Štyri pozitívne charakteristiky pracovného prostredia
Bratislava, Admin – Okrem samotného charakteru pracovných miest, jeden faktor, ktorý výrazne ovplyvňuje to, ako sa zamestnanci cítia v práci, je prostredie. Pracovným prostredím myslíme všetko, čo je jeho súčasťou pri zapojení zamestnancov do samotnej práce, ako je napríklad vzťah so spolupracovníkmi, organizačnou kultúrou, priestorom pre osobný rozvoj a iné.
Pozitívne pracovné prostredie umožňuje zamestnancom cítiť sa dobre pri príchode do práce, čo poskytuje nový priestor pre udržanie ich motivácie počas celého dňa. Máte takéto podmienky aj vy? Viete vôbec, čo všetko by vám mal zamestnávateľ poskytnúť a dokážete si to obhájiť?
- Voľná a otvorená komunikácia
Transparentná a otvorená forma komunikácie rieši potrebu zamestnancov cítiť, že to, čo chcú povedať, má svoju hodnotu. To im dáva pocit, že patria do organizácie a sú jej súčasťou. Práca sa potom stáva zmysluplnou, pretože vedia, že aj to, čím prispievajú, ovplyvňuje organizáciu, s ktorou sú spojení. Otvorená komunikácia a vyjadrovanie názorov za konferenčným stolíkom s novými konferenčnými stoličkami by nemalo byť ale dôvodom na zbytočné konflikty.
- Bilancia pracovného a súkromného života
V každej práci musí existovať určitá rovnováha medzi pracovným a osobným životom. Vo všeobecnosti má tento pocit rovnováhy za následok zlepšenie pracovnej spokojnosti medzi zamestnancami, pretože budú cítiť, že neprehliadajú ostatné oblasti svojho života, ktoré sú, ak nie viac, pre nich dôležité, ako práca.
Nemalo by sa to ale zbytočne preháňať a zneužívať. Aj keď sa na dobré veci veľmi rýchlo zvyká, objednávka chutnej kávy pre firmu nie je odmenou, ktorá by mala patriť k vašej mzde. Jedná sa maximálne o prejav dobre vôle zo strany vášho nadriadeného, ak vám z času na čas dopraje šálku tohto povzbudzujúceho nápoja.
- Zameranie na školenie a rozvoj
V čase, keď je zmena oveľa častejšia ako kedykoľvek predtým, je nevyhnutné, aby organizácie držali s nimi krok a zodpovedajúcim spôsobom školili aj svojich zamestnancov. Práca za počítačom je viac menej istá a stretnete sa s ňou v každej jednej spoločnosti. Aj keď si obsluha týchto zariadení a technologických noviniek môže niekedy vyžiadať svoju daň v podobe vzniku karpálneho tunela, je nutné sa v tomto smere prispôsobovať neustálym aktualizáciám a novinkám. Nechceme predsa, aby nás stroje vymenili.
- Uznanie za vykonanú prácu
To najdôležitejšie na záver. Odmeny sú potrebné pre vyššiu produktivitu zamestnancov. Bez financií sa existovať nedá, no nemali by sme si zakladať len na nich. Aj zamestnávateľ musí vedieť, že niekedy pomôže pracovníkovi jednoduchá a srdečná pochvala v podobe slovného prejavu. Predsa len sme stále živé bytosti, ktoré majú určité city a emócie. Priznajte si, že s radosťou z takéhoto ohodnotenia vám vaša práca ide naozaj od ruky.
(Zdroj: ML; Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz