Magické Cannes

Admin, 12.06.2012 - Tohoročný filmový festival v Cannes oslavoval svoje 65. výročie. Bol v znamení nostalgických spomienok na zlaté časy filmu. Fotografie hviezd z dôb rozkvetu zdobili všetky sály. Symbolom sa stala Marylin Monroe

, ktorá aj po pätdesiatich rokoch od skonania stále očaruje všetkých svojou krásou. Sfúkla i tortičku k narodeninám  na všetkých plagátoch festivalu.
Najprestížnejší festival zahájil jej prezident, dnes už važený starý pán Gilles Jacob, ktorý nevynechal ani jeden príchod filmovej hviezdy v hlavnom paláci už dlhé desaťročia od založenia, slovami: „Veľa sa zmenilo vo filmovom priemysle odkedy som zakladal tento festival, spôsob výroby, forma, ktorou sa príbehy rozprávajú, ale ľudskosť, príbehy o človeku, v nich zostávajú rovnaké. “
Vytvoril k tomuto významnému výročiu i dokument z prostredia výroby festivalu a pozval si k spolupráci 35 ocenených svetových režisérov, ktorí sa zároveň zúčastnili na uvedení tohto filmu .
Za prínos filmovému priemyslu mu udelili cenu Gillo Pontecorro.
Festival otvoril štylizovaný netradičný americký film – Moonrise kingdom- réžiséra Wes Andersona, o dospievajúcej rebelujúcej mladej dvojici, za účasti Brusa Willisa, Bill Murraya, Tildy Swinton, Jareda Gilmana a Kary Heyward.
Na červenom koberci sa počas 10 dní každé dve hodiny striedali hviezdy filmu, aby uviedli svoj nový film divákom na celom svete. Prišli však aj tí, ktorí chceli znovu zažiť magické Cannes s jeho gala večermi, párty, stretnúť známych, ale aj uzavrieť nové pracovné kontrakty, ako napríklad Robert de Niro. Objavila sa aj nestárnúca Jane Fonda na charitatívnej akcii, Nicole Kidman, Matthiew Mc Coaughey, Mathieu Amalric, Alec Boldvin, Isabelle Huppert, speváčka Kylie Minoque…Nechýbal ani Robert Pattison, ktorého kričiaci dav dievčat nechcel pustiť, aby pokračoval v ceste po červenom koberci. Nádherné róby známych módnych návrhárov dodávali glamur celému podujatiu. Fanúšikovia sledovali na veľkoplošných obrazovkách ich príchod a lemovali od rána cestu, po ktorej prichádzali v limuzínach , pripravení požiadať o podpis, ak sa im podarí ho získať. Poniektorí od skorého rána, oblečení do gala, hľadali lístky na večerné predstavenie.
Porota, ktorej predsedal známy taliansky režisér Nanni Moretti / Zlatá palma 2001/, po prvýkrát i módny návrhár obľúbený Jean Paul Gaultier (ktorého veľké zdobené fľaše skrášľovali ulice mesta a hviezdy si obliekali jeho módne róby), vyberala z 22 filmov významných režisérov. Mnohí z nich si už odniesli hlavné ocenenie. Patrí k nim David Cronnenberg, predstavil sa dlho očakávaným filmom – Cosmopolis v hlavnej úlohe s Robertom Pattinsonom, dánsky režisér Thomas Vintenberg /cena kritiky 1997/ s filmom -The Hunt s Madsom Mikkelsenom v hlavnej úlohe, známym u nás z bondoviek. Príbeh o tom, ako malé detské klamstvo môže v malom meste zmeniť život človeka. Za výborne stvárnenú postavu si odniesol M. Mikkelsen aj hlavnú cenu za mužský herecký výkon a film cenu ekumunickej poroty. Režisér Lee Daniels s filmom Paperboy s výbornou Nikole Kidman , Abbas Kiarostami s filmom -Like