Ako na zmenu trvalého pobytu, postup vybavenia a kde nezabudnúť nahlásiť novú adresu

BRATISLAVA/ADMIN – Sťahovanie je bežnou súčasťou života a takmer každý z nás má aspoň jednu skúsenosť so zmenou adresy, kde býva. Popri tých príjemných starostiach typu kúpa nového nábytku alebo zariadenie vo svojom obľúbenom štýle existuje aj jedna menej príjemná povinnosť. Ide o vybavenie a ohlásenie zmeny trvalého pobytu. Ako na to?

Zmena trvalého pobytu osobne? Nabeháte sa

Najčastejšie sa zmena trvalého pobytu vybavuje osobne. V tom prípade musia vaše kroky smerovať na obecný alebo na mestský úrad v tom mieste, kde ste sa prisťahovali.

Na tomto úrade vybavíte ohlásenie nového trvalého pobytu a zároveň aj odhlásenie z toho pôvodného. Ak ste sa presťahovali s celou rodinou, môžete to vybaviť za všetkých rodinných príslušníkov naraz, musíte však mať so sebou ich platné doklady.

Aby ste si mohli vybaviť nový trvalý pobyt, potrebujete mať so sebou občiansky preukaz. Ak budete prihlasovať dieťa do 15 rokov, musíte doložiť jeho rodný list, v prípade staršieho dieťaťa jeho občiansky preukaz. Pokiaľ ste sa nasťahovali do vlastnej nehnuteľnosti, nemusíte dokladať list vlastníctva, úrad si ho podľa vašich údajov nájde sám.

V prípade, že chcete mať trvalý pobyt v nehnuteľnosti, ku ktorej nemáte vlastnícke právo, budete musieť doložiť súhlas všetkých vlastníkov danej nehnuteľnosti. Tento súhlas musí byť v písomnej podobe a musí byť notársky overený.

Dá sa to aj online na Centrálnej ohlasovni

Nechce sa vám nikam chodiť osobne? Vďaka Centrálnej ohlasovni viete cez ústredný portál verejnej správy vybaviť prihlásenie na trvalý pobyt aj elektronicky. Budete na to ale potrebovať občiansky preukaz vybavený čipom, tzv. eID kartu.

Vďaka nemu sa viete pomocou bezpečnostného osobného kódu a čítačky kariet prihlásiť na portál a do Centrálnej ohlasovni, kde sa dá vykonať viacero úkonov.

Okrem podania prihlásenia na trvalý pobyt za svoju osobu môžete podať aj prihlásenie inej osoby na trvalý pobyt, napríklad za ostatných členov rodiny. Elektronicky viete tiež získať potvrdenie o trvalom pobyte po tom, čo si ho vybavíte, napríklad za účelom jeho predloženia pre ďalšie úrady a inštitúcie. To všetko priamo z pohodlia domova.

Okrem občianskeho preukazu s čipom však potrebujete disponovať aj kvalifikovaným elektronickým podpisom. Ten musíte priložiť ku každej žiadosti alebo ku každému podaniu, ktoré súvisia s trvalým pobytom, inak nebudete môcť úkon dokončiť.

Kde treba a kde netreba ohlasovať nový trvalý pobyt

V momente, ako budete mať nový trvalý pobyt zo strany miestne príslušného úradu schválený, je potrebné požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu. Kým ho dostanete, dá vám polícia dočasné papierové potvrdenie o novom pobyte.

Následne zamierte za svojim zamestnávateľom, kde ohlásite svoju novú adresu. Ak nepracujete, treba zájsť na príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Kde naopak nemusíte chodiť, to je zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa. V prvom prípade sa o zmene vášho trvalého pobytu dozvie automaticky, pokiaľ ste štátnym príslušníkom SR. V tom druhom prípade si oznamovaciu povinnosť za vás splní váš zamestnávateľ. Ak nie ste zamestnaný, potom do Sociálnej poisťovne ísť treba.

Zmenu adresy nezabudnite oznámiť svojmu telekomunikačnému operátorovi, banke v ktorej máte účet a dodávateľom energií, či už na pôvodnej adrese alebo aj na tej novej. Na záver zájdite na katastrálny úrad, novú adresu treba vyznačiť aj v liste vlastníctva.

Podnikáte? Nezabudnite ohlásiť zmenu adresy na ďalšie miesta

Ak podnikáte v podobe živnosti, zmenu vášho trvalého pobytu je potrebné zaznamenať na Odbore živnostenského podnikania. Ten nájdete na miestne príslušnom okresnom úrade podľa nového bydliska, kde je potrebné ohlásiť zmenu miesta podnikania.

To isté platí aj v prípade, ak ste konateľom či majiteľom obchodnej spoločnosti. Zmena vášho trvalého bydliska sa zapíše do Obchodného registra. Tento návrh podávate na miestne príslušný súd podľa sídla obchodnej spoločnosti. Zmenu adresy treba oznámiť aj na daňový úrad a do Sociálnej poisťovni, do zdravotnej naopak nemusíte.

Ak ide o  registre firiem a spoločností, v nich sa zmena vášho pobytu ako živnostníka alebo zodpovednej osoby prejaví automaticky na podklade aktualizácie verejných registrov.

V prípade podnikania na živnosť je potrebné zmenu pobytu ohlásiť aj banke, v ktorej máte zriadený bankový účet. Pri obchodných spoločnostiach to nie je potrebné, pokiaľ sa nemenilo ich sídlo. Ak si to situácia vyžaduje, informujte aj svojich obchodných partnerov.

(Zdroj: Štefan Husák, iSicommerce; Foto: Getty Images)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*