímka obrazovky 2016-08-18 o 19.38.48VÚB banka má pre mladých tri typy účtov podľa veku. Start Junior je určený školákom od 8 rokov, VÚB Účet pre študentov je pre kategóriu od 15 do 26 rokov a VÚB Účet pre mladých si môžu založiť mladí vo veku od 20 do 26 rokov. Študenti majú účet zadarmo, mladí za 3 Eurá. „Všetci mladí do 20 rokov sú považovaní automaticky za študentov, po dovŕšení dvadsiatky stačí študentovi len jedno potvrdenie o návšteve školy,“ vysvetľuje jednoduchosť založenia študentského účtu Katarína Vatrtová, vedúca oddelenia Bežných  účtov a transakcií VÚB (na obr. č.1 a č.2). S účtom získava študent neobmedzené počty najbežnejších transakcií a sporenie za výhodný úrok. Mladých určite poteší aj neobmedzený počet upozornení o transakciách na účte vo forme e-mailu, správy do schránky v Internet a Mobil bankingu, alebo SMS. K účtom pre študentov nesmie chýbať Internet banking, Mobile banking ani aplikácia VIAMO, či iné moderné platobné nástroje. VÚB ponúka bezkontaktnú „debetku“ VISA Inspire,  „sticker“ VISA Inspire Wave 2 Pay a „NFC platby“ VISA Inspire Mobil Platby. „Technológie sú už automaticky súčasťou ich života, viac ako 65 % mladých do 26 rokov využíva Internet banking alebo Mobile banking, čo je podstatne viac ako u bežnej populácie,“ dopĺňa Vatrtová. Ako ďalej uvádza, u mladých je používanie moderných technológií rovnaké u oboch pohlaví, no u klientov nad tridsať majú technologickú prevahu muži. Pre záujemcov o účty pre mladých ponúka VÚB do konca septembra možnosť zapojiť sa do súťaže o atraktívne ceny. Hlavnou výhrou je SPOTIFY PREMIUM na 3 mesiace zadarmo.

Snímka obrazovky 2016-08-18 o 19.42.13

Tento rok letelo cestovanie a festivaly

Podľa ankety VÚB si mladí od 14 do 22 rokov počas tohtoročných prázdnin zarobili priemerne 550 eur. Peniaze využili na oblečenie (40 %), mobil alebo elektroniku (30 %), cestovanie a festivaly (30 %). Kým investíciu do oblečenia preferovali najmä mladšie ročníky, študenti po sedemnástke investovali skôr do cestovania a festivalov. Sporí si takmer 90 % z opýtaných, konkrétny cieľ sporenia uviedli  len niektorí, z toho prevažovali dôvody ako auto, nový mobil, či jednoducho „pre budúcnosť“.

 (Zdroj: Eva Šoucová, Media & Communication Consulting; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*