Litecoin – pomerne neznáma kryptomena, ktorá prekvapí
BRATISLAVA/ADMIN – Kryptomena zvaná Litecoin síce nie je taká známa virtuálna mena ako Bitcoin, napriek tomu je vnímaná ako jeho výhodnejšia náhrada. Viete však, v čom sa v digitálnom svete menových sietí odlišujú?
Litecoin sa zaraďuje medzi ďalší druh virtuálnej meny a sieť transakcií funguje na podobnom princípe P2P (peer-to-peer) ako pri známejšom Bitcoine. Nijako sa však nelíši ani vo svojich pevne daných základoch. Na úvod treba poznamenať, že ide teda o nemennú databázu, ktorá spočíva na transparentnosti, anonymite a úplnej decentralizácii.
Dôvod vzniku Litecoinu
Hlavnou príčinou, prečo Litecoin vznikol, bola snaha o vylepšenie Bitcoinu. Ide teda o akúsi pokročilejšiu verziu Bitcoinu, pričom táto jeho kópia má čo záujemcom ponúknuť. Kým maximálny počet mincí je obmedzený pri Bitcoine na 21 miliónov, pri Litecoine ide o štvornásobok. Predtým, než sa však pozrieme na možné výhody, ujasnime si, v čom tkvie decentralizácia databázy. Tá značí nezávislosť od správcu, keďže nijakým nedisponuje.
Markantný rozdiel v rýchlosti
Bankový vklad hotovosti spoločne so žiadosťou o presun na účet v zahraničí zaťaží klienta ako po stránke poplatkov, tak aj po relatívne dlhšej dobe, kým sa transakcia na druhý účet vôbec pripíše. Bitcoin je v tomto zmysle mena, ktorá je v otázke poplatkov prijateľnejšia. Zároveň viacerých láka už len z toho dôvodu, že samotný presun trvá oveľa menej. Litecoin však povýšil rýchlosť na vyšší level a transakcie spracováva ešte o niečo rýchlejšie.
Poplatky hovoria v prospech Litecoinu
Je relatívne bežné, že pokiaľ je o nejaký produkt dlhodobý záujem a neustále rastie na popularite, pomerne často dochádza k navýšeniu ceny. Niečo podobné sa stalo aj s Bitcoinom v jeho najlepších časoch a rastúcej obľúbenosti, čo sa odvíjalo aj na prudkom náraste poplatkov pri každom vykonaní transakcie. Pôvodne poplatok predstavoval niekoľko centov, v čase popularity prudko narástol nad hranicu 20 eur. Nákup Litecoinu je však dlhodobo lacnejšou alternatívou, nakoľko ide o poplatky na symbolickej úrovni.
Ak sa dlhodobo zaujímate o virtuálny svet kryptomien a rozmýšľate nad takouto investíciou, je potrebné sa detaile oboznámiť so všetkým, čo k tomu prináleží. Nestačí len vedieť, na akom princípe fungujú, ale na aké možné riziká môžete natrafiť. Jednou z priorít však aj naďalej ostáva hľadanie možností ukladania kryptomien, ktoré sa budú vyznačovať svojou dôveryhodnosťou a vysokou bezpečnosťou.
(Zdroj: Adrian Today / Shutterstock.com; Pripravila: red.)
Zanechajte nám Váš dotaz