Devínska Nová Ves očami starostu

Admin, 25. 08. 2013 - Pôvodným povolaním je manažér. Pôsobil v pozíciách manažéra správy majetku, správy nehnuteľností a manažéra obstarávania, najmä v oblasti bankovníctva. Jeho snahou tak v profesijnom ako aj osobnom živote je meniť veci k lepšiemu a pomáhať ľuďom. MILAN JAMBOR (40), je dnes starostom Mestskej časti Bratislava  - Devínska Nová Ves. Hodnoty, ktoré vyznáva sú rodina, čestnosť, zodpovednosť, tolerancia, pravda.

jambor foto volby2

Ste rodákom z Devínskej Novej Vsi. Tu žili vaši predkovia, ktorí vás formovali a naučili láske k rodnej obci. Vnímate ju ako dar, kde ste prežili detstvo, dospievanie a založenie si vlastnej rodiny? 
Zaiste, precestoval som kus sveta, za najkrajšie miesto na svete považujem stále moju rodnú Devínsku. Rád by som ju ako starosta videl vždy bezpečnú, čistú a krásnu, ako miesto pre spokojný život občanov.

cyklomost otvorenie

Čo ste si predsavzali stihnúť za 4 roky svojho volebného obdobia?
Chcem, aby sme toho stihli čo najviac. Myslím, že za 2 a pol roka sa nám toho podarilo stihnúť dosť, veľa úloh je však stále pred nami. Ako svoju prioritu vidím vyriešenie problematiky gudrónov v lokalite Srdce, potrebujeme dokončiť opravy škôl, škôlok, chceme nasadiť veľa zelene. Máme najmodernejší bezpečnostný kamerový systém v Bratislave. Začali sme robiť územný plán zóny, o ktorom sa len hovorilo už 20 rokov. Do konca tohto roka chceme zrekonštruovať šatne na futbalovom štadióne v hodnote 250 000 eur. Máme množstvo talentovanej mládeže, ktorú chceme podchytiť. Minulý rok sa nám podarilo vybudovať hokejbalové ihrisko, ktoré má extraligové parametre. Pripravujeme projekt malej fotovoltaickej elektrárne na jednej z našich škôl, čím chceme na jednej strane šetriť elektrickú energiu a na strane druhej učiť naše deti vážiť si životné prostredie. Samozrejme nemôžem zabudnúť na náš Cyklomost slobody, o ktorom obyvatelia Devínskej len desiatky rokov snívali a teraz je už realitou. Ihneď po svojom otvorení sa stal dominantou našej mestskej časti, cez víkend na ňom nájdete okrem turistov aj stovky našich obyvateľov, pre ktorých sa stal korzom, miestom stretávania s priateľmi, známymi. Tento rok sa nám podarilo vymeniť okná na našom Klube dôchodcov, čo veľmi uvítali naši seniori. Za posledné 2 roky sme do našich škôl a škôlok investovali takmer milión eur. N budúci rok chystáme 3 veľké projekty. Jedných z nich je kúpalisko, o ktorom my všetci v Devínskej snívame už dlhé roky. Chceli by sme zrekonštruovať terasu na ul. M. Marečka tak, aby sme odstránili jej havarijný stav a aby tam zároveň pribudli parkovacie miesta, ktorých je všade nedostatok.

na novom det ihrisku1

Devínskej Novej Vsi sa podarilo uspieť v ťažkej konkurencii a získať nenávratný finančný príspevok z EÚ fondov…
Naša mestská časť dostala začiatkom tohto roka z MPRV SR Rozhodnutie o schválení žiadosti o nenávratný finančný príspevok, na základe výsledkov odborného hodnotenia žiadosti a odporúčania výberovej komisie. Projektovú žiadosť “Revitalizácia verejného priestoru jadra Istrijskej ulice“ sme podali ešte koncom apríla minulého roka. Zámerom tohto projektu je revitalizácia značne zdevastovanej časti Istrijskej ulice tak, aby poskytovala primeraný životný štandard pre obyvateľov aj návštevníkov obce a zároveň výraznou mierou prispela k zatraktívneniu centrálnej zóny obce. Túto stavbu chceme dokončiť už na jeseň, jej súčasťou bude aj veľké detské bezbariérové ihrisko, kde sa spolu budú môcť hrať zdravé aj hendikepované deti.

Túto jar nám dvíhali adrenalín neopravené výtlky na našich cestách. Pamätali ste v rozpočte aj na ich opravu?
Tie cesty, po ktorých jazdí MHD sú v správe magistrátu a tie ostatné sú naše. Tie naše boli opravené hneď po tom, ako sa stratil posledný sneh a tie magistrátne sa opravovali až doteraz. V súčasnosti sa pomerne veľa hovorí o centralizácii a zlučovaní samospráv a toto je krásny príklad toho, ako by to dopadlo. Úradník, ktorý sedí v 20 kilometrov vzdialenom úrade nebude nikdy riešiť problémy tak rýchlo ako tí, ktorí ich dennodenne zažívajú na svojej koži.

