Viac podpory najmenším podnikom (mikrofirmám)

Bratislava, Admin – Podľa generálnej sekretárky Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) Violy Kromerovej by zamestnanosť, najmä na vidieku, zvýšila lepšia podpora najmenším podnikom. „Veľkú väčšinu, až 96,6 %, podnikov u nás tvoria mikrofirmy s jedným až deviatimi ľuďmi. Ide o samostatne zárobkovo činné osoby, ale tiež veľký počet eseročiek, ktoré sa živia hlavne remeslom a službami. Štát by sa mal zamerať na vytváranie lepších podmienok pre tieto firmy, aby mohli rozvinúť svoj program a zamestnať viac osôb,“ uviedla V. Kromerová. Pripomenula, že SŽZ v minulosti presadzoval rôzne formy podpory v rámci legislatívneho procesu.
„Dosiahli sme, aby rodinný príslušník mohol pomáhať vo firme, čo je obvyklé a normálne. Podarilo sa presadiť aj inštitút spolupracujúcej manželky.“ Podľa nej je to však málo. Formu udeľovania rodinných “povoleniek”, by si vedela predstaviť v období zberu lesných plodín, ako čučoriedky, brusnice, hríby, šípky, kde by mohol štát zmeniť taktiku. „Nie je potrebné trestať aktívnych občanov, ktorí si chcú takýmto zberom privyrobiť, oveľa rozumnejšie by mohlo byť vydávanie tzv. rodinnej licencie na zber lesných plodov, ktorý by bol kontrolovaný – podľa dovolených oblastí, druhov a obdobia,“ uviedla. Bol by tak zabezpečený zber týchto plodín, ich kvalita pri predaji a tiež zdanenie.
„Takto organizované rodinné podnikanie by bolo spoločnosti len na prospech, najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou a podmienkami na rozvoj cestovného ruchu,“ doplnila predstaviteľka SŽZ.

(Zdroj: TA/VN, Na fotke: Viola Kromerová, generálna sekretárka SŽZ)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*