Sme pripravení na sprísnené podmienky poskytovania úverov?

Bratislava, Admin – Podľa nových pravidiel zavedených v júli tohto roka sa pre mnohých ľudí stáva vlastné bývanie čoraz menej dostupným. Pri žiadosti o hypotéku banky svojim klientom už neposkytnú 100 % z ceny nehnuteľnosti. Z výsledkov prieskumu realizovaného spoločnosťou TOWER FINANCE vyplynulo, že Slováci si tieto zmeny uvedomujú a pri financovaní bývania počítajú aj s vlastnou hotovosťou. Zároveň, pri žiadosti o hypotéku je pre nich vlastná hotovosť až na poslednom mieste. V praxi to znamená, že väčšina Slovákov bude potrebovať k hypotéke ďalší úver na dofinancovanie, ktorý im môže výrazne zvýšiť mesačné náklady na bývanie a viesť k väčšiemu preplateniu úveru.

Podľa výsledkov reprezentatívneho prieskumu je pri žiadosti o hypotéku dostatočná hotovosť na dofinancovanie úveru dôležitá len pre 8% opýtaných. Najväčšie nároky na kúpu nehnuteľnosti majú pritom mladí ľudia, ktorí majú zároveň najmenej času nasporiť si dostatočnú hotovosť na jej kúpu. „Zatiaľ čo mladí ľudia si potrebujú požičať v priemere až 90 000 €, staršie vekové skupiny si potrebujú požičať v priemere o 20 000 € menej. Ak si uvedomíme, že banky postupne nebudú poskytovať viac ako 80 % z ceny nehnuteľnosti, ľudia, ktorí nebudú mať pripravenú dostatočnú hotovosť budú musieť využiť iné formy dofinancovania v podobe medziúverov alebo iných bankových produktov určených na dofinancovanie,“ upozorňuje Ondrej Broska, partner spoločnosti TOWER FINANCE.

V podmienkach týkajúcich sa poskytovania úverov sa odráža aj situácia na realitnom trhu. Keďže ešte stále dopyt prevyšuje ponuku, ceny nehnuteľností sú na maxime a momentálne neklesajú. O vlastné bývanie majú záujem najmä mladí ľudia, ktorí premýšľajú o kúpe svojej prvej nehnuteľnosti. Práve oni najviac pocítia zmeny súvisiace s reguláciou hypoték. Ondrej Broska dodáva, „okrem už dobre známych zmien týkajúcich sa regulácie hypoték nás čaká zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré v uplynulých dňoch oznámila Európska centrálna banka. Toto zvyšovanie sa samozrejme prejaví v zdražovaní úverov.”

Na bývanie si sporí len 21 % Slovákov, no až 80 % vie, že pri financovaní bývania bude potrebovať aj hotovosť. Podľa výsledkov prieskumu si Slováci dokážu odložiť v priemere 1 831 €  ročne, čo je 152,6 € mesačne. Najčastejší účel na ktorý si Slováci odkladajú, je rezerva do budúcnosti 71 %. Najviac si pritom dokáže ušetriť staršia veková kategória a opýtaní na západnom Slovensku. „Neexistuje správna odpoveď na otázku, kedy je vhodný čas začať sa pripravovať na vlastné bývanie. Každý, kto chce mať v budúcnosti vlastné bývanie by sa na to mal začať pripravovať ihneď. Pretože mať k dispozícii 10 000 či 20 000 € z mesiaca na mesiac nebude jednoduché,“ doplnil Mário Markech, partner spoločnosti TOWER FINANCE.

Až viac ako polovica Slovákov sa oberá o možnosť výberu najvýhodnejšej hypotéky tým, že sa neradí s nezávislým odborníkom. Prieskum ukázal, že v otázke financovania bývania sa radí odbornými radami nezávislého finančného poradcu 43 % opýtaných, no až 33 % opýtaných dôveruje len poradcovi svojej banky a pomerne veľká časť sa radí aj s rodinou a známymi, až 24 %. To v konečnom dôsledku môže viesť k nevýhodným rozhodnutiam spôsobenými neodbornými radami. „Treba si uvedomiť to, že finančný poradca dokáže nie len porovnať ponuky všetkých bánk na trhu, ale hlavne vie vhodne skombinovať produkty (hypotéka + úver na dofinancovanie) tak, aby klient dostal najvýhodnejšiu kombináciu a ušetril tak nie len na mesačnej splátke, ale aj na celkovom preplatení úverov. V ideálnom prípade vie naplánovať financovanie bývania tak, aby klient vôbec nemusel hypotéku dofinancovávať inými úvermi,” uzavrel Ondrej Broska

Prieskum formou dotazníkovej metódy realizovala spoločnosť TOWER FINANCE medzi obyvateľmi SR vo všetkých krajských mestách vo veku od 18 rokov, na vzorke 1 200 respondentov. Realizácia prebehla v októbri 2018.

(Zdroj: Patrícia Somorovská, DIVYDMedia; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*