Pri plánovaní dieťaťa rátajte s nárastom mesačných výdavkov

Bratislava, Admin – Plánujete prírastok a rozmýšľate, aké náročné to bude po finančnej stránke? Výchova dieťaťa v dnešnej dobe veru nie je lacná záležitosť. Samozrejme sa nikto nerozhoduje len podľa finančnej záťaže. No predstava, čo vás čaká, môže pomôcť s čo najlepším plánovaním.

Skúsme sa pozrieť na prvé tri roky vašej ratolesti. Čo všetko jej bude treba a koľko to približne vychádza?

Koľko vás vyjde samotné tehotenstvo a prvé tri roky dieťaťa
Už počas tehotenstva sa začne zvýšená starostlivosť o budúcu maminu a dieťatko. Tým sa zvyšujú aj finančné nároky. Samozrejme, dá sa brať do úvahy aj to, že môžete dediť po sestre či inom rodinnom príslušníkovi. Málokedy si však takto viete vybaviť celú výbavičku.

Už len základná výbava dá finančne dosť zabrať. Vezmime si kočík, postieľku, prebaľovací pult, vaničku, odrážadlo či rôzne ďalšie potreby. Ak do toho ešte vezmeme prípadné zmeny na dome, môže vás to stáť niekoľko stoviek eur. Dokonca aj vyše tisíc eur.

Takisto vás neobíde kúpa potrieb na kŕmenie. Vezmime si už len obyčajné podprsenky na kojenie. V bežnom obchode vás vyjde okolo 20 až 25 eur a v špeciálnom môže aj viac. Ak náhodou nebudete môcť kojiť, budete potrebovať ďalšie veci navyše. Budete si musieť kupovať umelé mlieko, sterilizátor či ohrievač fľaše. Umelá výživa sa dokonca odvíja od veku dieťaťa, takže neskôr budete potrebovať iný typ umelého mlieka.

Medzi ďalšie výdavky, ktoré vás čakajú, patrí aj kúpa plienok. Plienky majú tiež svoje číslovanie a vždy si treba dať pozor na zvolenie vhodnej veľkosti. Balené bývajú po 56, 70, 124 alebo aj 150 kusoch. Vybrať si teda viete medzi rôznymi veľkosťami a baleniami. Tie najmenšie balenia vás vyjdu okolo 15 až 20 eur, závisí aj od značky – Pampersky sú síce kvalitné, ale aj si priplatíte.

Okrem výdavkov na umelú výživu či plienky by ste nemali zabúdať aj na detskú kozmetiku, oblečenie alebo hračky. Samozrejme, každý míňa toľko, koľko si môže dovoliť. Je ale prirodzené, že chcete dopredu vedieť, čo všetko vás s príchodom dieťaťa čaká.

Všeobecné náklady na dieťa
Ak by sme to mali zhrnúť, medzi najzákladnejšie potreby dieťaťa patrí jedlo, oblečenie, hygienické pomôcky, postieľka, kočík a hračky. U väčších detí už pribúdajú náklady na mobil a ďalšiu elektroniku. Čím je dieťa staršie, tým viac prakticky stojí.

Príklad výpočtu: Budeme potrebovať plienky, mlieko, hračky, odrážadlo, postieľku a kočík. Plienky na mesiac vychádzajú okolo 25 až 30 eur. Umelá výživa vás vyjde podľa typu mlieka a toho, koľko ho vaše bábätko vypije. Približne to vychádza na 80€ mesačne. Hračky sa veru nedajú oceniť, nakoľko ich určite veľa dostane od rodiny a známych, ale ku príkladu si dajme, že miniete na hračky pre vaše dieťa len 20 eur. Priemerná cena odrážadla je 30 eur, postieľka vychádza okolo 60 eur a kočík viete nájsť aj za 300 eur či menej.

Zhrnutie: Kočík, postieľka a odrážadlo je jednorázová záležitosť. Z nášho príkladu vychádza táto suma na 390 eur, a to sme rátali s lacnými verziami. Samozrejme to môže byť aj viac. Záleží na vás. Čo sa týka mesačných nákladov, tak len plienky, mlieko a hračky vás vyjdú 110 až 130 eur. A to sme nezahrnuli hygienické potreby ako detský púder, vlhčené servítky a podobne. Plienok môžete za deň použiť niekedy viac a niekedy menej. Takisto mlieka vám bude piť každý deň trochu inak a od mesiaca k mesiacu sa to opäť mení.

Skúsme si priblížiť takisto výdavky, ktoré sa týkajú vybavenia domácnosti. Budete potrebovať postieľku, prebaľovací pult, chodítko či odrážadlo, monitor dychu, vysielačky, cez ktoré ho budete počúvať, ak nebude spať s vami v izbe.

Spolu s hygienickými potrebami to môže vyjsť aj cez 1000 eur, a to nejde o žiadne drahé značkové veci. Napríklad samotný kočík stojí niekoľko sto eur. Ak by ste si chceli kúpiť niektorý z tých drahších, vyšlo by vás to cez 1000 eur. To máme 2000 eur, a to sme len na začiatku.

Tipy, ako ušetriť
Ako sme už vyššie spomenuli, možno budete jeden z prípadov, keď mnoho vecí zdedíte po rodinných príslušníkoch. Ak nemáte nikoho blízkeho, kto má deti a kto by vám mohol niečo podarovať, dá sa to aj inak.

Takmer všetky potreby pre deti môžete získať aj lacnejšie, prípadne zadarmo. Veľa mamičiek si prostredníctvom sociálnych sietí vymieňa veci, ktoré už nepotrebujú a ktoré bývajú väčšinou vo veľmi dobrom stave. Veď viete, ako rýchlo deti rastú. Niekedy nestihnú určité veci ani vyskúšať, nieto ešte vynosiť.

Nájsť vhodné veci za príjemnejšiu cenu viete aj v bazáre. Skúste si na internete vyhľadať rôzne rodičovské blogy či skupiny. Budete si tak vedieť čo to aj ušetriť. Takisto môžete využiť rôzne zľavové kupóny či aktuálne akcie. pre váš rodinný rozpočet to môže byť veľkou úľavou.

Keď plánujete bábätko, plánujte aj výdavky. Skúste si odkladať každý mesiac určitú sumu, aby ste to potom mali ľahšie. Dieťatko tak pre vás nebude tak finančne náročné.

(Zdroj: Lesana Vaneková, Creative Trade; Foto: Pixabay; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*