Top hráči zakopli, obrat vzrástol mierne

Bratislava, Admin – Nadnárodná spoločnosť pre poistenie pohľadávok Coface predstavuje výsledky šiesteho ročníka štúdie TOP 500 najväčších spoločností v strednej a východnej Európe – Coface CEE Top 500. Najväčšie podniky v regióne sú zoradené podľa obratu, pričom rebríček analyzuje aj ďalšie dôležité údaje, ako je zisk, počet zamestnancov, zameranie spoločnosti, odvetvie a trhy.

„Zmena v rebríčku Top 500 firiem dokladuje ekonomické podmienky vlaňajšieho roka – a ten nebol úspešný. Nízke vývozné ceny kvôli slabému výkonu eurozóny a obmedzenia v prístupe k úverom urobili z roku 2013 ťažký a náročný rok pre podniky. V dôsledku toho Top 500 spoločnosti uzavrelo rok 2013 so stabilným obratom a miernym poklesom miery náboru zamestnancov. Vidíme, že veľkí hráči majú obzvlášť vážne problémy s udržaním si výkonnosti z predchádzajúcich rokov,“ vysvetľuje Katarzyna Kompowska, výkonná riaditeľka Coface pre strednú Európu.

Top 500 hráčov: mierny nárast obratu, skromný nábor zamestnancov

Náročný rok 2013 v ekonomike mal vplyv na TOP 500 najväčších hráčov: spoločnosti v strednej a východnej Európe zvýšili svoj obrat len mierne o 0,2 % na viac ako 644 miliárd eur (2013: + 5 %). Hocako, najväčšie spoločnosti v strednej a východnej Európe zostali naďalej veľmi dôležitými zamestnávateľmi v regióne. Hoci čísla o zamestnanosti poklesli
o -0,8 % v porovnaní s vlaňajším rebríčkom, i tak sa Top 500 firiem v regióne podieľa až 3,7 % na celkovej pracovnej sile (asi 2,5 milióna zamestnancov) v strednej a východnej Európe. Krajiny s dobrými tempom rastu HDP, ako je Lotyšsko, Rumunsko a Litva, ukázali najvyšší nábor zamestnancov (od 2 % do 6,5 %). Na druhej strane, v piatich z celkovo 13 krajín sa prepúšťalo. Poľsko v tomto smere vykazuje stabilné údaje o zamestnancoch.

Top 3 krajiny: slabí víťazi a dynamicky padajúce hviezdy

Poľsko je opäť domovom väčšiny top hráčov zo strednej a východnej Európy, ale víťazstvo v rebríčku je skromné. Celkovo je v rebríčku až 148 spoločnosti, čo je o 23 menej ako v roku 2012. Prvenstvo si tak drží aj tým, že je najväčšou ekonomikou v strednej Európe. Negatívna zmena odráža spomalenie rastu HDP v krajine v roku 2013 (1,6 %), ktorý sa už znížil zo 4,5 % v roku 2011 na 1,9 % v roku 2012.

Ukrajina odsunula z druhej priečky Maďarsko a obratom svojich firiem prekvapila. Deväťdesiat ukrajinských spoločností dosiahlo za vlaňajšok obrat 101 miliárd eur, čo je vôbec najvyššia hodnota v rebríčku. Väčšina nováčikov v rebríčku s výnimočne vysokým tempom rastu obratu sú Ukrajinci. Na druhej strane, známe spoločnosti z predchádzajúcich ročníkov v rebríčku často hlásili za vlaňajšok obrovský pokles obratu a prišli tak o svoje pozície. Len sedem z nich si pozíciu zlepšilo.

Tretia priečka patrí Maďarsku. Do TOP 500 sa dostalo 62 maďarských spoločností, čo je o štyri menej ako za rok 2012.Po piatich po sebe idúcich kvartáloch v recesii, kedy od roku 2009 pociťovalo Maďarsko aj negatívny záujem investorov, sa podnikateľská dôvera maďarských spoločností v druhom polroku 2013 ozdravila. HDP za vlaňajšok tiež vzrástlo o 1,1 %. Hlavným prispievateľom k rastu sa stal zahraničný dopyt. Tento pozitívny obrat k lepšiemu sa tak tiež odráža v náraste obratu hlavných maďarských hráčov (+ 1,2 %).

Odvetvia: ropa a zemný plyn zostávajú na prvom mieste

Firmy zo sektora ropy a zemného plynu majú opäť najpočetnejšie zastúpenie v Top 500 rebríčka. Celkovo 77 obrov dosiahlo obrat 162 miliárd eur, čo je však medziročne o 3,4 % menej. Z tohto sektora vzišiel aj víťaz rebríčka Top 500, ktorý je z Poľska: spoločnosť PKN ORLEN je opäť prvá aj napriek negatívnym zmenám týkajúcich sa čistého zisku a obratu. Tento výsledok spôsobila jej nezisková rafinéria Możejko v Litve, ktorá mala za vlaňajšok vysoké straty.

Rovnako ako v predchádzajúcom roku, aj teraz dodávatelia energií dosiahli obrat rovnajúci sa takmer polovici obratu víťazného sektora (90 miliárd eur). Kým priemerný rast obratu 11 % bol za rok 2012 celkom sľubný, za vlaňajšok sa znížil len na 0,9 %.

Desiati nováčikovia rebríčka zvýšili celkový počet zástupcov maloobchodu v CEE Top 500 rebríčku na 56. Väčšina zamestnancov z Top 500 rebríčka (20,4%) pôsobí v maloobchodnom sektore. Utlmenie dopytu a pokles výdavkov domácností mal od začiatku roka 2013 vplyv na zhoršenie maloobchodu a veľkoobchodu. Navyše, rastúca konkurencia a konsolidácia procesov postihla oba tieto odvetvia, ktoré sa v druhej polovici roka 2013 začali pomaly spamätávať. Podporila to nízka inflácia a známky návratu dôvery spotrebiteľov. Na konci náročného roka 2013 dosiahlo 56 spoločností obrat vo výške 68 miliárd eur (+ 5,1 %), no pocítilo pokles zisku.

Prepadajúce sa sektory vedie stavebníctvo. To zostane v regióne strednej a východnej Európy v ťažkej pozícii a bude živiť štatistiky konkurzných konaní v mnohých krajinách tohto regiónu. Iba šesť firiem sa z tohto sektora dostalo do Top 500 rebríčka, s obratom spolu 4,6 miliardy eur (-17,7 %). Prepúšťanie zamestnancov, ktoré sme videli za rok 2012 (-8 %) pokračovalo aj za vlaňajšok, o -16,9 %. Ďalšími neúspešnými hráčmi sú firmy z telekomunikácií (25 firiem, obrat -4 %) a ťažobného priemyslu (12 spoločností, obrat – 5,2 %).

„Vyhliadky na rok 2014 sú opatrne optimistické aj napriek pretrvávajúcim problémom v eurozóne a pomalému a postupnému zlepšovaniu domáceho dopytu. Coface predpokladá, že priemerná miera rastu HDP v krajinách strednej a východnej Európy sa takmer zdvojnásobí, z 1,1 % v roku 2013 na 2,4 % v roku 2014. Vývoj v krajinách strednej a východnej Európy je však oveľa nehomogénnejší ako kedykoľvek predtým: od rastu HDP Chorvátska vo výške -0,6 % po 3,8 % v Lotyšsku,“ dodáva Katarzyna Kompowska výkonná riaditeľka Coface pre strednú Európu.

(Zdroj: Mediamedia)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*