Čo treba vedieť pri výbere nového televízora 

Zdroj: cigdem/shutterstock.com

BRATISLAVA/ADMIN – Kúpa televízora bývala jednoduchá. Keď sme kupovali kvalitnejšiu televíziu, bolo treba brať do úvahy podstatne menej špecifikácií a štandardov. Teraz sa skúsenosti s nákupom televízorov zmenili a očakávame od televízora kvalitnejšie charakteristiky: 4K HDR, OLED versus QLED, konkrétne veľkosti obrazoviek na rôzne účely, možnosti smart televízie atď. Televízne technológie pokročili už natoľko, že dokonca aj lacné televízory môžu vyzerať naozaj dobre. Väčšina súčasných televízorov dokáže zobraziť všetky najnovšie typy obsahu.

Možno ste ani neuvažovali o modernizácii svojho televízora – ale s naďalej odporúčaným „Zostaňte doma“  možno stojí za to preskenovať trh s kvalitnými televízormi. Predtým, ako kliknete na „kúpiť“ je ale dobré  vysvetliť si význam niektorých aktuálne „módnych“ výrazov a technológií.

Čo je to rozlíšenie 4K? 6K? 8K? A aké rozlíšenie obrazovky potrebujete?

Na rozlišení záleží a je to prvá vec, ktorú by mal každý kupujúci zvážiť. Prečo? Fotili ste niekedy svoj smartphonom a zoomovali skutočne zblízka? Bolo to celé neostré, však? Tie konfúzne malé bodky farby na displeji sa nazývajú pixely. A pokiaľ ide o kvalitu obrazu, čím sú pixely hustejšie nabalené, tým je obraz realistickejší. Nazýva sa to „vysoké rozlíšenie“.

Rovnaké pravidlá platia aj pre váš televízor. Čím vyššie rozlíšenie, tým lepšie.

Zrátané a podčiarknuté: Kúpte si televízor s rozlíšením 4K, ktorý sa inak nazýva televízor s ultra vysokým rozlíšením (UHD). Ponúka štvornásobné rozlíšenie ako HD TV. S ôsmimi miliónmi pixelov máte dostatočné rozlíšenie, aby ste získali obraz, ktorý sa oplatí sledovať počas dlhého víkendu. So 6K alebo 8K treba počkať, kým ich filmoví tvorcovia nedobehnú.

TIP: Aby ste získali lepší prehľad, nájdite si na internete porovnanie najlepších televízorov s rôznymi rozlíšeniami a v rôznych cenových hladinách. Pomôže vám to ozrejmiť si vaše potreby.

Čo je to HDR? Ultra HD?

Väčšina novších modelov ponúka už funkciu, ktorou je vysoký dynamický rozsah (HDR). To znamená, že televízor je navrhnutý tak, aby poskytoval jasnejší a živší obraz. Ak je pre vás ostrosť a jasnosť obzvlášť dôležitá, inovujte na 4K televízor, ktorý ponúka „ultra vysoké rozlíšenie“ (UHD) alebo niektorú verziu HDR. Získate tak ešte lepšiu farebnú prezentáciu. Ak uvidíte reklamu „Dolby Vision“ alebo „HDR 10+“ od spoločnosti Samsung, považujte to za špičkovú formu HDR, ktorá sľubuje pozoruhodné scény.

OLED? LCD? LED? QLED? Ktorý typ obrazovky je pre vás vhodný?

Pokiaľ ide o televízory vo vyššom spektre, veľa z nich má buď OLED alebo QLED panely, ktorých skratky uvidíte „rozstriekané“ na ich názvy. Sú to tiež „najbežnejšie“ výrazy, s ktorými sa môžete stretnúť počas nakupovania . Tu je rýchly prehľad toho, čo to všetko znamená:

  • displej z tekutých kryštálov (LCD – Liquid Crystal Display) – dominantný typ obrazovky, ktorý prerušil krátku životnosť svojho plazmového konkurenta. Pri televízoroch LCD odporúčame zvážiť tzv. local dimming (miestne stmievanie) Táto sofistikovaná funkcia umožňuje televízoru vydávať rôzne množstvá svetla z rôznych častí jeho okraja alebo polí priameho osvetlenia a môže dramaticky vylepšiť kontrast.
  • svetelné diódy (LED – Light-emitting Diodes) – zabudované v televízore fungujú v zásade ako podsvietenie displeja a ponúkajú oveľa väčší kontrast, než aký kedy podsvietenie dokázalo. Ak sa rozhodnete pre LCD televízor, podsvietenie LED ponúka dve možnosti: okrajové osvetlenie (edge led) alebo priame podsvietenie (direct led).