Zlepšenie životného prostredia by nám nemalo byť ľahostajné. Ako ho vnímate z pohľadu starostu?
Pribúda nám zelene, za posledné dva roky sme nasadili stovky stromov, ktoré treba polievať, čo nás stojí tisíce eur, ale výsledok stojí za to, Devínska sa na mnohých miestach zazelenala a skrásnela.
Veľmi ma teší, že sa nám v spolupráci s bratislavským ochranárskym združením podarilo osadiť obydlia pre dážďovníkov, ktoré nájdete na budove bývalej kotolne na Hradištnej ulici a na škole I. Bukovčana 1. Aj takýmto spôsobom chceme prírodu vrátiť späť do nášho prostredia, veď tieto vtáky požierajú hmyz a komáre.

starosta na slickline

Je mnoho vecí, ktoré sú na prvý pohľad nepopulárne, no treba ich spraviť, lebo ak by ste ich nechali ležať len tak ľadom, v budúcnosti by prišlo k veľkým škodám. 
Dobrým príkladom je búranie požiarnej zbrojnice na Istrijskej ulici, ktorá bola v dezolátnom stave a stála na cudzom pozemku. Niektorí občania mi v čase búrania hovorili, že by sme ju mali zachovať, no nepovedali mi ako a hlavne začo. Myslím, že s odstupom času sa väčšina z nás zhodne na tom, že po jej zbúraní je Istrijská ulica krajšia.
Som realista, ktorý vidí, že je veľa vecí, ktoré ešte nie sú spravené. Najlepším príkladom je asi terasa na ul. M. Marečka, ktorá je v katastrofálnom stave napriek tomu, že bola v minulosti dvakrát rekonštruovaná a stálo to mnoho peňazí s takmer žiadnym výsledkom. Ide o naozaj vážny problém a už intenzívne pracujeme na jeho riešení a verím, že sa nám budúci rok podarí túto terasu zrekonštruovať.

Ďalším krokom, ktorý na prvý pohľad vyzeral nepopulárne, bolo zbúranie pekárne oproti múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku… 
Skúsme sa pozrieť trochu do budúcnosti a predstavme si, čo by sme v tomto priestore mohli mať o rok. Ja vidím v okolí múzea krásny priestor, v ktorom sa bude dať posedieť v príjemnom prostredí, chceme tu organizovať komorné kultúrne podujatia. Na mieste schátralej budovy Furmanky vidím nové múzeum starej Devínskej, v ktorom nájdeme predmety z našej minulosti. Nechcem vás veľmi zaťažovať so svojimi problémami, no jedným z najväčších sú verejné obstarávania. Pri obstarávaní každá samospráva doslova tŕpne, aby sa neprihlásili firmy s nepoctivými úmyslami, ktoré dávajú nízke ceny, ktoré potom nedodržia. Samospráva sa potom dostane do problémov, projekty sa nezrealizujú a stavby ostanú rozostavané. A radšej ani nebudem hovoriť o neuveriteľnej byrokracii pri čerpaní eurofondov.

Čo vám zväzuje v samospráve ruky?
Je to predovšetkým kvalita našich zákonov. Často k nám prichádzajú občania so svojimi požiadavkami a my im musíme s ľútosťou oznámiť, že nám zákony neumožňujú urobiť to, čo po nás požadujú. Už dlho čakáme na nový stavebný zákon, no návrh, ktorý bol nedávno predstavený verejnosti, vo mne veľa optimizmu nevzbudzuje. Takisto nový zákon o verejnom obstarávaní nepovažujem za dobrý, okrem iných chýb prináša zvýšenie administratívy. Neviem, ako máme znižovať náklady v samosprávach, keď nás štát núti prijímať kvôli zvyšovaniu byrokracie nových pracovníkov. Pokiaľ nebudeme mať dobré zákony, tak celá krajina bude stagnovať.

V neutešenom stave je v Devínskej pamätník M. R. Štefánika. Mienite ho zrekonštruovať?
Máte pravdu, bol v zlom stave, náter, ktorý sa realizoval pred niekoľkými rokmi bol spravený nevhodne, odlupoval sa a pamätník vyzeral zle. To už je však minulosť, len nedávno sme ho zrekonštruovali a vyzerá naozaj krásne. Vynovili sme aj naše reprezentačné priestory – izolácie vo vile Košťálová boli v zlom stave a skôr nám robili hanbu ako reprezentovali. Výsledok prekvapil aj mňa a som šťastný, že už sa pri sobášení nemusím hanbiť za našu sobášnu sieň.

jambor foto volby

V súčasnosti sa veľa hovorí o dodržiavaní rozpočtových pravidiel samosprávami.
S radosťou musím konštatovať, že na poslednom rokovaní miestneho zastupiteľstva sa nám podarilo prijať rozpočtové opatrenia, vďaka ktorým sme skonsolidovali rozpočet podľa požiadaviek ministerstva financií. Na druhej strane však musím povedať, že samosprávy nie sú tými subjektmi, kde by sa plytvalo peniazmi. Len na ilustráciu – v minulom roku sme u nás v Devínskej Novej Vsi hospodárili s prebytkom viac ako 530 000 eur. A pritom sme v minulom roku investovali státisíce eur do opráv škôl a škôlok, ktoré sme pred pár rokmi preberali od štátu vo veľmi zlom stave. Môj úrad má necelých 40 pracovníkov a to riadime mesto s 20 000 obyvateľmi, v ktorom momentálne prebieha rozsiahla investičná výstavba. Šetríme, kde sa dá a to, čo ušetríme, investujeme do projektov, ktoré skvalitňujú život obyvateľov našej mestskej časti. Verte mi, že robíme takmer maximum možného. Musím sa priznať, že trochu mi chýba aktivita samotných občanov, uvítam zmysluplné aktivity z ich strany a rád ich podporím.

Ďakujeme vám pán starosta za rozhovor a tešíme sa už na budúci rok na kúpalisko :-). 
(pr)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*