Väčšina Slovákov je so zamestnaním spokojná

Admin, 16.10.2012 - Viac ako tri štvrtiny Slovákov tvrdia, že sú spokojní so svojim aktuálnym zamestnaním. Pre spokojnosť potrebujú dobrý kolektív a prácu, ktorá ich baví viac ako vysoké finančné ohodnotenie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Prima banku

vypracovala agentúra 2muse na vzorke 700 respondentov vo veku 18 až 65 rokov.

Len 58 %   respondentov považuje za dôležité pracovať v odbore, ktorý vyštudovali. Záleží na tom najmä starším ľuďom. „Tento výsledok ukazuje, že požiadavky zamestnávateľov a ponuka školstva u nás nie sú v súlade. Mladí sa často vzdelávajú v odboroch, ktoré tu nevedia využiť a zamestnávatelia potom vynakladajú prostriedky na ich dodatočné vzdelávanie. V súčasnosti existuje široké spektrum možností uplatnenia, na mnohé z nich u nás ani neexistujú študijné odbory,“ povedal Marek Tomeš, špecialista na prieskumy Prima banky.


Až 95 % opýtaných povedalo, že v práci im najviac záleží na dobrom kolektíve. Ďalej nasledovala odpoveď práca, ktorá ma baví (94 %). Financie sa dostali na tretie miesto, keď ich za dôležité označilo 89 % respondentov. V prvej pätici priorít sa ešte objavila práca v regióne, v ktorom bývam a možnosť kariérneho rastu.

Benefity
Najatraktívnejšie sú pre pracujúcich predovšetkým finančné benefity ako napríklad príspevky na dôchodok, cestovanie do práce, na hypotéku, či dovolenku (44%). „Je tomu tak z viacerých dôvodov. Jedným je nižšia úroveň miezd na Slovensku, kedy je akákoľvek finančná pomoc vítaným príspevkom do rodinného rozpočtu. Ďalším z faktorov je nižšia miera firemných kultúr na Slovensku a čiastočne aj menšia kreativita zamestnávateľov, ktorí často nič iné okrem finančných benefitov v ponuke nemajú,“ povedal Marek Tomeš.
Ďalšími z lákavých benefitov je aj nadštandardná zdravotná starostlivosť (15%), služobné auto (14%), vzdelávanie a školenia (12%).

(nu)

Foto: Archív Primabanka

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*