Prvý z nich je najbežnejší a najlacnejší na výrobu. Televízory sú „osvetlené na okraji“ radom LED diód, ktoré smerujú a hraničia so stredom obrazovky a rozptyľujú svetlo po celej obrazovke. Výhoda? Tenšie televízory. Nevýhoda? Často nekonzistentný kontrast s tým, že okraje obrazu sú jasnejšie ako stred. Alternatívne môžete mať priame podsvietenie (alebo „full-array’“), ktoré má LED svetlá rovnomerne umiestnené za celou obrazovkou. Teoreticky úplné priame podsvietenie zvyčajne zlepšuje lokálne stlmenie, t. j. kontrolu kontrastu: súčasné udržanie tmavých častí obrazu tmavých a najjasnejších častí jasných. Nevýhodou je, že táto metóda zvyčajne znamená o niečo hrubší televízor.

  • organická LED (OLED) – toto riešenie obvykle používajú spoločnosti Sony a LG. Pixely televízora vyžarujú svoje vlastné svetlo, čo vedie k kontrastnejšiemu obrazu a živému obrazu.
  • Quantum LED (QLED) – toto riešenie spoločností Samsung, Hisense a TCL pomenovalo filter, ktorý vytvoril medzi LED diódami v televízoroch a ich LCD displejmi. Tento filter, niekedy začlenený do svetlých zón, ktoré sa zapínajú a vypínajú, zvyšuje kontrast a živosť obrazu.

Ak by ste chceli pozorovacie uhly širšie ako priemer, je lepší dražší OLED, len očakávajte, že zaplatíte viac. Avšak pre ktorýkoľvek sa rozhodnete, výsledkom bude skvele vyzerajúci film alebo streamovaná šou (samozrejme, ak je to skutočne dobrý film alebo šou).

Zdroj: Rolandas Grigaitis/shutterstock.com

Najlepšia veľkosť televíznej obrazovky pre váš priestor

Veľkosti televízorov sú založené na diagonálnom meraní ich obrazoviek a sú udávané v palcoch.Tu nájdete jednoduchý výpočet, ktorý vám pomôže určiť ten najlepší pre váš priestor:

  • zmerajte vzdialenosť medzi vami (alebo gaučom) a obrazovkou
  • centimetre preveďte na palce (1 palec = 2,54 cm)
  • toto číslo vydeľte dvoma
  • výsledkom je vaša optimálna veľkosť obrazovky

Potrebujete Smart TV?

Funkcie Smart TV sú v súčasnosti ešte bežnejšie ako obrazovky 4K, pričom takmer každý nový model sa môže pochváliť zabudovaným pripojením wi-fi a ethernetovým pripojením a je hostiteľom minimálne aplikácie Netflix a YouTube. Služby Netflix a Amazon majú k dispozícii neustále rastúcu knižnicu obsahu 4K HDR, takže vždy stojí za to skontrolovať podporu pri zakúpenom televízore. Pamätajte, že pretože hardvér televízora podporuje určitú technológiu, nemusí to nevyhnutne znamenať, že to podporuje všetok softvér, ktorý vlastní.

Či už je to inteligentná televízia alebo nie, budete ju môcť inteligentne využívať pomocou ktoréhokoľvek z nespočetného množstva inteligentných streamovacích zariadení a služieb, ktoré sú k dispozícii –  na to budete potrebovať kábel HDMI.

Ak ste priaznivo naklonený Android TV, sú k dispozícii aj televízory, ktoré sú s ním dodávané. Operačný systém je dnes súčasťou mnohých inteligentných televízorov značiek Sony, Philips alebo Sharp. Získať ho môžete aj kúpou zariadenia NVIDIA SHIELD TV. Ostatné značky ako VIZIO, Samsung a LG ponúkajú svoju vlastnú jedinečnú inteligentnú platformu. Ako už bolo spomenuté vyššie, ich program môžete nahradiť akýmkoľvek inteligentným televíznym zariadením.

Zdroj: Andrey_Popov/shutterstock.com

Čo ešte vziať do úvahy pred kúpou nového televízora?

  • soundbar – televízory sú teraz také tenké, že si niektorí majitelia sťažujú, že zvuk nemá dostatočnú kvalitu. Tento problém rieši soundbar.
  • obnovovacia frekvencia – určuje, ako často televízor znovu načítava (alebo obnovuje) obraz, aby získal realistický pohyb. Hľadajte vysokú obnovovaciu frekvenciu nad 120 Hz – najmä ak sledujete akciami nabité športy.
  • HDMI porty – čím viac portov HDMI, tým lepšie. Týmto spôsobom môžete pripojiť ľubovoľné gadgety, káblové skrinky alebo soundbary. Hľadajte najnovší formát HDMI 2.1.

Zdroje informácií:

(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*