Jedinečný celoslovenský projekt fit4future pre mladých

Bratislava, 5. 2. 2014 - Miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v decembri 2013 úroveň 13,5 %. Ide o 6. najhorší výsledok spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Z toho nezamestnanosť absolventov predstavuje dokonca až 35 %. Napriek tomuto nepriaznivému stavu je na Slovensku v podnikoch

s technickým zameraním nedostatok kvalifikovaných mladých ľudí s technickým a odborným vzdelaním. Celoslovenský projekt fit4future iniciovaný podnikmi združenými v Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komore spúšťa v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR informačnú kampaň zameranú na mladých ľudí. Tá má za cieľ zviditeľniť a zatraktívniť odborné technické vzdelanie a pomôcť tak mladým ľuďom uplatniť sa na súčasnom trhu práce.

fotografia_fit4future

V dobre fungujúcej ekonomike zastáva odborné vzdelávanie dôležité miesto ako plnohodnotná alternatíva ku bežným stredným a vysokým školám. Aj napriek aktuálnej situácii na slovenskom trhu práce je však počet kvalifikovaných absolventov stredných odborných škôl s technickým zameraním stále oveľa menší ako je dopyt zamestnávateľov. S podobnou situáciou sa stretáva aj viac ako 150 nemeckých firiem podnikajúcich na území Slovenska, ktorým chýba ročne až okolo 1750 kvalifikovaných technických pracovníkov.
Projekt fit4future je jedinečný celoslovenský projekt práce pre mladých ľudí. Iniciátorom projektu je Slovensko–nemecká obchodná a priemyselná komora, ktorá vďaka 17 partnerským podnikom podporuje mladých ľudí vo vzdelávaní a šíri kľúčovú myšlienku projektu – technické odborné vzdelanie orientované na prax je pre mladých ľudí cestou k dobre platenému, istému a modernému zamestnaniu s kariérnou perspektívou.
Celoslovenská informačná kampaň projektu fit4future odštartovala 1. februára tohto roka pod hlavičkou „Máš bunky na techniku?“. Je zameraná na študentov, rodičov a školy vo všetkých regiónoch Slovenska so zastúpením participujúcich partnerov. „Baví Ťa objavovať ako veci fungujú? Ako ich rozložiť, zložiť, zostaviť, vyrobiť, opraviť pokazené alebo vymyslieť niečo úplne nové?“ To sú otázky, ktoré si kladie každý mladý človek stojaci pred rozhodnutím kam ísť po ukončení základnej školy.
Snahou projektu fit4future je predovšetkým prispieť k vyššej kvalifikácii mladých ľudí a znížiť nezamestnanosť absolventov, aktívne podporiť stredné odborné školy a zlepšiť kvalitu odborných praxí pre absolventov škôl. Celoslovenský projekt s dlhodobou perspektívou má národný charakter a špecifický je jeho zameraním na jednotlivé regióny Slovenska.
„Nedostatok odborníkov s technickým vzdelaním sa stáva celospoločenským problémom. Iniciatíva projektu fit4future je výsledkom nášho úsilia podporiť nielen sféru ekonomiky na národnej a regionálnej úrovni, ale predovšetkým sa chceme zamerať na pomoc mladým ľuďom rozšíriť ich možnosti budúceho zamestnania a pripraviť ich lepšie na potreby trhu práce. Téma vzdelávania a implementácie projektu fit4future je otázkou dlhodobej perspektívy, z ktorej by mala ťažiť predovšetkým mladá generácia,“ uviedol Dr. Guido Glania, Výkonný člen predstavenstva Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.
Aktívnymi partnermi projektu sú spoločnosti BSH Drives and Pumps, CD Profil, Continental Automotive Systems Slovakia, Evonik Fermas, Gabor, Handtmann Slovakia, Heidelberg Postpress Slovensko, Hella Slovakia Signal-Lighting, Leoni Slovakia, Manz Slovakia, Mühlbauer Technologies, Scheidt & Bachmann Slovensko, T-Systems Slovakia, Vacuumschmelze, Vaillant Industrial Slovakia, Volkswagen Slovakia.
Projekt je komunikačne rozdelený na dve základné fázy. V prvej sa orientuje najmä na žiakov a zástupcov základných škôl spolu s rodičmi. Jeho cieľom je zatraktívniť štúdium na odborných školách a zvýšiť počet nových študentov. Komunikácia druhej fázy, ktorá sa spustí na jeseň tohto roka, bude zameraná hlavne na stredné odborné školy a ich študentov. Partnerské spoločnosti intenzívne spolupracujú s 22 strednými odbornými školami s technickým zameraním po celom území Slovenska. Žiakom ponúkajú možnosť odbornej praxe na vybraných pozíciách vo svojich výrobných prevádzkach s možnosťou kariérneho rastu.
Ministerstvo školstva SR projekt fit4future podporuje v rámci plánov na uvedenie duálneho systému vzdelávania, v ktorom sa kombinuje naplno teória a prax. Učebné plány sa v ňom prispôsobujú na základe požiadaviek hospodárstva.
„MŠVVaŠ SR v spolupráci s priemyselnými zväzmi a Slovensko-nemeckou obchodnou a priemyselnou komorou (AHK), ako aj s Rakúsko-slovenskou obchodnou komorou (WKO), intenzívne spolupracuje na implementácii duálneho vzdelávania do vzdelávacieho systému Slovenskej republiky. Vysoko hodnotíme aktivity AHK v oblasti vzdelávania, ktoré by mohli byť vzorom aj pre činnosť Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Teší nás, že priemyselné podniky si začali uvedomovať, že kľúčom k rastu ekonomiky a podnikov sú kvalifikovaní ľudia. Preto budeme v spolupráci s partnermi AHK a BIBB spolupracovať aj v oblasti Horizont 2020 a Dunajskej stratégie. Slovenská republika je na správnej ceste návratu k plnohodnotnému odbornému vzdelávaniu,“ uviedol Ing. Štefan Chudoba, PhD., Štátny tajomník Ministerstva školstva SR.
„Projekt fit4future nie je jedinečný len vďaka svojmu poslaniu a podpore mladých ľudí vo vzdelávaní v oblasti technického zamerania. Je to projekt, ktorý má dlhodobú perspektívu a celospoločenský význam. Zlepšuje spoluprácu medzi partnermi projektu, ktorí potrebujú ľudí s “Bunkami pre techniku“ a odbornými školami, ktorých úsilím je v čo najväčšej miere skvalitniť úroveň vzdelávania žiakov a pripraviť ich na ich budúce zamestnanie,“ uviedol Ing. Roman Nosko, Predseda pracovnej skupiny pre odborné vzdelávanie projektu fit4future.

(Ján Kokorák, Peter Šatka)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*