Ako prežiť horúce dni v práci?
Bratislava, Admin – Aj keď tohtoročné leto zatiaľ tomu minuloročnému, čo do úmorných a dlhotrvajúcich horúčav, príliš nekonkuruje, aj tak sa nájdu dni, ktoré nás vedia poriadne potrápiť. A to najme vtedy, keď nemôžeme čas tráviť vonku pri vode, ale musíme sedieť v prehriatej kancelárii. Čas sa pomaly vlečie, pot nám steká z čela a unavení sme tak, že by sme si najradšej ľahli niekam do tieňa a hodiny vyspávali v ľahkom letnom vánku. Predstava je to krásna, ale späť do reality. Ako si teda pomôcť tak, aby bol pobyt v práci behom horúcich dní čo možno najpríjemnejší?
S klimatizáciou opatrne
Ak je vaša kancelária vybavená klimatizáciu, máte z polovice vyhraté. Nie však úplne. Znížiť si vďaka klimatizácii teplotu v kancelárii je naozaj vyslobodenie. Avšak všetko sa musí robiť s rozumom. Pamätajte na to, že teplotný rozdiel medzi vonkajšou teplotou a tou v kancelárii by nemal byť príliš veľký. Odporúča sa maximálne sedem stupňov. To sa samozrejme veľmi často nedodržiava. Veľakrát si nemôžete teplotu v miestnosti nastaviť podľa seba, ale nastavuje ju niekto centrálne, či sa musíte prípadne prispôsobiť kolegom. Ak cítite, že je v miestnosti chladno, nepodceňujte situáciu a radšej si cez seba prehoďte tenký kus odevu. Letné angíny sú veľmi nepríjemné. Chráňte si najme krk a oblasť obličiek. Nezabúdajte tiež na to, že klimatizácia vysušuje vzduch, vhodné je preto miestnosť zvlhčovať.
Klimatizácia je skvelá vec, avšak musíme s ňou vedieť správne zaobchádzať. Pamätajte preto na pravidlo siedmich stupňov, zvlhčovanie vzduchu v miestnosti, ale aj na pravidelné vetranie. Klimatizácia vám síce vzduch ochladí, avšak nedokáže ho urobiť čerstvým.
Príjemný vánok na vyžiadanie
Ak v práci klimatizáciu nemáte, od vysokých teplôt si môžete uľaviť vetrákom, inak povedané ventilátorom. Z akých vetrákov si môžete vybrať? Z ventilátorov stolných, alebo stojanových. Na základe čoho si vybrať jeden či druhý? V prvom rade by ste mali riešiť dispozíciu vášho pracoviska. Je vaša kancelária veľká, malá, alebo máte len kóju? Ak viete, že sa vám ventilátor do kancelárie nevojde, voľte stolný ventilátor. Ak by ste totiž stojanový vetrák museli mať umiestený veľmi blízko seba, určite by vám to neprinášalo príliš príjemný pocit. Stolný ventilátor si môžete umiestniť na niektorý z okrajov stola, čo vždy je niekoľko desiatok centimetrov, ktoré vám zabezpečia, že vás bude ovievať príjemný vánok. Stolné ventilátory sa vyrábajú s menším priemerom, než stojanové, obvykle okolo 30 cm, takže naozaj zaoberajú oveľa menej miesta.
Ak máte väčšiu kanceláriu, alebo takú, ktorá vám to aspoň trochu umožňuje, určite sa vám vyplatí obstarať si stojanový ventilátor. Pre väčšinu ľudí je pocitovo oveľa príjemnejšie, ak sa ovieva celé telo, než len horná polovica. A aj pre organizmus je lepšie, ak na seba necháte fúkať skôr diagonálne zozadu, než priamo do tváre. Platí ale to isté varovanie, ako v prípade klimatizácie, chráňte si krčnú chrbticu a ľadviny.
Ako sme už povedali, stojanové vetráky majú väčšie priemery, obvykle okolo 40 cm. Ich ďalšou prednosťou je to, že sa dajú kúpiť aj výškovo nastaviteľné a tiež s nastaviteľným uhlom sklonu.
V oboch prípadoch je štandardnou výbavou voľba stupňa rýchlosti otáčania lyžíc ventilátora. Obvykle sú to 3 stupne, dajú sa ale kúpiť a s dvoma či viacerými.
Zo zdravotného hľadiska sú ventilátory vhodnejšie ako klimatizácia a to z toho dôvodu, že udržujú rozumnú mieru medzi vonkajšou a vnútornou teplotou. Naviac nevysušujú vzduch a ľudia majú pri ich používaní väčšiu tendenciu vetrať.
Pár ďalších typov pre horúce dni
Čo ďalšieho vám pomôže prežiť letné dni na pracovisku a navyše sa postará o to, aby ste nepodliehali únave a dokázali sa sústrediť? V prvej rade sú to tekutiny. Majte pri sebe stále dosť vody, avšak nepreháňajte to. Príliš vysoký príjem tekutín by mohol mať za následok zbytočné zaťaženie obličiek. Dnes už sa obecne vie často omieľaná informácia, že v horúčave by sme mali piť vodu skôr stredne studenú, ako ľadovú. Najlepšie urobíte, keď ju ochutíte citrusmi, ktoré podporujú hydratáciu a na organizmus pôsobia chladivo.
Čo sa týka jedla, určite voľte ľahšiu stravu. Ťažko stráviteľné potraviny vás nie len že uspia, ale aj poriadne zahrejú.
Čas strávený v teplej kancelárii vám môže uľahčiť aj vhodne zvolené oblečenie. Kúsky zo syntetických materiálov odložte radšej na iné príležitosti, do kancelárie zvoľte oblečenie z prírodných materiálov ako je napr. bavlna. Tie sú oveľa priedušnejšie a navyše lepšie sajú pot.
V neposlednej rade si robte častejšie prestávky spojené s pohybom. Vo vysokých teplotách majú končatiny tendenciu opúchať. Vďaka pochybu, krátkemu pretiahnutiu a prechádzke, tomu zabránite.
Aj keď je pobyt v kancelárii v letných mesiacoch naozaj náročný, veríme, že sme vám priniesli pár typov, ktoré vám ho uľahčia. Nezabúdajte však pristupovať najme ku klimatizácii rozumne a nepreháňať to s nastavením príliš nízkej teploty. Po opustení pracoviska sa potom snažte čo najviac času tráviť vonku. Určite vás pobyt na čerstvom vzduchu nabije pre ďalšie pracovné výkony.
(Zdroj: Marek Loduha, Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz