Už desať rokov platíme bezkontaktne

Zľava: Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko a Matej „Sajfa“ Cifra.

Bratislava, Admin – Bezkontaktné platby na Slovensku oslavujú okrúhle desiate výročie. Od svojho zavedenia spoločnosťou Mastercard v roku 2008 sa tešia u držiteľov kariet mimoriadnej obľube. Slováci tieto platby pokladajú za jednoduché, bezpečné a pohodlné. Svedčí o tom takmer 73-miliónov bezkontaktných transakcií, ktoré len v prvom kvartáli tohto roka na Slovensku prebehli prostredníctvom takmer 5-miliónov vydaných bezkontaktných kariet.

Zľava: Richard Walitza, viceprezident pre mobilné platby a inovácie spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku; Milan Laitl, Senior Account Manager Mastercad pre Slovensko a Martin Dolejš, Head of commerce Development CZ&SK CEE Division.

Prvá bezkontaktná platba sa uskutočnila vďaka Mastercard pred desiatimi rokmi v jednom z bratislavských podnikov. Odvtedy si bezkontaktné platby Slováci mimoriadne obľúbili a ich záujem o tento spôsob platenia neustále rastie. Kým v roku 2011 bolo v obehu okolo 392-tisíc bezkontaktných platobných kariet, o sedem rokov neskôr ich počet vzrástol na takmer 5 miliónov, pričom až 89 % Slovákov využíva bezkontaktnú platobnú kartu aspoň raz sa rok. Zvýšený záujem o bezkontaktné platenie umožňuje aj rastúci počet bezkontaktných terminálov. Z celkového počtu 43 563 terminálov je na Slovensku až 97 % bezkontaktných.

K desiatemu výročiu bezkontaktných platieb na Slovensku pripravili tortu v podobe karty Mastercard.

„Slovensko patrí v platbách medzi najinovatívnejšie krajiny. Je preto logické, že dôvera nakupujúcich k bezkontaktným technológiám je vyššia než kedykoľvek predtým,“ uviedol Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko (na obr. č. 1 a 3).

Tlačovej konferencii sa zúčastnili (zľava) Milan Laitl a Martin Dolejš.

Dôkazom, že bezkontaktné karty zažívajú na Slovensku mimoriadny úspech je aj ich čoraz častejšie používanie. Na rozdiel od zvyšku Európy, kde bezkontaktné platby pomocou kariet využíva len 49 % obyvateľov, u nás je to takmer 90 %. Už za prvý kvartál tohto roka Slováci v bezkontaktnom platení s počtom transakcií 72 651 825, takmer dosiahli celkový počet transakcií vykonaných za celý minulý rok, v ktorom bezkontaktne zaplatili spolu 73 030 914-krát.

Popri stabilnom raste množstva bezkontaktných platieb postupne miznú aj prekážky a obavy, ktoré by bránili ich väčšiemu rozšíreniu. V poslednom čase je aj celkovo v Európe zaznamenaný zásadný pokles obáv z možného podvodu, až o 24 %.

Platby bezkontaktnou platobnou kartou dnes predstavujú oproti hotovosti najrýchlejší a najjednoduchší spôsob platenia. Ich obľuba tiež vedie k tomu, že Slováci uvažujú o nových spôsoboch bezkontaktnej platby, najnovšie sú to platby prostredníctvom mobilného telefónu, ktoré Mastercard podporuje, alebo použitie digitálnych peňaženiek ako je Masterpass.

V porovnaní s európskymi krajinami ako Nemecko, Francúzsko, Česká republika, Maďarsko alebo Poľsko, kde využíva mobilné platby v priemere 38 % obyvateľov, využívajú Slováci mobilné platby vo vyššej miere (51 %).

Budúcnosť bude plne digitálna. Vzhľadom na to, že obľúbenosť bezkontaktných riešení neustále stúpa, Mastercard spolu so spoločnosťou FairSoft v súčasnosti testuje mobilnú aplikáciu Global Pay, ktorá umožňuje zákazníkom objednávať a platiť za jedlo priamo „od stola“, prostredníctvom digitálnej peňaženky Masterpass. Ide o nový pohodlný, komfortný a bezpečný spôsob objednávania a platenia. Aktuálne je dostupný v bratislavskej reštaurácii U zlatého bažanta a postupne sa bude na Slovensku rozširovať ďalej.

Moderné technológie uľahčujú ľuďom každodenný život. Táto aplikácia je dôkazom, že dnes už možno spojiť príjemnosť a užitočnosť a priniesť tak zákazníkom opäť niečo viac,“ uviedol Richard Walitza, viceprezident pre mobilné platby a inovácie spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku (na obr. č. 2).

Budúcnosť platieb bude bezkontaktná. Viac ako 31 % Slovákov má záujem platiť bezkontaktne pomocou inteligentných hodiniek, náramkov, kľúčeniek a ďalších nositeľných zariadení. Slováci sa tak dostávajú nad európsky priemer, ktorý je podľa aktuálnych zistení spoločnosti Mastercard na úrovni približne 24 %, čo je viac ako 175 miliónov osôb.

Dnes je táto technológia ešte na začiatku, ale svojich užívateľov, ktorí sú ochotní zabudnúť na peňaženku, si už získava. Na Slovensku elektronickým peňaženkám dáva prednosť až 47 % obyvateľov, pričom európsky priemer predstavuje 40 %.

Do roku 2020 bude podľa predikcií spoločnosti Mastercard až 62 % nositeľných zariadení obsahovať platobné funkcie.

Ivan Kubaš, predseda Združenia pre bankové karty Slovenska. Ako prvý bol pri spustení prvej HCE platby.

Porovnanie bezkontaktných nákupov a platieb na Slovensku s vybranými skupinami krajín Európy:

Slovensko Česká republika, Francúzsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko Širšia skupina európskych krajín a Ruska*
Využívanie bezkontaktných platieb 89 % 63 % 64 %
Využívanie bezkontaktných platieb prostredníctvom bezkontaktných kariet 84 % 53 % 49 %
Rozpoznanie univerzálneho symbolu bezkontaktnej karty 54 % 44 % 41 %
Frekvencia nákupov s bezkontaktnou platbou 67 % 42 % 41 %

Zdroj: Mastercard Global Consumer Tracker in Europe

*Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Izrael, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Veľká Británia, Ukrajina.

(Zdroj: Zuzana Maslišová, Supreme Communication; Pripravila: Valéria Nagyová)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*