Priamy predaj a ochrana spotrebiteľa

Bratislava, Admin –  Hlavným predmetom činnosti ZPP je podpora priameho predaja na Slovensku, presadzovanie záujmov členských firiem, resp. predajcov, a ochrana samotného spotrebiteľa, resp. kupujúceho. Priamy predaj je založený na osobnom vzťahu medzi predávajúcim a jeho klientom, čo korešponduje aj s celou filozofiou ZPP. Prostredníctvom priameho predaja členské firmy ponúkajú vysokokvalitné produkty, ktoré predávajú za výhodné ceny.Cieľom združenia je udržať vyváženú situáciu na trhu a zabezpečiť, aby boli pravidlá priameho predaja dodržané zo strany predávajúcich firiem a ich priamych predajcov, pričom jeho hlavnou úlohou je chrániť spotrebiteľa prostredníctvom samoregulácie.

Etický kódex ZPP
Špecifická forma obchodovania si vyžaduje aj špecifické reguly, ktoré musia byť striktne dodržané každým členom alebo uchádzačom o členstvo v združení. Popri zákonníkoch, ako sú daňový, podnikateľský či občiansky zákonník, existujú aj etické normy, ktoré pochádzajú práve z dielne ZPP a sú bezpodmienečne záväzné pre všetkých jeho členov.
Azda najdôležitejším dokumentom je okrem rôznych stanov etický kódex ZPP, ktorý nadväzuje na obdobný dokument európskej federácie priameho predaja SELDIA a je v súlade s etickými kódexmi a obchodnými pravidlami jednotlivých členských firiem. Stanovuje etické pravidlá, ktorými sa členovia združenia dobrovoľne riadia, vymedzuje zásady vzťahu firiem k svojim predajcom a zároveň vysvetľuje pojem a podstatu priameho predaja, čím ho jasne odčleňuje od akejkoľvek nelegálnej metódy predaja.

 zpp2

Členovia ZPP
Členmi nášho združenia sú svetoznáme spoločnosti pôsobiace v sektore priameho predaja v maloobchodnom prostredí. ZPP už viac ako 20 rokov obhajuje záujmy svojich členov a snaží sa o čistotu podnikateľského prostredia na Slovensku.

Amway je spoločnosť priameho predaja s obratom 10,8 miliárd USD (v roku 2014), založená bola a sídli v americkom Michigane. Najpredávanejšie výrobky Amway sú vitamíny, minerály a doplnky stravy NUTRILITE ™, kozmetika ARTISTRY ™ a zariadenie na úpravu vody značky eSpring ™. Všetky výrobky možno zakúpiť výhradne od vlastníkov podnikania Amway. Vďaka globálnym obratom v roku 2014 je podľa rebríčka Direct Selling News spoločnosť Amway aktuálne najväčšou spoločnosťou priameho predaja na svete.
Amway zamestnáva viac ako 21-tisíc ľudí a združuje okolo troch miliónov distribútorov. Spoločnosť expandovala na európsky trh v roku 1973, na Slovensku pôsobí od roku 1994.

Spoločnosť JUST má veľmi bohatú históriu, založil ju Švajčiar Ulrich Jüstrich, a to už v roku 1930 v mestečku Walzenhausen. Vtedy sa firma špecializovala na výrobu vysokokvalitných kief výhradne z prírodných surovín. Pri tejto myšlienke aj zostala. Ku kefám pribudli bylinné prírodné kozmetické prípravky a neskôr pod značkou Nahrin doplnky zdravej výživy, koreninové zmesi, sirupy či bujóny.
Spoločnosť JUST pôsobí na Slovensku od roku 1992 a o tri roky neskôr začala ponúkať aj zdravé potraviny Nahrin, ktorých hlavnou myšlienkou je využívať silu prírody v spojitosti s blahodarnými účinkami pre ľudský organizmus. Spoločnosť JUST Slovensko je výhradným zástupcom svetoznámych švajčiarskych výrobkov na slovenskom trhu.

Jedna z najväčších spoločností zaoberajúcich sa priamym predajom v oblasti pleťovej a dekoratívnej kozmetiky je značka Mary Kay®, ktorá je výsledkom cieľavedomosti jedinej ženy. Založila ju v roku 1963 Mary Kay Ash a dnes by mohla byť na svoje dielo právom hrdá. Firma Mary Kay je v súčasnosti zastúpená v 35 krajinách sveta a pracuje pre ňu viac ako 3,5 milióna kozmetických poradkýň. Spoločnosť trvá na tom, že svojim zamestnankyniam ponúka jedinečnú príležitosť na sebarealizáciu, finančnú nezávislosť a navyše aj spokojnosť v osobnom živote. Mary Kay pôsobí aj na Slovensku, a to od roku 2000. Zaujímavosťou je, že značku nepropagujú žiadne známe tváre, spoločnosť si zakladá na tom, že jej tvárou sú práve poradkyne po celom svete.

Spoločnosť Nu Skin sa zaoberá predajom produktov proti starnutiu a doplnkov výživy prostredníctvom značiek Nu Skin® a Pharmanex®. Založená bola v roku 1984 v americkom štáte Utah, no na americkom trhu rozhodne nezostala. V súčasnosti pôsobí v 54 krajinách sveta a má viac ako 1 milión distribútorov a zákazníkov.
Víziou spoločnosti je stať sa jednotkou medzi firmami priameho predaja a dať svojim predajcom väčšiu províziu ako ktorákoľvek iná spoločnosť z tejto oblasti predaja. Nu Skin pôsobí na Slovensku od roku 2007 a jej produkty sa stávajú celosvetovým štandardom v boji proti starnutiu a v oblasti zdravej výživy.

Životným dielom dvoch bratov a ich priateľa sa v roku 1967 stala švédska kozmetická spoločnosť Oriflame, ktorá dnes pôsobí na trhoch viac ako 60 krajín po celom svete. Združuje približne 3,6 milióna kozmetických poradkýň, ktoré si vďaka nezávislej práci pre Oriflame môžu splniť svoje sny. Spoločnosť sa drží hesla „Zarob si dnes a zajtra si splň svoje sny“. Oriflame a jeho prírodné výrobky sa držia filozofie úcty k prírode a k ľuďom samotným, čo dokazuje aj množstvo charitatívnej činnosti, do ktorej sa spoločnosť zapája.

Vďaka pevnej vôli a nekonečnej podpore manžela dokázala učiteľka Mabel Bakerová vybudovať impérium. Na začiatku 20. storočia začala s vyrábaním sviečok z kra s voskovitými bobuľami a v roku 1909 začala v tom, čo mala rada, podnikať. V roku 1973 založila jej dcéra spoločnosť PartyLiteGifts s tromi zamestnancami a s myšlienkou využitia priameho predaja ako metódy, prostredníctvom ktorej sa budú predávať kvalitné výrobky cez osobný vzťah predajcu a kupujúceho. V roku 1990 došlo k úplnému rozmachu PartyLite, keď ju prevzala spoločnosť Blyth.
V súčasnosti pôsobí PartyLite v 18 krajinách sveta a združuje viac ako 68-tisíc poradkýň. Spoločnosť stále zostala verná kvalitným, poctivým a čestne vyrobeným sviečkam, tak ako zakladateľka Mabel, no portfólio rozšírila o veľkú škálu doplnkov a vôní pre domácnosti.

graf 4

graf 1

graf 2

graf 3

graf 3

(Zdroj: Michaela Mikulášových, Public Plus, Pripravil: Eugen Michal Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*