someone in love, z prostredia súčasného Japonska, o vzťahu starého profesora k dievčine, ktorá si na štúdiá zarába láskou. Aby našiel jeho producent peniaze na výrobu, predal drahý obraz Yvesa Klaina. Nemecký režisér žijúci v Rakúsku Michael Haneke /Zlatá palma 2009/ filmom Amour – o láske dvoch starnúcich manželov, v briliantnom podaní 80 ročného Jean-Luisa Trintignanta a Amanuelle Riva, natoľko dojal a presvedčil porotu, ža si odniesol tohoročnú Zaltú palmu. Rumunský režisér Cristian Mungiu /Zlatá palma 2007/-Behaind the hills, z prostredia kláštora, o láske dvoch dievčat, filozofickej úvahe o viere a láske k Bohu, bol spracovaný podľa skutočnej udalosti, napísanej novinárkou pracujúcou pre BBC a odniesol si cenu za scenár, a dve hlavné mladé rumunské herečky Cosmina Stratan, Cristina Flutur, hlavnú cenu za ženský herecký výkon.
Hlavnú cenu dostal film – Reality – talianskeho režiséra Mattea Garrone.
Ocenený bol aj dojímavý film ruského režiséra Sergeja Loznitsa – V hmle- z vojnového obdobia.
Brazílčan Walter Salles sfilmoval – On the road – známu knihu J. Kerouaca.
Na červený koberec prišli aj také hviezdy ako Brad Pitt, ktorý si zahral úlohu nájomného vraha a zároveň produkoval film- Killing them softly- režiséra, svojho kamaráta z Nového Zélandu Andrewa Dominika, s ktorým už dlhšie spolupracuje. Kritizuje v ňom súčasnú situáciu svojej krajiny, o ktorej hovorí – …my američania sme každý sám za seba a peniaze sú prvoradé, všetko je iba biznis – na pozadí Obamovho prejavu o demokracii.
V mnohých filmoch sa objavil problém súčasnej celosvetovej krízy. Divácky snáď najúspešnejší anglický film Kena Loacha – Angels´ share – názov najdrahšej whisky, hovorí o mladých recidivistoch, ktorí sú bez práce, bez perspektívy, ale nakoniec sa im podarí prekonať osud. Odniesol si cenu za réžiu. Krízu rieši po svojom aj rebelujúci skinhead a jeho nezamestnaný brat vo francúzskom filme Le Grand soire, režisérov Benita Delepine a Gustave Kerverna, ktorý bol tiež ocenený.
V americkom filme – Lawles – režisér John Hillcout svojho hlavného hrdinu, výborne stvárnenom hercom Shia La Beout, ktorý v Cannes uviedol tiež svoj krátky film, jeho prvý režisérsky pokus – nechá hlavného hrdinu zvíťaziť nad chudobou a zbohatnúť. Zahrala si v ňom aj Jassica Chastian. Ako mnohé iné hviezdy sa sem znovu vrátila a povedala novinárom, že pre ňu minuloročný úspech Zlatá palma za film Strom života, bol obrovským zážitkom, z ktorého sa ešte dlho musela spamätávať doma. Držali ju vtedy za ruku Sean Penn a Bratt Pitt, aby dokázala sebavedome kráčať po červenom koberci, usmievať sa a zamávať masám obdivovateľov.
Tento rok sa vedenie festivalu rozhodlo podporiť iniciatívu Seanna Paenna, modelky Petry Nemcovej, módneho návrhára Gieorga Armaniho, jeho dcéry a usporiať charitatívny večer na podporu obetiam katastrofy v Haity, kde dodnes zomierajú ľudia, ktorí nemajú strechu nad hlavou. Deti sú bez škôl, ale s veľkým nadšením sa učia, kde sa dá, lebo vedia, že takto pomôžu svojej krajine, že v ich rukách je jej budúcnosť. Sean Penn je celou dušou oddaný svojej myšlienke a osobne sa podieľa na pomoci. Haiti sa stalo jeho druhým domovom.
