Efektívnejšia komunikácia bez papierovania

Bratislava, Admin, 19. 2. 2014 - Banky a exekútori nahrádzajú manuálne procesy a výmenu papierových dokumentov plne elektronickou komunikáciou. Projekt Systém zabezpečenej elektronickej komunikácie, známy aj pod skratkou SEES (Secure Electronic Exchange System), ktorý bol uvedený do pilotnej

prevádzky v decembri 2011, ponúka exekútorom a bankám už viac ako 2 roky vysoký komfort pri využití možností elektronickej výmeny údajov v rámci ich komunikácie. Od decembra minulého roku sú do Systému SEES plnohodnotne zapojení aj daňoví a colní exekútori. Projekt bol realizovaný za aktívnej podpory Slovenskej bankovej asociácie (SBA), Slovenskej komory exekútorov (SKE) a taktiež v spolupráci s Daňovým riaditeľstvom Slovenskej republiky už v súčasnosti umožňuje elektronicky komunikovať viac ako 200 zazmluvneným súdnym exekútorom a všetkým daňovým a colným exekútorom s bankami, ktoré predstavujú takmer 90 % bankového sektora (15 kľúčových slovenských bánk). „Teší nás, že sme v spolupráci s našimi partnermi vytvorili jedinečné riešenie a vďaka nemu významne zefektívnili, zrýchlili procesy a výrazne ušetrili náklady bankovému sektoru a používateľom Systému SEES, a tým aj verejné prostriedky. Zrejmou ambíciou je zapojiť do Systému aj zostávajúce banky a taktiež plošne rozšíriť počet zapojených používateľov z radov súdnych exekútorov a ďalších útvarov Daňovej a colnej správy,“ uvádza Ján Budinský, konateľ spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau.

CRIF Budinský orez zm

Systém zabezpečenej elektronickej komunikácie je realizovaný na princípe výmeny XML správ v presne definovanej a odsúhlasenej štruktúre. Oprávnený používateľ má možnosť odoslať svoje žiadosti na preverenie existencie účtu povinnej osoby, resp.daňového dlžníka v banke či zistenie jeho disponibilného zostatku na účte, do Systému zabezpečeným spôsobom. Systém v reálnom čase potvrdí prijatie žiadostí a sprístupňuje ich na vybavenie príslušným bankám. Banky si prevezmú žiadosti a prostredníctvom svojich špecializovaných aplikačných rozhraní ich vyhodnotia a zasielajú odpovede opäť zabezpečeným kanálom odosielateľom žiadostí. Týmto spôsobom má exekútor v súčasnosti možnosť preveriť si dlžníka fyzickú alebo právnickú osobu, t.zn. zistiť, v ktorej banke majú vedené účty a cielene ďalej komunikovať už len s týmito bankami v rámci vlastného výkonu exekúcie. Systém je ideálnym a jednoducho nasaditeľným riešením aj pre ďalšie inštitúcie verejnej správy, ktorým zákon ukladá povinnosť preverovať informácie o osobách voči bankám.

Prvá fáza na ceste štandardizácie výmeny údajov v elektronickej forme bude už onedlho úspešne zavŕšená a aktuálne sa plne pripravuje fáza druhá. „V prvej fáze projektu sme sa zamerali na implementáciu a nasadenie štandardizovaného riešenia pre preverovanie informácií v bankách, ktoré pokrýva primárne oblasť tzv.súčinností poskytovaných exekútorom bankami a prípadných obdobných požiadaviek na komunikáciu s bankami zo strany oprávnených subjektov na strane štátu. Druhá, aktuálne pripravovaná fáza, je zameraná na plnú elektronizáciu zasielania exekučných príkazov, čo je konečným cieľom celého projektu s významným dopadom na flexibilitu zabezpečenia komplexného exekučného procesu a tým na reálnu vymožiteľnosť prostriedkov v rámci exekúcie prikázaním pohľadávky na účte ako výrazne najefektívnejšieho a najrýchlejšieho spôsobu vykonania exekúcie. Významným benefitom je aj plná automatizovateľnosť riešenia na strane používateľov Systému SEES a aj bánk. V blízkej budúcnosti chceme naše inovatívne riešenia na kľúč ponúknuť aj ďalším dôležitým segmentom a inštitúciám verejnej správy,“ dodáva Ján Budinský.
(red)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*