Slováci zaostávajú vo financiách za Európou

Admin, 26. 11. 2013 - Finančné sprostredkovanie na Slovensku za dvadsať rokov výrazne zmenilo spôsob, ako využívame finančné produkty. Investície do životného poistenia sa takmer strojnásobili a priemerný počet zmlúv, uzavretých cez sprostredkovateľa stúpol podľa štatistík OVB Holdingu

priemerne na 2,4 zmluvy a takmer sa vyrovnal susedným Čechám (2,5). Napriek tomu zostávajú Slováci voči vyspelej Európe nedostatočne poistení s rezervami vo finančnom plánovaní a finančnej gramotnosti. Jedným z dôvodov je fakt, že o finančných záležitostiach sa väčšina ľudí prioritne radí s rodinou a iba každý šiesty Slovák osloví profesionála – finančného sprostredkovateľa.

Prvé sprostredkovateľské spoločnosti vstúpili na slovenský trh v novembri 1993, konkrétne MBI a OVB. Pôvodom nemecká a dnes celoeurópska spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko je dnes trhovou jednotkou s viac ako 800 tisíc klientmi a takmer 2 miliónmi uzavretých zmlúv. „Trh finančného sprostredkovania sa za dvadsať rokov výrazne zmenil. Kým v roku 1993 sme klientom mohli ponúknuť iba stavebné sporenie od jedinej spoločnosti, dnes spolupracujeme s 29 partnermi z radov bánk, poisťovní a dôchodkových správcovských spoločností. Sprostredkovateľ má dnes výrazne lepšie možnosti, ako vyhodnotiť osobnú situáciu klienta a navrhnúť mu finančné riešenie podľa jeho potrieb a aktuálnej životnej etapy,“ hovorí Ing. Jaroslav Vonkomer, predseda predstavenstva OVB Allfinanz Slovensko.

infograf_2 zm

Iba každý šiesty Slovák oslovuje s financiami profesionála
Podľa prieskumu GfK z júna 2013 pre trhovú jednotku OVB Allfinanz Slovensko až 55 % Slovákov rieši finančné záležitosti s rodinou, približne pätina navštívi banku alebo hľadá informácie na internete. Na profesionála – finančného sprostredkovateľa – sa obracia len 14 % opýtaných. „Na lekára či právnika ako profesionálov sa obraciame už akosi automaticky. Avšak oslovenie finančného sprostredkovateľa ako odborníka ešte nemáme úplne v krvi. Väčšina Slovákov má zatiaľ pocit, že financiám rozumie, a preto ich rieši individuálne, aj keď prieskumy finančnej gramotnosti ukazujú opak. Pritom oslovením odborníka môžu ľudia len získať – sprostredkovateľ sa vďaka prehľadu dlhodobo postará o to, aby finančné produkty plnili svoju funkciu,“ vysvetľuje Robert Schmidt, člen predstavenstva OVB Allfinanz Slovensko.
Slováci zostávajú oproti vyspelým štátom s odstupom nedostatočne poistení. Kým poistná suma v životnom poistení dosahuje 1,3 % HDP, v Nemecku je to 3,1 % a vo Veľkej Británii až 8,4 %. Kým majetok si vážime porovnateľne, v poistení životnej úrovne sme aj po dvadsiatich rokoch výrazne za vyspelou Európou.

infograf_1_low_res

Mýtus: Finančné poradenstvo nie je len pre bohatých
Medzi dôvody, prečo Slováci nevyužívajú rady od profesionálov, patrí podľa prieskumu GfK aj pocit, že finančné plánovanie je len pre bohatých. „Viac ako pätina Slovákov hovorí, že nemá peniaze, aby oslovila sprostredkovateľa. Pritom finančne plánovať sa dá pri akomkoľvek pravidelnom príjme, nehovoriac o tom, že naši sprostredkovatelia už pomohli desiatkam klientov vyriešiť zdanlivo neriešiteľnú situáciu od preúverovania až po exekúcie a zablokovanie celého majetku,“ vysvetľuje Ján Jánošík, krajský riaditeľ pre OVB Allfinanz Slovensko.

(Seesame)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*