Na festivale sa stretli veľké filmové legendy ako Alain Resnais, ktorý aj vo svojich 90.rokoch prihlásil svoj film do súťaže. Je z hereckého prostredia – You ain´t seen nothin´jet! Napriek tomu, že už nemôže dobre chodiť, zúčastnil sa aj ceremónie na červenom koberci, kde roztvoril náruč, akoby chcel objať všetkých, ktorí majú radi film a poďakovať za všetko.
Bernardo Bertolucci už vôbec nie je v rozpakoch, že sa pohybuje na vozíčku, zmieril sa s osudom. Usmiaty predstavil, ako pred rokom sľúbil, svoj film -Ty a ja-, ktorým sa vrátil do svojej rodnej krajiny Talianska po 30 rokoch. Nadchol ho príbeh dospievajúceho chlapca a jeho sesternice. Nevyrobil ho síce v 3D, ako pôvodne sľúbil, lebo je to zdĺhavý proces a zistil, že sa nechce vzdať starej techniky.
Svieži a šťastný ako malý chlapec, prišiel aj 75- ročný Roman Polanski, ktorému sa podarilo oslobodiť od škandálov a spolu s Nastasiou Kinski uviedli zreštaurovanú kópiu jeho skvelého filmu Tess, ocenený mnohými cenami, v ktorom objavil túto vtedy 17- ročnú herečku. Premietal sa tu aj nový dokument o ňom, v ktorom rozpráva o svojom osude. Ďalší zaujímavý dokument bol o živote hviezdy Woody Allana a Kathrine Boorman spomína v dokumete – Ja a môj otec – na svojho slávneho otca.
Maďarský režisér Georgy Pálfy filmom – Final cut – zaujímavým spôsobom – kolážou, vzdal hold všetkým slávnym filmom až do dnešnej doby.
Hlavnú cenu za svoj prvý film dostal mladý mexický režisér Michel Franco – After Lucy,o šikane mladého dievčaťa v gymnáziu, ktorý končí tragicky.
Premiéru mal aj film režiséra Gillesa Bourdosaa z posledných dní života slávneho maliara Augusta Renoira a jeho syna Jeana, ktorý sa zamiloval do jeho modelky, neskôr jeho manželky herečky, kvôli ktorej sa začal venovať filmu. Tieto posledné chvíle strávil práve na Francúzskej Riviére v mestečku Cagness.
Festival uzavrel film nedávno zosnulého francúzskeho režiséra Claude Millera – Therese Desqueyroux – s hlavnou predstaviteľkou Audrey Tautou, čím si uctili jeho pamiatku.
Tento rok sa podarilo slovenskému pavilónu umiestniť svoj stan v tesnej blízkosti Amerického pavilónu a tým zvýšiť záujem a návštevnosť. Možno i vďaka svojmu partnerovi Českej republike a jeho pivu o 100 percent sme sa zviditeľnili a prilákali množstvo návštevníkov. Snáď sa nám podarí sa zúčastniť aj súťaže, priniesť niektorú z cien domov a získať producentov na nové projekty.
Investícia do filmu je jednou z veľmi zaujímavých lukratívnych investícií, ktoré prinášajú hodnoty v oblasti kultúry i pre druhých a ostávajú s nami celé storočia. Filmový priemysel nepozná limity, v ňom sa kríza veľmi neprejaví, lebo ľudia potrebujú vždy snívať. Často tie najchudobnejšie krajiny ako je napríklad India, majú veľké miliónové zisky práve z tejto oblasti.

Danica Pauličková

Ani veľký lejak neprekazil gala večer

Kiling them softly premiéra Brat Pitt producent a hlavný predstaviteľ

Pred hlavným palácom

Projekt Haiti Sean Penn a Petra Nemcová

Slovenský pavilón

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*